Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Sylwia Chutnik i Warszawa zgruzowstała │cykl online

Sylwia Chutnik i Warszawa zgruzowstała │cykl online
📅 Data: czwartek, 29 października 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 9:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Jak zmieniały się powojenne ulice Warszawy? Czym zajmowali się jej mieszkańcy? Jak spędzali czas wolny? Co jedli? O czym rozmawiali? Wspólnie z Sylwią Chutnik – pisarką, publicystką i działaczką społeczną – wybierzemy się do Warszawy lat 50., zawieszonej między wojenną traumą a entuzjazmem powracającego do stolicy życia. Przyjrzymy się nie tylko architekturze, ale poznamy też smaki i zapachy miasta, jego mieszkańców i ich zwyczaje oraz ówczesną sztukę.

Dziesięć lat po wyzwoleniu i tuż przed odwilżą w Warszawie wszechobecny socrealizm i propaganda stalinizmu ścierały się z pragnieniem wolności, własnego mieszkania i nieskrępowanej twórczości. Podążając literackim tropem Leopolda Tyrmanda, autora „Złego” i „Dziennika 1954”, czytając gazety, przepisy prawne, oglądając plakaty, zdjęcia i filmy, słuchając przemówień polityków i piosenek, Sylwia Chutnik opowie o codziennym życiu Warszawy w latach 1954–1955.

„Sylwia Chutnik i Warszawa zgruzowstała” to autorski, czteroodcinkowy cykl wideo zainspirowany książką „Miasto zgruzowstałe. Codzienność Warszawy w latach 1954–1955” Wydawnictwa Ossolineum, której Sylwia Chutnik jest autorką.

Kolejne odcinki cyklu będzie można obejrzeć na FB DSH >> link i kanale YouTube >> link w każdy czwartek od 8 do 29 października o 9:00.

Co nas czeka:

1. odcinek: MIASTO ZGRUZOWSTAŁE, CZYLI JAK WYGLĄDAŁY POWOJENNE ULICE?
W pierwszym odcinku dowiemy się, jak zmieniała się Warszawa po wojnie, jak wyglądały jej przestrzeń i architektura. Poznamy też flagowe projekty socrealizmu.

2. odcinek: JAK SMAKOWAŁA I PACHNIAŁA WARSZAWA W LATACH PIĘĆDZIESIĄTYCH?
W drugim odcinku poznamy Warszawę odbieraną zmysłami, czyli jej smaki, zapachy, dźwięki i hałasy.

3. odcinek: SOCJALIZM I SEKS, CZYLI PŁEĆ W MIEŚCIE
W odcinku trzecim zobaczymy obrazy ciała i płci w ówczesnej sztuce i ikonografii.

4 odcinek: KOCIAKI I CHULIGANI
Ostatni odcinek poświęcony będzie mieszkańcom powojennej stolicy – charakterystycznym typom warszawiaków z ich obyczajami, subkulturami i obecnością w sferze publicznej.

Sylwia Chutnik (1979) – pisarka, publicystka, nauczycielka akademicka, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa. Autorka m.in. powieści „Kieszonkowy Atlas Kobiet” (2008), „Dzidzia” (2009), „Cwaniary” (2012), „Jolanta” (2015), „Smutek cinkciarza” (2016), zbioru opowiadań „W krainie czarów” (2014) oraz książki historycznej „Warszawa kobiet” (2011). Laureatka nagród literackich i społecznych, m.in. Paszportu „Polityki” (2008), Społecznego Nobla Fundacji Ashoka (2010), nagrody Fundacji Polcul (2011) i Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy (2018); trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike (2009, 2012, 2015). W 2006 roku założyła Fundację MaMa działającą na rzecz praw matek w Polsce. Jej naukowe zainteresowania dotyczą historii kobiet, antropologii miasta, pamięci kulturowej i kontrkultury kobiecej.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: film
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę