Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Będę, nawet jeśli traktory będą padać z nieba | Jozef Pilát

Będę, nawet jeśli traktory będą padać z nieba | Jozef Pilát
📅 Data: środa, 22 stycznia 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Galeria Promocyjna, Rynek Starego Miasta 2 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


"BĘDĘ, NAWET JEŚLI TRAKTORY BĘDĄ PADAĆ Z NIEBA" Jozef Pilát

WERNISAŻ odbędzie się 22 STYCZNIA (środa) o godzinie 18.00
WYSTAWA TRWA: 22.01-1.03.2020
Galeria Promocyjna, Rynek Starego Miasta 2
kuratorka: Kaja Werbanowska

Tytuł wystawy Jozefa Piláta odwołuje się do znanego słowackiego powiedzenia: „Budem, aj keby mali traktore padat” (Będę, nawet jeśli traktory będą padać z nieba), które oznacza: będę, nawet jeśli mnie to zabije.

Wystawa prezentowana w Galerii Promocyjnej jest kontynuacją autorskiej, utopijnej wystawy „Zróbmy sobie raj” (2018), podczas której artysta „wysłał” swoją rodzinną, słowacką wioskę Šuňava na Księżyc, wykorzystując do tego kabinę traktora Zetor. Odwołując się do tragicznych wydarzeń z 1950 roku, kiedy to miejscowość była okupowana przez kilkuset milicjantów, uznał, że to właśnie Księżyc będzie jedynym bezpiecznym miejscem dla jej mieszkańców.

Pilát po raz kolejny zaprasza nas do swojego świata, pobudza naszą wyobraźnię i zmusza do abstrakcyjnego myślenia. Już sam tytuł wystawy oznacza konfrontację z rzeczywistością. Padanie traktorów z nieba jest symbolicznym zderzeniem utopii z dystopią, jakiego doświadczamy na co dzień. Tytułowa metafora, niczym z filmu sci- fi, jest dla artysty dosłownym powrotem do korzeni, osobistą historią powrotu do rodzinnej miejscowości. Pilát zwraca przy tym także uwagę na ogólny problem małych gospodarstw i przekazywania ich dziedzictwa z ojca na syna.

Obok opon traktora Zetor w przestrzeni galerii Jozef Pilát umieszcza osty w postaci obrazów-instalacji, będących parabolą powrotu artysty do wioski, w której mieszkał od dziecka. To zestawienie jest symbolicznym rozdarciem pomiędzy pragnieniami a powinnością. Pilát zadaje sobie przy tym pytanie o to, kto decyduje o tym, kiedy dana roślina jest szkodnikiem, a kiedy nie? W końcu osty, dziś uważane za chwasty, dawniej uznawane były za zioła medyczne. Być może, tak samo jak z ludźmi, wszystko zależy od miejsca, w którym się znajdują.

Wystawa powstała dzięki nagrodzie INICJATYWY ENTRY.

Jozef Pilát
Ur. w 1992 roku w Popradzie. W latach 2013 – 2018 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w Pracowni Malarstwa prof. Wojciecha Zubali, specjalizacja w Pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej prof. Mirosława Duchowskiego. Aktualnie jest w trakcie studiów doktorskich na Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie na kierunku Intermedia, w Pracowni vvv, doc. mgr. art. Martin Piaček, ArtD. Laureat Nagrody Inicjatywy ENTRY.

współorganizator: Staromiejski Dom Kultury
partnetrzy: Instytut Słowacki w Warszawie - Slovenský inštitút vo Varšave, Veľvyslanectvo SR vo Varšave - Ambasada Republiki Słowackiej w Warszawie, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

wstęp bezpłatny
godziny otwarcia:
wtorek-sobota: 11.00-18.00
niedziela: 13.00-17.00

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧