Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla młodzieży w wieku 12-13 lat

Bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla młodzieży w wieku 12-13 lat

reklama
Dla wszystkich dziewczynek i chłopców między 12. a 13. rokiem życia zamieszkałych w Warszawie, miasto finansuje bezpłatne szczepienia przeciw HPV.

Wirus HPV jest główną przyczyną raka szyjki macicy oraz wielu innych groźnych nowotworów i chorób. Rak szyjki macicy oraz inne choroby powodowane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (ang. Human Papillomavirus – HPV) to problem zdrowia publicznego na całym świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rak szyjki macicy jest drugą, po raku piersi, przyczyną zgonów na nowotwory złośliwe wśród kobiet.
Szczepionka przeciw wirusowi HPV zalecana jest przez polskie towarzystwa medyczne (m.in. Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV, Polskie Towarzystwo Pediatryczne i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne).

Z programu szczepień mogą skorzystać dziewczynki i chłopcy w wieku 12 lat (po ukończeniu 12 r. ż., a przed ukończeniem 13 r. ż.). Schemat szczepienia przeciw HPV składa się z dwóch dawek, Warszawa finansuje obie. Obecna edycja programu rozpoczęła się w styczniu br. i potrwa do grudnia 2024 r.
Do szczepień będą kwalifikowane osoby będące mieszkańcami Warszawy. Przed podaniem szczepionki niezbędna jest konsultacja lekarska (wywiad i badanie lekarskie) w celu wykluczenia przeciwwskazań, po której dziewczynka lub chłopiec zostanie zakwalifikowane do szczepienia.

Lista podmiotów leczniczych, które w ramach miejskiego programu, wykonują szczepienia młodzieży przeciw HPV >> link

Uwaga! Badanie lekarskie przed szczepieniem nie jest wykonywane w ramach programu HPV12 oraz nie jest finansowane z budżetu m.st. Warszawy.

źródło informacji: Urząd m.st. Warszawy
Zdjęcie autorstwa Gustavo Fring z Pexels
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama