Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Suibokuga. Warsztaty malarstwa tuszem

Suibokuga. Warsztaty malarstwa tuszem
📅 Data: środa, 11 grudnia 2019

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:30

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Wydział Informacji i Kultury Ambasady Japonii, Aleje Ujazdowskie 51 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Wszystkich pragnących spróbować swoich sił w japońskim malarstwie tuszem serdecznie zapraszamy na warsztaty. Wstęp jest bezpłatny, ale z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc OBOWIĄZUJĄ ZAPISY: info-cul@wr.mofa.go.jp.
Materiały zapewniamy na miejscu.

Barbara Yoshida o suibokuga:

Sui - woda, boku - tusz, ga - obraz
Monochromatyczne malarstwo tuszem pojawiło się w Japonii około XIII wieku, kiedy to mnisi buddyjscy sekty zen przybywali do Japonii z Chin. Fascynacja malarstwem zen ogarnęła nie tylko klasztory, lecz także zamożne społeczeństwo tego kraju.
Do dzisiaj ta niezwykła sztuka uprawiana jet przez miłośników piękna natury, która zachwyca niezliczonymi kształtami, roztaczając przed nami magię światła, cienia i głębi krajobrazu.
Celem warsztatów jest przybliżenie uczestnikom podstawowych zasad tej niezwykle oryginalnej sztuki.
Naczelną zasadą malarstwa tuszowego jest niebywała prostota, poezja wyrazu oraz harmonia umieszczonych na obrazie motywów roślinnych, zwierzęcych, architektonicznych i rozległych krajobrazów. W przedstawieniach stosuje się perspektywę "z lotu ptaka", uzyskując w ten sposób głębie i tajemniczość kompozycji.
W malarstwie tuszem bardzo ważna jest niezamalowana część obrazu, która jest integralną częścią kompozycji i powinna równoważyć to co zamalowane i to co stanowi pozorną "pustkę". Biel - "tło" zachęca do indywidualnej interpretacji gotowego dzieła, nadaje kompozycji świetlistości i lekkości.
Suibokuga to malarstwo gestu, które operuje stylem wolnym - plama i linearnym - miękką, finezyjną i subtelną linią.
Gest i ślad pędzla określają dynamikę ruchu , charakter przedstawień oraz indywidualne cechy artysty.
Powstałe dzieło musi wywierać na odbiorcy określone wrażenie.
Podstawowe zasady, którymi powinien kierować się artysta to:
- prostota, spontaniczność gestu i ekspresja
- syntetyczna forma danego zjawiska
- pełny i harmonijny kształt malowanego motywu
- wnikliwa obserwacja natury
- wrażliwość na piękno natury przetransponowane przez osobowość artysty.
Każde zetknięcie się ze sztuką suibokuga rozbudza ciekawość świta, zachęca do studiowania detalu zjawisk naturalnych i skłania do wnikliwego studiowania dzieł dawnych mistrzów. Tylko w ten sposób można poznać naturę wszechświata i odkryć w sobie doskonałego artystę.

Warsztaty poprowadzi pani Barbara Yoshida. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi. Brała udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych m.in.w 9 Międzynarodowej Wystawie Suibokuga w Państwowym Nowym Muzeum Sztuki w Tokio oraz w Międzynarodowej Wystawie Suibokuga w Muzeum Hanchio, w Hanchio w Chinach.Wielokrotnie brała udział w Ogólnopolskiej Wystawie Miniatury Tkackiej w Łodzi, W Biennale Tkaniny Artystycznej w Gdańsku, 19 Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi oraz w innych wystawach. Jako jedyna Polka jet wpisana na japońską listę twórców suibokuga.
Sztuki malarstwa tuszem uczyła się u mistrzyni pani KATORI Kinsui w Tokio. Od kilkunastu lat prowadzi warsztay w Ośrodku Języka i Kultury Japonii im. Ryochu Umedy w Łodzi oraz w Stowarzyszeniu Akademia Łucznica w Łucznicy.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: warsztaty
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧