You are using Internet Explorer 8 (or older ...)! Therefore:
- this page will probably be displayed incorrectly,
- it's time to update or change your browser! ;)

The English version of the site has a very limited content.
To fully use waw4free, go to the Polish version.

Harry Cleaver – Rozbijanie dialektyki

Harry Cleaver – Rozbijanie dialektyki

lecture
📅 Date: 23 May 2018, Wednesday

⌚ Start time: 19:00

📌 Place: Warsaw - Śródmieście dist., Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3 (show on the map)
Atlas Planetarnej Przemocy | Biennale Warszawa

WYKŁAD
PRZECIW-PRACA 3 (COUNTER-LABOUR 3) / ROZBIJANIE DIALEKTYKI. WALKA PRZECIW PRACY W ERZE FINANSJERYZACJI (RUPTURING THE DIALECTIC. THE STRUGGLE AGAINST WORK IN FINANCIALIZATION ERA)
HARRY CLEAVER

Termin: 23/05/2018, ŚRODA, 19:00
Miejsce: Muzeum Sztuki Nowoczesnej (ul. Pańska 3)
Zasady uczestnictwa: udział darmowy
Spotkanie odbywa się w języku angielskim
Organizator: Biennale Warszawa i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Finansjeryzacja gospodarki trwająca od lat 70. XX wieku nie jest procesem wynikającym z autonomicznej logiki ekspansji ekonomicznej. Harry Cleaver dowodzi, że stanowiła ona odpowiedź kapitalizmu na rosnąca siłę protestów pracowniczych. Polityki narzucane przez finansjerę (zaciskanie pasa, prywatyzacja usług publicznych i systemów zabezpieczenia społecznego, prekaryzacja pracy) wywołują nowe formy oporu siły roboczej. Ruchy indignados, Occupy, czy nowe partie takie jak Podemos i Syriza, w różny sposób i w różnym stopniu reprezentują sprzeciw wobec pracy w erze kapitału finansowego. Czy są w stanie wypracować skuteczną strategię oporu wobec kompleksu władzy finansjery i wspierającego ją państwa?

Harry Cleaver
Wykładowca wydziału ekonomicznego na Uniwersytecie Teksańskim w Austin, gdzie prowadzi kurs poświęcony założeniom marksizmu autonomistycznego. Autor publikacji podejmujących problematykę bieżących walk społecznych i krytykę ekonomii politycznej. Od lat zaangażowany w działania ruchów społecznych walczących o autonomię od instytucji państwowych i kapitalistycznych, m.in. ruchu zapatystowskiego w Meksyku. W Polsce ukazały się jego dwie książki: Polityczne czytanie kapitału (2011) oraz Teoria Kryzysu jako teoria walki klas (2017).

Wykład jest częścią cyklu PRZECIW-PRACA (COUNTER-LABOUR)