Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Białoruś: stan wyjątkowy! Przegląd współczesnej dramaturgii białoruskiej - Dożyć do premiery. Komedia w dwóch aktach

Białoruś: stan wyjątkowy! Przegląd współczesnej dramaturgii białoruskiej - Dożyć do premiery. Komedia w dwóch aktach
📅 Data: poniedziałek, 26 października 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Teatr Dramatyczny, Plac Defilad 1 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


W październiku zapraszamy na cykl czytań „Białoruś: stan wyjątkowy! Przegląd współczesnej dramaturgii białoruskiej”.
Obecna sytuacja na Białorusi, protesty uliczne skierowane przeciwko dyktaturze prezydenta Aleksandra Łukaszenki, masowe aresztowania oraz niepodejmowanie dialogu przez władz to niepokojące wydarzenia, wobec których nie potrafimy być obojętni. Przegląd białoruskich dramatów to gest solidarności, który, mamy nadzieje, przyniesie refleksję nad stanem wolności w Europie w XXI wieku. To także przegląd wyjątkowo wnikliwych i interesujących dramatów współczesnych. Są to zarówno teksty dotyczące obecnych wydarzeń jak „Skrzywdzeni. Białoruś” Andrieja Kuriejczyka, a także relacji rodzinnych, różnic pokoleniowych, problemów społecznych.

Czytania zostaną wyreżyserowane przez Aldonę Figurę, Marcina Libera, Artura Tyszkiewicza i Agnieszkę Glińską.

To również okazja by wrócić do czytań na żywo. Zapraszamy w poniedziałki o 19.00 do Teatru Dramatycznego w PKiN, jednak chcąc umożliwić dostęp do tych wydarzeń szerszej publiczności czytania będą dostępne również w streamingu, który będzie można odtworzyć przez 24 h.

Po wszystkich czytaniach zapraszamy na dyskusje, które poprowadzi Wojciech Majcherek. Wezmą w nich udział autorzy, tłumacze oraz goście specjalni.

WSTĘP NA CZYTANIA JEST WOLNY. W CELU REZERWACJI MIEJSC PROSIMY O KONTAKT Z KASAMI TEATRU DRAMATYCZNEGO LUB BIUREM OBSŁUGI WIDZA: tel. 721 223 372; bilety@teatrdramatyczny.pl

----

26.10, godz. 19.00 „Dożyć do premiery. Komedia w dwóch aktach” Nikołaj Rudkowski, tłum. Bożena Majorczyk

Czy aby być wiarygodnym na teatralnej scenie, trzeba doświadczyć w rzeczywistości tego, czego doświadcza bohater sztuki? Dla Wiery i Katii, młodych aktorek, które przygotowują się spektaklu o wojennej tematyce, wczuwanie się w rolę staje się tożsame z utratą poczucia rzeczywistości. Ich ambicja podpowiada, że aby stworzyć autentyczne postaci partyzantek – muszą tak jak one „przesiąknąć zapachem wojny”. Głód, bieda, lęk, trudne warunki, ucieczki, tortury, ból – aktorki coraz silniej próbują na własnej skórze poczuć niebezpieczeństwo i ryzyko związane z konspiracją i konfliktem. Ich próby szybko zamieniają się w wariackie i absurdalne działania, na które z politowaniem patrzy mąż jednej z nich. To on głośno oświadcza, że we współczesnym świecie, istnieją rzeczy gorsze niż wojna, a podstawowym pytaniem na dziś jest pytanie o to, jak zwykły człowiek ma wyżyć w czasach wszechobecnej redukcji, kryzysu i bezrobocia? Surrealistyczna komedia Mikołaja Rudkowskiego to przewrotna opowieść o teatrze, który próbuje zbliżyć się do życia, i życiu, które przypomina zwykłą farsę.

Nikołaj Rudkowski (ur. 1971, Mińsk) – dramaturg, dziennikarz, aktor i reżyser. Absolwent Wydziału Filologicznego Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego w Mińsku i Wydziału Reżyserii Białoruskiego Uniwersytetu Kultury i Sztuki. Aktor w Narodowym Akademickim Teatrze Dramatycznym im. M. Gorkiego (1995-1999). Dla tego zespołu napisał inscenizację Pierretta (1995) na podstawie utworów Arthura Schnitzlera. W tej sztuce wystąpił jako aktor oraz pełnił funkcję pomocnika reżysera. Był też reżyserem własnych sztuk: Ślepa gwiazda (Teatr „Na balkonie”, 2007 i Centrum Białoruskiego Dramatu i Reżyserii, 2008); Kobiety Bergmana (Teatr „Na balkonie”, 2007). Od 2000 r. pracuje na białorusko-niemieckim radiu „Unistar” jako redaktor. Prowadzi audycje, poświęcone życiu kulturalnemu w Miński i na Białorusi. Autor trzynastu utworów scenicznych: Ślepa gwiazda (1993), Kobiety Bergmana (1993), Ana i ananas (2004), Inwazja (2005), Ostatnia miłość Narcyza (2006), Wszystko, czego chcieliśmy. (Inwazja uczuć) (2008), Dożyć do premiery (2009), Polowanie na truskawki (PUNKTY NA OSI CZASU 243 2010), Bog łaskotania (2010), Najczystsze miasto (2010), Wielka wędrowka urodow (2012), Doktor sztuk wyzwolonych (2017) i Pragnienie. 16+ (2018).

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: teatr
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧