Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Lato na Linii │ wakacyjny cykl DSH

Lato na Linii │ wakacyjny cykl DSH
📅 Data: czwartek, 03 września 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 9:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


LATO W MIEŚCIE?! TAK! 😎

Wraz z Agnieszka Kowalska, dziennikarką i mieszkanką Falenicy zabieramy was na wyprawę szlakiem sosnowych lasów, wydm i osiedli położonych wzdłuż Linii Otwockiej.

„Lato na Linii” to wakacyjny, pięcioodcinkowy cykl filmowy, który będzie emitowany na FB DSH w każdy czwartek od 6 sierpnia do 3 września o 9:00 rano. Zobaczycie piękne świdermajerowe domy, poznacie ciekawych ludzi i poczujecie klimat przedwojennego letniska.

Transmisje na Facebookowym profilu >> link

– Miałam niezłą intuicję, żeby przeprowadzić się do Falenicy w listopadzie, tuż przed pandemią - mówi pomysłodawczyni cyklu Agnieszka Kowalska – Mieszkam teraz na skraju Warszawy, tuż przy pięknym, sosnowym lesie i na nowo odkrywam Linię Otwocką, którą pamiętam jako sielankową krainę dzieciństwa. Mieszkałam na Grochowie i to tu właśnie z rodzicami jeździłam w letnie weekendy. Linia Otwocka mnie nie zawodzi, codziennie odkrywam tu coś nowego. I chcę się z Wami tym podzielić.

Mamy nadzieję, że nasz cykl zainspiruje was do odwiedzin (rowerem lub kolejką) dawnych podwarszawskich letnisk i uzdrowisk. Zachęci do poznania ich historii i architektury, no i kąpieli w Świdrze!

Odcinki w skrócie:

1. Wysiadamy na stacji Radość i odwiedzamy Letnisko Bajka, żeby pokazać modelowo odnowiony świdermajer z lat 30., który ma ambicje stać się centrum spotkań lokalnej społeczności. Oprowadzają nas po nim gospodyni Monika Tyszkiewicz i jej córka Miłka Kruszewska.

2. Wysiadamy na stacji Józefów i kierujemy się w stronę Emowa nad Mienią, gdzie mieszka malarka Weronika Naszarkowska-Multanowska. Córka artystki Krystyny Kozłowskiej i naczelnego architekta miasta Józefa Sigalina, gospodyni zbudowanego przez dziadka świdermajera Ameliówka z 1928 roku, autorka, książki „Emów od świtu do świtu”.

3. Wysiadamy na stacji Michalin i spotykamy się z Lidią Dańko, która jest prawdziwą lokalną postacią przez duże „P”. Mieszka tu od dzieciństwa, od lat 70. fotografuje świdermajery, prowadzi blog „Domy na Linii”, w którym opisuje najciekawsze domy (nie tylko drewniane) i ich historie. A pisze znakomicie! Poleca nam, co koniecznie trzeba zobaczyć w Józefowie.

4. Wysiadamy na stacji Otwock i kierujemy się do Nowego Gurewicza. To ogromny i – śmiało można powiedzieć – najpiękniejszy drewniany otwocki przedwojenny pensjonat. Zaglądamy tu jeszcze przed ponownym otwarciem i rozmawiamy z architektami z pracowni Grupa 5 Architekci, którzy podjęli się tego gigantycznego projektu odbudowy go w zasadzie od podstaw. Tu pojawia się również wątek żydowskiej historii Linii.

5. Wysiadamy na stacji Falenica i odwiedzamy kultowe centrum kulturalne – Kinokawiarnię Stacja Falenica. To nie tylko klimatyczne kino w budynku stacji, ale też księgarnia, miejsce koncertów, warsztatów dla dzieci. Z gospodynią Ewą Jaskólską rozmawiamy o tym, co się tu przez 10 lat działania Stacji wydarzyło, jakie mamy tu najciekawsze lokalne inicjatywy.

***
Agnieszka Kowalska – dziennikarka, redaktor naczelna serwisu Warszawawarsaw.com, ogrodniczka amatorka i psiara. Autorka alternatywnych przewodników po Warszawie z cyklu „Zrób to w Warszawie!” i „Warszawa Warsaw” oraz książki dla dzieci „Hej, Szprotka!”. Mieszkanka Falenicy.

Realizacja zdjęć: Robert Olszański

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: spotkanie inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧