Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Seminarium online z okazji rocznicy koronacji Stanisława Augusta

Seminarium online z okazji rocznicy koronacji Stanisława Augusta
📅 Data: środa, 25 listopada 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Rocznica koronacji Stanisława Augusta przypadająca na 25 listopada świętowana jest w Muzeum Łazienki Królewskie od 2014 r. poprzez prezentację dokonań młodych badaczy zajmujących się epoką stanisławowską. Wierzymy, że w ten sposób godnie obchodzimy święto monarchy, który przez całe swoje panowanie kładł mocny nacisk na rozwijanie różnych gałęzi nauk i sztuk. Liczymy też, że - śladem lat poprzednich - tego rodzaju obchody spotkają się z życzliwym odbiorem Przyjaciół naszego Muzeum, którzy z zainteresowaniem śledzą najnowsze trendy w historiografii osiemnastego wieku.

W tym roku spotkanie będzie transmitowane na żywo w mediach społecznościowych Muzeum, a uczestnicy będą mogli zadawać pytanie prelegentom poprzez czat.
Spotkanie on-line odbędzie się 25 listopada o godz. 18:00 >> link

Podczas spotkania swoje referaty wygłoszą:

Dorota Wiśniewska (Uniwersytet Wrocławski) - Zapomniana siostra króla. Ludwika z Poniatowskich Zamoyska
Wyszukiwarka Google wyświetla blisko 50 linków do stron internetowych, na których znajdziemy informacje na temat Ludwiki z Poniatowskich Zamoyskiej, ale w większości są one zdawkowe. Znacznie większą popularnością cieszy się jej siostra Izabela z Poniatowskich Branicka: niemal 100 odnośników przekierowuje nas do znacznie bogatszych treści. Również w przypadku tradycyjnych opracowań natrafiamy na podobny problem. Ludwika z Poniatowskich Zamoyska  córka Stanisława Poniatowskiego i Konstancji z Czartoryskich, żona wojewody podolskiego Jana Jakuba Zamoyskiego  nie wzbudziła jak dotąd większego zainteresowania historyków. Co prawda o starszej siostrze Stanisława Augusta wspominają biografowie króla czy autorzy prac dotyczących drugiej połowy XVIII wieku, jednak ich obserwacje pozostają szczątkowe. W wystąpieniu przybliżę postać Ludwiki, koncentrując się przede wszystkim na jej relacjach z bratem. Sięgnę do korespondencji Zamoyskiej do męża i córki Urszuli z Zamoyskich Mniszchowej, a także listów Stanisława Augusta do Ludwiki, przechowywanych odpowiednio w Centralnym Państwowym Archiwum Historycznym Ukrainy w Kijowie oraz Bibliotece Narodowej w Warszawie.

Anna Kupiszewska (Uniwersytet Rzeszowski) - Jan Potocki i Stanisław August - przestrzenie relacji
Jan Potocki – podróżnik, pisarz, historyk; Stanisław August Poniatowski – z Bożej łaski woli narodu król polski, wielki książę litewski… miłośnik sztuki i wielki jej mecenas. Obydwaj znali się osobiście. Obydwaj należeli do elity oświeceniowego społeczeństwa polskiego. Obydwóch z pewnością można też uznać za pełnoprawnych obywateli res publica litteraria. Wszystko to sprawiło, że między monarchą i jego podwładnym miała szansę wytworzyć się swoista relacja, przede wszystkim intelektualna. Jej istnienie potwierdzają liczne świadectwa o charakterze osobistym, w tym – oczywiście – autorstwa ich samych. W niniejszym wystąpieniu chcemy się skupić nie tyle na dokumentowaniu wzajemnych kontaktów, ile na próbie wskazania płaszczyzn – przestrzeni wspólnych, w których – albo lepiej – dzięki którym – relacja się rozwijała i trwała przez lata.

Klaudia Rogowska (Uniwersytet Warszawski) - Przestępstwo kradzieży wśród przedstawicieli stanu chłopskiego w II poł. XVIII wieku
Podczas wystąpienia autorka pochyli się nad problemem kradzieży na wsi w II połowie XVIII wieku. Przedstawicieli tego stanu sądzono przede wszystkim przed sądami wiejskimi, jednak w skrajnych przypadkach oddawano ich w ręce miejskiego wymiaru sprawiedliwości. Pozwala to na prześledzenie różnic w wymierzaniu sprawiedliwości w tych wbrew pozorom dwóch odległych od siebie światach. Część z analizowanych spraw została szczegółowo opisana w źródłach, dzięki czemu możliwe będzie prześledzenie procesu od pierwszego przesłuchania, aż po wydanie wyroku przez sąd.

Ewelina Krzykała (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) - Sen snu nierówny. O oświeceniowych teoriach onirologicznych słów kilka
Sny to zjawisko, które od początków ludzkiej cywilizacji nie tylko budzi skrajne emocje, lecz także rodzi różnorakie podejścia - tak do samej jego natury, jak i wpływu na człowieka. Do dziś żywe pozostaje pojmowanie snów w kategorii znaków od Boga i zmarłych, sygnałów z paralelnej rzeczywistości. Z drugiej jednak strony, co manifestowali już starożytni, to proces fizjologiczny, który toczy się w człowieku nawet poza jego świadomością. Oświeceniowi badacze poświęcili zagadnieniu wiele ksiąg medycznych i rozpraw naukowych. Nie stronili od tematu także osiemnastowieczni poeci, którzy bardzo chętnie wykorzystywali motywy oniryczne w swoich dziełach. Świadczy to o ogromnym zainteresowaniu marzeniami sennymi, czemu warto przyjrzeć się z bliska.

Prowadzenie: Piotr Skowroński (Muzeum Łazienki Królewskie, Instytut Historii PAN)
Patronat: Polskie Towarzystwo Badań nad Wiekiem Osiemnastym

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę