Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Koronaseminarium. Refleksje w czasach pandemii

Koronaseminarium. Refleksje w czasach pandemii
📅 Data: środa, 03 czerwca 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza do udziału w wydarzeniu: "Koronaseminarium. Refleksje w czasach pandemii".

Będzie to cykl siedmiu spotkań w przestrzeni wirtualnej prowadzonych przez dr Ewę Majewską we współpracy z blogiem #MSNHomeOffice.

Epidemię koronawirusa możemy uznać za otwartą. Zarażonych jest (w momencie, gdy inicjujemy seminarium) ponad 2 miliony osób na świecie, ponad 8 tys. przypadków stwierdzono w Polsce. Tysiące osób umiera, a prominentni politycy, którzy na początku pandemii szydzili z towarzyszącej jej paniki, dziś skrupulatnie przestrzegają kwarantanny, bądź przebywają w szpitalach, zakażeni wirusem.

Filozofowie angażują się w napięte polemiki, wydawnictwa uwalniają książki i artykuły, często w osłupieniu ulegamy presji przeczytania wszystkiego i zaangażowania we wszystkie debaty. Erozji bądź rozpadowi ulegają podstawowe struktury społeczne i ekonomiczne, my sami i same podlegamy gwałtownej polityce paniki i pośpiechu, gdy świat wokół nas nagle zwalnia, demontując nasze nawyki, przyzwyczajenia, a często też bezpieczeństwo, zwłaszcza w sensie zdrowotnym i zawodowym. Nagłe, nieprzemyślane reakcje są nadal na porządku dziennym. W niektórych krajach oliwy do pandemicznego ognia dodają rządy, nieudolnie konstruując pseudo-pomoce, quasi-tarcze i udawane wsparcie. Z drugiej strony – rozkwitają inicjatywy pomocy wzajemnej, często oddolnie osoby i grupy mobilizują się, by wspierać siebie i innych. Weszliśmy w świat przyspieszonej dystopii i utopii jednocześnie.

Niniejsze seminarium jest zaproszeniem do wspólnego namysłu nad aktualnym kryzysem. Powstaje po to, by ułatwić nam kruche nawigowanie między sprzecznymi perspektywami i doświadczeniami, by dać nam wszystkim przestrzeń do namysłu, uwolnić myślenie z pułapek paniki i konkurencji w pandemii. Nie chcemy tu tylko dryfować między ideami, które w tym afektywnym stanie wyjątkowym szybko okazują się ulotne, bądź przechodzą w swoje przeciwieństwa, zwiększając tylko nasze osłupienie. Podobnie, jak potrzebujemy być razem, by zapewnić sobie i innym społeczne i bytowe przetrwanie, potrzebujemy też chronić i podtrzymywać naszą zdolność myślenia, nie tylko osobno, ale też i wspólnie – w dyskusji, nie tylko poprzez nagłe sztormy idei i eksplozje „genialnych” pomysłów, ale również poprzez rozmowę. W tym właśnie celu zapraszam do wspólnego myślenia (w) pandemii, i dziękuję Muzeum Sztuki Nowoczesnej za ugoszczenie tego pomysłu w jego wirtualnych ramach.

Seminarium będzie prowadzone on-line. Pierwszy „epizod”, we środę 22 kwietnia o 17.00, będzie miał formę wykładu – wprowadzenia i zaproszenia, przedstawię w nim założenia, inspiracje, moje własne zainteresowania pandemiczne. Kolejne „odcinki” seminarium, odbywającego się co tydzień w środy, licząc od 22 kwietnia, zawsze o godzinie 17.00, będą już interaktywnym seminarium, dla każdego z nich punktem wyjścia będzie tekst / teksty z obszaru filozofii i teorii kultury, dobrane tak, byśmy mogły i mogli spokojnie pomyśleć o różnych aspektach pandemii. Jeśli uczestniczki / uczestnicy będą miały / mieli propozycje tekstów, możemy tę listę lektur uzupełniać / modyfikować, to, co sama zebrałam, jest otwartą propozycją. Udział w seminarium jest bezpłatny.

Wizja i misja tego seminarium są bardzo proste – wychodzimy od tekstów, ale też od przeżywanego doświadczenia pandemii tu, w Warszawie, niemniej – być może w seminarium wezmą również osoby mówiące po polsku zamieszkałe w innych miastach i krajach. Chcemy rozmawiać, nie wygrywać bitwy, więc – seminarium jest zaproszeniem do rozmowy, do kształtowania własnej perspektywy, ale też do wspierania perspektyw innych osób i całej grupy. Chcemy skorzystać z możliwości myślenia razem, nie prowadzimy tu misji ani podboju. Nasze różne perspektywy, sposoby myślenia i interakcji znajdą sobie miejsce. Lektury podeślą Wam organizatorki seminarium.

Seminaria odbywać się będą w środy o godz. 17:00.
22 i 29 kwietnia
6, 13, 20, 27 maja
3 czerwca

Transmisje odbywać się będą na Facebookowym profilu >> link

Więcej informacji o kolejnych seminariach na stronie Muzeum: link

Wszelkie pytania dotyczące seminarium prosimy kierować pod adres dr Ewy Majewskiej (ICI Berlin Affiliated Fellow): ewamajewska@o2.pl.

--
dr Ewa Alicja Majewska
jest feministyczną filozofką i działaczką, afiliowaną przy Institute of Cultural Inquiry (ICI) w Berlinie. Pracowała na uniwersytetach: Warszawskim i Jagiellońskim, była też visiting scholar w takich instytucjach, jak Uniwersytet Kalifornijski, Berkeley czy IWM w Wiedniu. Jest autorką czterech książek, w tym: "Kontrpubliczności ludowe i feministyczne" oraz "Tramwaj zwany uznaniem. Feminizm i solidarność po neoliberalizmie", jak też około 50 artykułów i esejów, opublikowanych między innymi w: e-flux, Third Text, Journal of Utopian Studies, Praktyka Teoretyczna i Jacobin.
Aktualnie zajmuje się przede wszystkim filozofią heglowską, zwłaszcza zagadnieniem dialektyki słabych; feministyczną teorią krytyczną i kulturami antyfaszyzmu. Jej kolejna książka, Feminist Antifascism. Counterpublics of the Common, ukaże się w 2021 roku. Mieszka w Warszawie.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: spotkanie wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧