Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Endoproteza biodra - ważne informacje

Endoproteza biodra - ważne informacje

reklama

Jeżeli dana osoba cierpi na zwyrodnienie stawu biodrowego to z upływem lat ma ona coraz większe problemy z chodzeniem. Początkowo najpewniej okazjonalnie zdarza jej się utykać, ale z czasem sytuacja może pogorszyć się na tyle, że jakiekolwiek poruszanie się stanie się niemożliwe - a ból biodra będzie odczuwalny także w spoczynku. To właśnie dla takich osób stworzona została endoproteza biodra – sztuczne biodro, które zastępuje nasz własny staw. Pomimo, iż taka operacja wykonywana jest bardzo często i ryzyko komplikacji nie jest wysokie – pacjentom zaleca się wcześniejsze sprawdzenie wszelkich innych, dostępnych metod walki z problemem.

O co tutaj chodzi? Oczywiście przede wszystkim o różnego rodzaju ćwiczenia. Jeżeli pracujemy z fizjoterapeutą to być może przez kilka lat jesteśmy jeszcze w stanie zapanować nad problemem i poradzić sobie bez operacji. Możemy też skorzystać z różnego rodzaju leków przeciwzapalnych. To dopiero w momencie, gdy ćwiczenia przestają dawać nam jakąkolwiek poprawę i coraz częściej jesteśmy zmuszeni sięgać po leki przeciwbólowe - wtedy endoproteza biodra musi już być na poważnie wzięta pod uwagę.

Trwałość endoprotezy oraz rehabilitacja

Na pewno warto zdawać sobie sprawę z tego, że pomimo, iż endoproteza biodra wykonywana jest obecnie z bardzo wytrzymałych materiałów - pacjent raczej nie będzie w stanie korzystać z niej dłużej niż przez okres 10 lat. Musimy więc przygotować się na to, że konieczna będzie późniejsza wymiana sztucznego stawu.

Sama operacja nie jest też wystarczająca, jeżeli chcemy faktycznie odzyskać możliwość swobodnego poruszania się - równie istotna jest tutaj rehabilitacja. Rozpoczyna się ona praktycznie dzień po przejściu zabiegu i może trwać przez wiele miesięcy - w zależności od możliwości i zaangażowania pacjenta. Regularne wykonywanie ćwiczeń to tak naprawdę jedyny sposób na to, aby endoproteza biodra mogła faktycznie spełnić swoje zadanie w 100%.

Poziom sprawności

Pacjenci często obawiają się, że endoproteza biodra tak naprawdę nie będzie w stanie zapewnić im pełnej sprawności i zawsze będą mieć już problemy z chodzeniem – lub przynajmniej z wykonywaniem tych bardziej wymagających aktywności. Nie jest to do końca prawda, gdyż jeżeli faktycznie stosujemy się do zaleceń i przez długi czas po zabiegu bierzemy udział w rehabilitacji - możemy być bardziej sprawni niż byliśmy przez kilka poprzedzających lat.

Ludzie wracają do spacerów czy jazdy na rowerze, a także bez problemu jeżdżą na nartach czy pływają. Aby było to możliwe - musimy dać sobie najpierw czas na odpoczynek i upewnić się, że nasze ciało jest dobrze na to wszystko przygotowane. W Warszawie operację wszczepienia protezy biodra polecamy w Medi Horizon Clinic.

reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę