Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Firma czy kancelaria windykacyjna w Warszawie? Co wybrać?

Firma czy kancelaria windykacyjna w Warszawie? Co wybrać?

reklama
   udostępnij tweetnij wykop

Wybór odpowiedniej firmy windykacyjnej nie jest prostą sprawą. To od działań reprezentującego nas podmiotu zależy, czy podejmowane czynności dadzą efekty i pozwolą np. zachować pozytywne stosunki z dłużnikiem. Poza tym ważne jest, aby windykacja przebiegała w sposób legalny i zgodny z wypracowanymi, sprawdzonymi metodami postępowania. Nie bez znaczenia będzie więc doświadczenie danego podmiotu oraz zakres usług, który oferuje. Poznaj najważniejsze wyznaczniki dobrej firmy lub kancelarii windykacyjnej.

Czy firma windykacyjna to dobry wybór?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Jednak trzeba wiedzieć, że firma windykacyjna może zostać założona przez każdego. Nie ma znaczenia, czy przedsiębiorca posiada doświadczenie lub wiedzę na ten temat. Z tego względu nie powinniśmy powierzać swoich spraw mało znanej firmie, o której nie wiemy zbyt wiele. Może być to ryzykowne, gdyż nie mamy pewności, jakie metody działania zastosuje dany podmiot i czy będą one zgodne z naszą wolą.

Bywa, że firmy windykacyjne nie dbają też o zachowanie pozytywnych relacji z zalegającym ze spłatą kontrahentem. Jak wiadomo, jest to ważne dla wielu osób, które pragną załatwić sprawę w sposób polubowny. Będzie mieć to znaczenie tym bardziej, gdy współpracujemy z kontrahentem od wielu lat.

Niestety liczne podmioty z branży windykacyjnej nie stosują indywidualnego podejścia do klienta. Zależy im po prostu na szybkim zakończeniu sprawy.

A może jednak kancelaria windykacyjna?

Znacznie więcej pewności co do legalności i metod podejmowanych działań daje kancelaria windykacyjna. Sprawy związane z odzyskiwaniem długów są prowadzone przez zespół prawników i ekspertów. Ich zadaniem jest analiza konkretnej sprawy oraz stosowanie procedur dopasowanych do oczekiwań klienta. Jednocześnie działania kancelarii prawnej są (i muszą być ) w pełni legalne, czyli zgodne z przepisami. Prawnicy jako osoby wykonujące zawód zaufania publicznego są zobowiązani do przestrzegania konkretnych zasad.

Oferta wielu kancelarii jest skierowana głównie do tych podmiotów, w przypadku których dotychczasowe działania roszczeniowe okazały się nieskuteczne. Będzie to więc świetne rozwiązanie również dla osób, które straciły już nadzieję na odzyskanie pieniędzy. Po więcej informacji zalecamy lekturę portali branżowych oraz stron odpowiednich instytucji, jak np. https://rpms.pl/windykacja-warszawa/. Pamiętaj też, że doświadczeni specjaliści często oferują też darmową, wstępną analizę sprawy, wsparcie w sprawach spornych i negocjacjach oraz we wdrażaniu procesów na stałe usprawniających spłatę faktur w przedsiębiorstwach.

Nie czekaj, aż dług się przedawni

Niezależnie od tego, czy wybierzesz firmę, kancelarię windykacyjną, czy może działania samodzielne, pamiętaj, aby windykację rozpoczynać jak najszybciej. Im wcześniej zareagujesz, tym większe szanse na uzyskanie należności. Okres przedawnienia wynosi 6 lat, ale termin ten nie jest jednolity – dla roszczeń o świadczenie okresowe (np. odsetki) czy związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi 3 lata.

Ostateczną opcją odzyskania chociaż części należności jest giełda długów, jednak wymaga to znacznych ustępstw ze strony wierzyciela. Z tego względu sprzedaż długu nie zawsze jest opłacalna. W przeważającej liczbie przypadków wyłącznie pomoc profesjonalnej kancelarii prawnej daje szanse na odzyskanie całej należności wraz z odsetkami i kosztami ubocznymi.

reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę