Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Mieszkania na sprzedaż w Warszawie: jak najszybciej dotrzeć do ofert o interesujących nas parametrach?

Mieszkania na sprzedaż w Warszawie: jak najszybciej dotrzeć do ofert o interesujących nas parametrach?

reklama
Jeśli interesuje nas mieszkanie w Warszawie, to musimy przygotować się na długie poszukiwania. Baza lokalowa w tym mieście jest największa w Polsce, jednak kupującym trudno jest dotrzeć do oferty o interesujących parametrach. Jak zwiększyć swoje szanse w poszukiwaniach idealnego „M”?

Co warto wiedzieć o mieszkaniach na sprzedaż w Warszawie?

Szacuje się, że baza lokalowa w mieście przekroczyła już milion mieszkań. To ogromny, trudny do spenetrowania rynek, gdzie na dodatek stale oddaje się bardzo dużo nowych inwestycji o charakterze mieszkaniowym. Tylko w drugim kwartale tego roku wprowadzono na rynek cztery tysiące nowych mieszkań.

Czy to dobry moment na zakup mieszkania? Niestety, ale nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi.

- Wiele zależy od celu transakcji. Jeśli mowa o zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych, to lepiej nie czekać zbyt długo i zacząć szukać. Może się okazać, że za parę lat zapłacimy jeszcze więcej. Jeśli jednak ktoś podchodzi do rynku w sposób spekulacyjny, to musi być ostrożny. Pojawia się wiele zmiennych, które wpływają na ceny, w tym stopy procentowe, Polski Ład, czy gwarancja wkładu własnego, co uaktywni pewną grupę nabywców, która ma zdolność kredytową - mówi Anton Bubiel z SonarHome, firmy, która zajmuje się wyceną mieszkań oraz pośredniczy w ich sprzedaży na warszawskim rynku nieruchomości.

Jak znaleźć najciekawsze nieruchomości na sprzedaż w Warszawie? Na rynku dostępne są usługi, które bazują na algorytmach, co znacznie skraca czas poszukiwań. Kluczową rolę odgrywa odpowiednie zarządzanie filtrami. W ten sposób szybko zdefiniujemy wszystkie główne zmienne.

Czasy, kiedy można było wskazać tylko na cenę czy liczbę pokoi już dawno odeszły do lamusa. Nowoczesne platformy dają możliwość segregowania ofert sprzedażowych na podstawie ich odległości od linii metra, uczelni, czy takich udogodnień, jak winda czy balkon.

Dlaczego zainteresowanie rynkiem mieszkań wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie?

Dużą rolę odgrywa tu ogólna kondycja gospodarki. Osoby, które dysponują wolnym kapitałem, coraz częściej wycofują go z banków ze względu na bardzo niskie oprocentowanie. Polacy chcą zabezpieczyć swoje pieniądze na lata, jednak w taki sposób, by cieszyć się możliwie wysoką stopą zwrotu.

Inwestycje w samochody czy elektronikę użytkową z segmentu high-end nie mają większego sensu. Nowy pojazd traci około 10-15% swojej wartości w chwili, gdy opuszcza salon. Nawet przestoje na rynku półprzewodników nie wywindowały ich cen zbyt mocno. Poza tym korekta w tym segmencie przyjdzie dość szybko. Planowana jest na przełom 2022 i 2023 roku.

Średni wzrost cen na rynku nieruchomości waha się między 15 a 20% w ujęciu rocznym, a za sprawą galopującej inflacji, jest dość prawdopodobne, że kolejne lata również będą jedną wielką hossą w tym sektorze rynku. Szacuje się, że ogólnopolski rynek mieszkań jest wart już 5 bilionów złotych.

Czy sprzedaż mieszkań w „tanich” dzielnicach Warszawy będzie rosnąć?

Jest to bardzo prawdopodobne. Już dziś widać dość wyraźnie, że sprzedaż lokali mieszkaniowych na Wawrze rośnie. Warto jednak podkreślić, że w parze z coraz większym zainteresowaniem ze strony inwestorów idzie też dość wyraźna korekta cenowa.

Specjaliści z SonarHome szacują, że już dziś ceny są wyższe o około 17%, niż przed rokiem. Jest to jednocześnie największa podwyżka na terenie miasta stołecznego, dla którego uśredniona mediana wzrostu wynosi mniej więcej 10-11 punktów procentowych. Pozwala to stwierdzić, że już niebawem „tanie mieszkanie na sprzedaż na Wawrze” mogą nie być tak tanie, jak wielu kupującym się wydaje.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📱 Kanał nadawczy 📱