Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Polska Chrystusem narodów? Mówią Adam Leszczyński i Przemysław Wielgosz. Big Book Cafe na żywo

Polska Chrystusem narodów? Mówią Adam Leszczyński i Przemysław Wielgosz. Big Book Cafe na żywo
📅 Data: czwartek, 25 lutego 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 20:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


W cyklu rozmów ŚWIEŻE OKO, w którym Big Book Cafe zwraca uwagę na ważne nowe książki prowokujące do dyskusji zapraszamy na wieczór POLSKA CHRYSTUSEM NARODÓW?

Dyskutują: Adam Leszczyński i Przemysław Wielgosz
Pyta: Juliusz Ćwieluch

Oglądaj online!
25 lutego 20.00 @ Facebook >> link

Czego Polacy nie wiedzą o własnej historii? Dlaczego naszą opowieść trzeba pisać wciąż od nowa? I komu najwyższa pora dać głos? O romantycznych mirażach, micie wyjątkowości i prozie faktów dyskutują Adam Leszczyński, autor głośnej "Ludowej historii Polski" i publicysta Przemysław Wielgosz, ambasador premierowej książki "Całkiem zwyczajny kraj" Briana Portreta Szűcsa.

LUDOWA HISTORIA POLSKI
Adam Leszczyński
BESTSELLER BIG BOOK CAFE
Zamów już dziś:
Bez autografu: link
Za autografem: link
To książka o tym, co wyparte z pamięci — dzieje Polski napisane z perspektywy „dolnych 90 proc.” mieszkańców naszego kraju. To historia instytucji, za pomocą których bogaci odbierali pieniądze i zasoby biednym, legalnie i nielegalnie, oraz historia buntów i oporu tych ostatnich. To także opowieść o tym, w jaki sposób elity w Polsce uzasadniały swoją władzę i swój przywilej oraz o przemocy, którą powszechnie stosowały.
Jej autorem jest ADAM LESZCZYŃSKI - historyk, socjolog, profesor SWPS i publicysta. Napisał m.in. „No dno po prostu jest Polska. Dlaczego Polacy tak bardzo nie lubią swojego kraju i innych Polaków” (2017).

CAŁKIEM ZWYCZAJNY KRAJ
Brian Porter-Szűcs
PREMIERA: 24 LUTEGO 2021
Zamów już dziś: link
Esej historyczny, w którym autor polemizuje z cierpiętniczo-bohaterską interpretacją polskich dziejów, tak powszechną w publicznym dyskursie, i oferuje świeże spojrzenie na kształtowanie się idei polskiej państwowości, a także formowanie się świadomości narodowej i społecznej po 1795 roku.
Porter-Szűcs jako „zewnętrzny” badacz kwestionuje mity naszej historii, co dla ich wyznawców może okazać się zaskakujące lub trudne do przyjęcia.
Czy faktycznie chłopi identyfikowali się z polskością? Czy na pewno II RP szanowała swoich niepolskich obywateli i przestrzegała ich praw? Czy życie w PRL było jedną wielką udręką? Czy Polacy mieli (i mają) jasną wizję państwa, czy kształtowało się ono niejako przez przypadek?
Autor książki jest profesorem historii na University Michigan-Ann Arbor, gdzie od 1994 roku wykłada historię gospodarczą, historię idei kapitalizmu oraz socjalizmu, a także historię katolicyzmu. Autor wielu książek.
Ostatnia została przetłumaczona na polski pod tytułem Gdy nacjonalizm zaczął nienawidzić: Wyobrażenia nowoczesnej polityki w dziewiętnastowiecznej Polsce (Pogranicze, 2011). Napisał też kilkadziesiąt naukowych artykułów poświęconych polskiej religijności i najnowszym wydarzeniom politycznym w naszym kraju.
PRZEMYSŁAW WIELGOSZ przybliży nam książkę Szucsa jako jej nieformalny ambasador.
Jest publicystą, wydawcą, kuratorem, redaktorem naczelnym polskiej edycji miesięcznika „Le Monde Diplomatique”.
Rozmowę poprowadzi JULIUSZ ĆWIELUCH, do żywego Polską zainteresowany publicysta i reporter tygodnika "Polityka", autor wielu świetnych tekstów o polskiej rzeczywistości politycznej i przez politykę kształtowanej. Jest z wykształcenia filmoznawcą, opublikował książkę z wywiadami "Generałowie" oraz wywiad rzekę z Krzysztofem Kowalewskim “Taka zabawna historia”.

Na spotkanie zapraszamy online.
Zadawajcie pytania, zabierajcie głos! Książki można zamawiać już teraz i w czasie spotkania.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧