Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Live | Matka (nie tylko) romantyczna

Live | Matka (nie tylko) romantyczna
📅 Data: sobota, 23 maja 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 16:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


„Matka (nie tylko) romantyczna” –
wykład online w ramach cyklu „Współcześni romantycy”

prowadzenie: dr Anna Jeleń

Wykład odbędzie się online w sobotę 23 maja (godz. 16.00).
Link udostępnimy na wydarzeniu >> link
oraz stronie muzeum >> link

To ostatni wykład w ramach tegorocznej odsłony cyklu „Współcześni romantycy”, którego motywem przewodnim jest miłość. Tym razem skupimy się na miłości macierzyńskiej i zaburzeniach klinicznych z nią związanych, o których opowie dr Anna Jeleń, psycholog kliniczny, psychoterapeuta, wykładowca Uniwersytetu SWPS.

Zachęcamy do zadawania pytań w komentarzach, prowadząca odpowie na nie pod koniec wykładu.

•••
Matka Polka, matka Juliusza Słowackiego to figury pochodzące z literatury romantycznej. Uwznioślone przez poezję kojarzą się z poświęceniem i szlachetnym trudem. Nie tylko mężczyźni, ale również kobiety idealizują macierzyństwo, matka staje się bohaterką nie jedynie romantycznych, ale i feministycznych fantazji.

Podczas wykładu spróbujmy spojrzeć na miłość macierzyńską bez wartościowania, z naukowego punktu widzenia. Przyjrzymy się temu, co pokazują wyniki badań i co nowego do tradycyjnego rozumienia macierzyństwa wnoszą teorie psychologiczne. Rozpoczniemy od syndromu Gardnera, który wiąże się z nastawianiem dziecka przeciwko jednemu z rodziców przez drugiego z nich (częściej matkę), omówimy przeniesiony zespół Münchausena, w ramach którego matka może prowokować u dziecka objawy choroby i zakończymy pogłębioną refleksją nad kobiecą perwersją, podejmując próbę opisania stojącego za nią cierpienia.

Psychologia potoczna łatwo porządkuje świat, uspokaja odbiorcę, psychologia naukowa – zbiera obiektywne dane i je interpretuje. Nie waha się również stawiać pytań atakujących kulturowe świętości. Czy matka może powodować u dziecka chorobę ? Wykorzystywać je do zaspokojenia własnych potrzeb? Czy syndrom Gardnera został empirycznie potwierdzony ?

Omówimy powyższe i inne problemy, nie poddając się emocjom, starając się zrozumieć, co może być ich przyczyną, jakie czynniki psychologiczne wiążą się z określonymi zachowaniami matek w stosunku do dzieci.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧