Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wrzesień '39 - czy mogło być inaczej? Ziemkiewicz vs. Gursztyn

Wrzesień '39 - czy mogło być inaczej? Ziemkiewicz vs. Gursztyn
📅 Data: wtorek, 28 maja 2019

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:30

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Uniwersytet Warszawski, Auditorium Maximum, Krakowskie Przedmieście 26/28 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


30 stycznia 1933 roku to szczególna data, która zapowiadała ogromną zmianę w europejskiej polityce zagranicznej. Przywódca Narodowosocjalistycznej Partii Robotników NSDAP - Adolf Hitler został mianowany kanclerzem Niemiec. W ciągu kilku miesięcy przekształcił demokrację Republiki Weimarskiej w totalitarną III Rzeszę Niemiecką i zapowiedział nowy porządek w Europie środkowo-wschodniej. Tymczasem od wschodu Europy wciąż ciążył cień rewolucji komunistycznej Rosji Sowieckiej. Pomiędzy dwoma totalitaryzmami znajdowała się Rzeczpospolita Polska, która odzyskała niepodległość na mocy Traktatu Wersalskiego, podpisanego po zakończeniu I Wojny Światowej.

Dotychczasowa polityka wobec dwóch mocarstw została zdefiniowana przez Marszałka Józefa Piłsudskiego jako tzw. polityka równych odległości, która polegała na trzymaniu równego dystansu dyplomatycznego zarówno ze Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich, jak i Rzeszą Niemiecką, bez jednoznacznego wskazania ważniejszego sąsiada.

Czy Józef Beck podczas sprawowania funkcji Ministra spraw zagranicznych zrobił wszystko co w jego mocy, aby uniknąć nadchodzącego konfliktu?

Czy istniały realne alternatywy?

Na te oraz inne pytania, dokonując analizy oraz oceny polityki zagranicznej II RP w kontekście wybuchu II Wojny Światowej, postarają się odpowiedzieć redaktorzy: Piotr Gursztyn i Rafał Ziemkiewicz.

Piotr Gursztyn – działacz, publicysta i historyk. Przez wiele lat związany ze środowiskiem mediów. Autor książki „Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona.” oraz „Ribbentrop – Beck – Czy pakt Polska-Niemcy był możliwy?”. W 2017 roku odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za upamiętnianie prawdy o najnowszej historii Polski.

Rafał Ziemkiewicz - dziennikarz, publicysta, komentator polityczny i ekonomiczny, pisarz fantastycznonaukowy i działacz fandomu. Współzałożyciel stowarzyszenia Endecja. Autor m.in. „Myśli nowoczesnego endeka” oraz „Złowrogi cień Marszałka”.

Debata odbędzie się w sali C Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego (Krakowskie Przedmieście 26/28) o godzinie 17:30.
Organizator: Studenci dla Rzeczypospolitej.

Serdecznie zapraszamy!

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę