Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Dyskusja | Feminizm i militaryzm wczoraj i dziś. Meldunek z polskiego frontu

Dyskusja | Feminizm i militaryzm wczoraj i dziś. Meldunek z polskiego frontu
📅 Data: piątek, 23 października 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Narodowe, Al. Jerozolimskie 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na spotkanie z Weroniką Grzebalską, socjolożką, adiunktką w Instytucie Studiów Politycznych PAN, badaczką (para)militaryzmu i bezpieczeństwa w Europie Środkowej ze szczególnym uwzględnieniem polityki płci, autorką m.in. książki "Płeć powstania warszawskiego" (2013).

W zachodnim kontekście, ruch feministyczny ukonstytuował się w silnym związku z pacyfizmem i internacjonalizmem. W Polsce jednak, samo pojęcie kobiecego obywatelstwa pojawiło się w kontekście walki zbrojnej, również w czasie wojny 1920 roku, a sfera (para)militarna pozostaje ważnym, choć niepozbawionym ambiwalencji, obszarem sprawczości i politycznej socjalizacji kobiet. Przemyślenie na nowo związków między obywatelską obronnością a równością jest szczególnie istotne dziś, kiedy coraz częściej mówi się o końcu pozimnowojennej pauzy geopolitycznej, a Polska i Europa Środkowo-Wschodnia przechodzi nową falę militaryzacji.

W nawiązaniu do fotograficznych wizerunków kobiet żołnierek i członkiń Ochotniczej Ligi Kobiet, które można oglądać na wystawie "Fotorelacje. Wojna 1920" pod dyskusje poddane zostaną kwestie takie jak: Czy obywatelski militaryzm aby na pewno musi być męskim projektem? Co przyciąga Polki do Wojsk Obrony Terytorialnej i organizacji paramilitarnych w większym stopniu niż do armii zawodowej? Jak dziś uczynić obywatelską obronność narzędziem budowy bardziej egalitarnego społeczeństwa?

W ramach spotkania będzie można obejrzeć wystawę "Fotorelacje. Wojna 1920".

Hol główny | wstęp bezpłatny | wejściówki dostępne online ( link ) i w kasie w dniu wydarzenia | ok.75 min | liczba miejsc ograniczona

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie wykład wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę