Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Pokaz filmu I O zwierzętach i ludziach | reż. Ł. Czajka

Pokaz filmu I O zwierzętach i ludziach | reż. Ł. Czajka
📅 Data: niedziela, 15 września 2019

⌚ Godzina rozpoczęcia: 20:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Niepodległa. Miejsce spotkań, Al. Ujazdowskie 2 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


W nawiązaniu do 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej Niepodległa. Miejsce spotkań zaprasza na pokaz filmu dokumentalnego „O zwierzętach i ludziach”, opowiadającego historię małżeństwa Żabińskich, zarządzających warszawskim zoo m.in. w czasie wojny.

Dokument opowiadający o Janie i Antoninie Żabińskich to pasjonująca historia człowieczeństwa, które nie domaga się uznania i poklasku. Film opowiada historię z jednej strony znaną, zekranizowaną np. w filmie fabularnym „Azyl” Niki Caro z Jessicą Chastain w roli głównej, z drugiej na tyle wyjątkową, że zasługującą na powtórne opowiedzenie, w formie dokumentalnej.

Łukasz Czajka przedstawia nam historię małżeństwa Żabińskich – opiekunów warszawskiego zoo m.in. w okresie II wojny światowej – posługując się bogatymi archiwaliami i wspomnieniami żyjących świadków wydarzeń. Dzięki temu jeszcze lepiej możemy zrozumieć heroizm pary, która ryzykując życiem dawała schronienie na terenie zoo osobom prześladowanym przez hitlerowców, głównie pochodzenia żydowskiego. Z materiałów archiwalnych, fragmentów inscenizowanych, wypowiedzi świadków i ocalonych powstała niezwykła opowieść, w której na pierwszym planie jest odwaga i wielka pasja, a w tle nieco surrealistyczne spojrzenie na wspólny los ludzi i zwierząt.

więcej o filmie:
Celem ogrodów zoologicznych jest ratowanie gatunków zagrożonych wyginięciem. Tę funkcję w przewrotny sposób realizowało w czasie II wojny światowej warszawskie zoo. Po wybuchu wojny naziści część zwierząt zabili, a inne wywieźli do Rzeszy. Wówczas opuszczone stajenki i budki w zoo zajął gatunek najbardziej zagrożony podczas działań wojennych – człowiek. Byli to Żydzi uciekający przed niechybną śmiercią oraz żołnierze Armii Krajowej. Ukrywali się oni w opuszczonych budynkach zoo oraz w domu Jana Żabińskiego, ówczesnego dyrektora tej placówki. Schronienie znalazło w sumie kilkaset osób.
Użyte w filmie metafory, wyjątkowe ujęcia zwierząt, bogate archiwalia oraz wywiady z ostatnimi żyjącymi świadkami tamtych wydarzeń są próbą opowiedzenia tej nieprawdopodobnej historii.

TWÓRCY:
scenariusz i reżyseria: Łukasz Czajka
zdjęcia: Kacper Czubak Cinematographer
montaż: Jakub Piątek
muzyka: Marcin Masecki
Antonina – off: Maria Pakulnis (Fanpage) (Fanpage)
udźwiękowienie: Marcin Lenarczyk
produkcja: Anna Wereda – AUTOGRAF_film
KOPRODUCENCI
TVP S.A., Mazowiecki Instytut Kultury, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny, Narodowe Centrum Kultury, MX35
FESTIWALE
Krakow Film Festival, Poland 2019
Premiera kinowa 6 września 2019.

Organizatorem pokazu jest Niepodległa. Miejsce spotkań, kawiarniana przestrzeń w Łazienkach Królewskich, w której w miłej atmosferze można wziąć udział w niezobowiązujących, licznych wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez Niepodległa z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i odbudowywania polskiej państwowości.
Niepodległa. Miejsce spotkań znajduje się w Łazienkach Królewskich, przy Al. Ujazdowskich 4, wejście przez pierwszą furtkę, idąc od Ogrodu Botanicznego.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧