Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Do czego wykorzystywana jest w psychiatrii ketamina?

Do czego wykorzystywana jest w psychiatrii ketamina?

reklama

Ketamina przez lata była środkiem przede wszystkim znieczulającym. Co ciekawe - największe jej zużycie obserwowano w weterynarii, przy leczeniu zwierząt. Potem zaczęto z niej korzystać więcej także w szpitalach, a od kilkunastu lat rozpoczęto zapisywanie jej pacjentom cierpiącym na depresje. Nie da się ukryć, że ten problem psychiczny wzbudza mnóstwo kontrowersji i to od bardzo dawna. Zaczynając na tym, iż nie wszyscy wierzą w konieczność farmakologicznego leczenia depresji – a kończąc na tym, iż w dalszym ciągu znajdziemy osoby negujące istnienie jakichkolwiek problemów z psychiką. Jest to oczywiście podejście błędne - ale warto zdawać sobie sprawę z jego obecności.

Musimy mieć świadomość tego, że nikt nie zapisuje pacjentom farmakologii bez przyczyny – nie jest to wcale wybranie “łatwiejszego rozwiązania”. Rozmowa to czasami po prostu za mało, a dana osoba jest w tak złym stanie, że podstawowe leki także nie przynoszą poprawy. Ketamina może powodować uzależnienie i dlatego też jest zalecana w takich przypadkach, gdzie depresja prowadzi pacjenta do stanu katatonicznego. Jeżeli choruje on przewlekle, ma silne myśli samobójcze i nie mu nie pomaga – ketamina to ostatnia deska ratunku. Wśród zalet takiego rozwiązania lekarze wyodrębniają przede wszystkim to, że substancja ta daje natychmiastowe rezultaty – a duża ilość leków wykorzystywanych w psychiatrii działa przecież dopiero po kilku dniach lub nawet tygodniach. Alternatywą dla ketaminy jest też esketamina, ale to temat na osobny artykuł.

Ludzie potrzebują szansy

Pomimo, iż nie wszyscy są w 100% przekonani co do tego, że ketamina faktycznie powinna być stosowana – pacjenci z depresją potrzebują pomocy. Co roku wzrasta liczba osób, które popełniły samobójstwo właśnie dlatego, że ich leczenie okazało się niewystarczające - lub w ogóle nigdy z niego nie skorzystali. Ta substancja podawana jest pacjentom dożylnie, przy pomocy zastrzyków. Nie ma więc mowy o tym, aby aplikowali oni sobie poszczególne dawki samodzielnie i w domu. To tym bardziej pokazuje nam, iż wszystko odbywa się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa - często po to, aby uchronić kogoś przed podjęciem tej jednej decyzji, której cofnąć się już nie da.

Nie wszyscy potrzebują ketaminy

Decyzje dotyczącą podania ketaminy zawsze podejmuje lekarz, więc my tak naprawdę nie musimy obawiać się tego, że ktoś nagle zaleci nam jej stosowanie – pomimo, iż sprawdza się u nas inna metoda leczenia depresji. Stanowi ona pomoc dla osób odpornych na leczenie – a to na szczęście zawsze będzie tylko niewielki odsetek chorych. Jeżeli chodzi o miejsca, gdzie wykorzystywana jest obecnie czasami ketamina Warszawa to na pewno jedno z takich miast.

reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama