Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Studia menedżerskie - wszystko, co trzeba wiedzieć

Studia menedżerskie - wszystko, co trzeba wiedzieć

reklama
   udostępnij tweetnij wykop
Rynek pracy rozwija się, co rusz potrzebuje nowych wykwalifikowanych osób na różne stanowiska. Podobnie jest z menedżerami. Są oni coraz bardziej poszukiwani przez firmy, które wprowadzają nowy sposób organizacji swoich działań. Ponadto aktualnie liczy się kapitał ludzi, który wymaga sprawnego zarządzania.

Jeżeli zatem interesuje Cię kierunek menedżerski, jak wyglądają studia na tym kierunku, oraz chcesz dowiedzieć się więcej na temat podyplomowych studiów menedżerskich, przeczytaj ten poradnik już teraz!

Kim jest menedżerZanim skupimy się na omówieniu studiów menedżerskich, wcześniej zobaczymy, kim jest menedżer. Otóż menedżer jest osobą, która zarządza. Pochodzi to od angielskiego słowa manage, czy oznacza zarządzać. Co za tym idzie, właśnie za główne zadanie menedżerów uważa się zarządzanie zespołami pracowników, czy chociażby nadzorowanie realizowanych projektów. Są to główne zadania menedżerów, choć mogą oni wykonywać wiele innych działań na swoim stanowisku.

Okazuje się, że menedżerowie potrzebni są w wielu branżach, od gastronomii, aż po branże IT. To bardzo dobra informacja dla kogoś, kto rozważa kierunek menedżerski studiów, gdyż okazuje się, że zapotrzebowanie na rynku pracy odnośnie menedżerów jest duże. Co ciekawe, na Polskim rynku pracy, za menedżera uważa się również kierownika.

studia emba

Czym są studia menedżerskieNie można skłamać, jeżeli powie się, że kierunek menedżerski to aktualnie jeden z najbardziej prestiżowych kierunków, w których można się kształcić. Głównym celem takich studiów jest przygotowanie kandydatów do zarządzania firmami, lub różnymi organizacjami.

Podczas kształcenia, kandydat ma możliwość nabywania wiedzy z zakresu biznesu i marketingu. Ponadto uczony jest podejmowania decyzji, które w przyszłości mogą mieć duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa, w którym będzie pracował. To nie wszystko, gdyż uczeń podczas kształcenia poznaje czynniki, które mogą w znacznym stopniu wpływać na jego funkcjonowanie. Kandydat studiów menedżerskich nabywa również wiedzę dającą mu możliwość prawidłowego prowadzenia swojej własnej działalności gospodarczej, a także zarządzania z zakresu biznesu.

Studia, o których mowa uczą także osobistego rozwoju, otwartości na innych, odpowiedzialności, pracy w zespole, oraz kandydat zyskuje cenną wiedzę, dzięki której będzie wiedział jak sprawnie poradzić sobie na rynku pracy.

Studenci podczas nauki będą mieli możliwość uczestniczenia w różnych warsztatach, szkoleniach, czy ćwiczeniach, które mają na celu zwiększenie kompetencji osobowościowych, oraz zawodowych.

Okazuje się, że studia te cieszą się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród młodzieży, ale także osób czynnych zawodowo. Co więcej, w ostatnich latach można było zaobserwować popyt na studia menedżerskie, gdyż na jedno miejsce przypadało nawet kilkudziesięciu kandydatów. Wniosek można wyciągnąć jeden - na studia te dostają się tylko najlepsi.

Jest to idealny kierunek kształcenia dla osób kreatywnych i pomysłowych, ponadto dla takich, które potrafią myśleć strategicznie. Osoby, które od dziecka wykazywały zdolności przywódcze i były skłonne do wydawania poleceń, będą miały zdecydowanie prościej. Nie można również pominąć tego, że studia na kierunku menedżerskim to świetny pomysł dla wielbicieli ekonomii, gdyż są one z nią mocno powiązane.

Osoby chcące kandydować na ten rodzaj studiów powinny śledzić gospodarkę rynkową i śledzić działanie każdego przedsiębiorstwa. Ukończenie studiów menedżerskich wieńczy nie tylko ogromnymi zdolnościami, lecz także otwiera szerokie możliwości dla absolwentów w kierunku rozwoju kariery.

Być menedżerem - jak nim zostaćGłównym warunkiem, jest, aby być absolwentem uczelni wyższych. Jeżeli studiowało się na kierunku związanym z branżą działania danego przedsiębiorstwa, jest to dodatkowy plus. Innymi osobami, którym będzie łatwiej na danych studiach, są te, które już uczyły się w kierunku ekonomii, zarządzania, czy administracji. Ponadto liczy się chęć do wykonywania przyszłego zawodu oraz cechy opisane w powyższej części poradnika.

Jakie są możliwości studiów menedżerskich - studia magisterskie i podyplomoweOkazuje się, że w naszym kraju studia menedżerskie oferuje zaledwie kilka uczelni. W większości są to studia podyplomowe, lub studia magisterskie, czyli II stopnia. Co za tym idzie, rekrutować mogą na dane studia osoby posiadające co najmniej wykształcenie wyższe I stopnia. Jeżeli chodzi o osoby, które nic dotąd nie studiowały w swoim życiu, wyjściem jest wybranie kierunku z zakresu zarządzania, a następnie kontynuowanie nauki na studiach podyplomowych menedżerskich.

Jak wyglądają podyplomowe studia menedżerskie i czas ich trwaniaCzęsto omawiane studia określa się mianem MBA, czyli z ang. Master of Business Administration. Studia te, mają na celu wyspecjalizowanie pracowników w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi w biznesie, oraz w kierunku organizacji projektów. Nauka na tym kierunku pozwala na zdobycie cenionych na rynku pracy kwalifikacji, ogromnej ilości wiedzy. Ponadto jest ona bardzo efektywna. W trakcie nauki kładzione są naciski na kompetencje praktycznie, które związane są z wykonywaniem przyszłego zawodu. Ponadto program studiów zakłada dodatkowe zajęcia, takie jak coaching, czy public relations.

Podyplomowe studia menedżerskie trwają dosyć krótko, bo zaledwie dwa semestry. Następnie przystępuje się do testu zaliczeniowego, którego zdanie niesie za sobą otrzymanie dyplomu, oraz świadectwa ukończenia studiów. Co ważne, istnieje możliwość wyboru studiowania w trybie zaocznym. Wtedy zajęcia prowadzone będą weekendowo. To z pewnością ogromne ułatwienie dla wielu osób, które są czynne zawodowo i zdecydowały się na kontynuowanie nauki.

Minusem jest wymóg dokonywania opłaty semestralnej, która często nie wynosi mało. Dokładne stawki, najlepiej sprawdzić na stronie danej uczelni. Dodatkową możliwością do wyboru są również studia online, które ostatnimi czasy stały się dosyć popularne.

studia menadżerskie

Studia podyplomowe menedżerskie i program studiówProgram studiów podyplomowych oczywiście może się nieco różnić od przedstawionego, z uwagi na różne moduły oferowane przez uczelnie. Jednak najczęściej program studiów koncentruje się zajęciach takich jak:
 • zarządzanie zasobami ludzkimi,
 • zarządzanie talentami,
 • zarządzanie projektami,
 • marketing, social media, public relations,
 • psychologia biznesu,
 • zarządzanie strategiczne,
 • prawo gospodarcze,
 • odpowiedzialność prawna,
 • przywództwo i coaching,
 • ekonomia i rachunkowość zarządzania.
Kierunek menedżerski powstał z myślą o kształceniu kadry posiadającej wszechstronną wiedzę o zarządzaniu. Natomiast same zajęcia poruszają kwestie strategii biznesowych, wewnętrznego funkcjonowania firm, przetwarzania danych, czy chociażby skutecznych negocjacji.

Coś więcej na temat Executive MBAJednym z kierunków w zakresie menedżerskich studiów podyplomowych, może być kierunek Executive MBA. Studia te nieco różnią się od klasycznych podyplomowych studiów menedżerskich, konkretnie różnie je nie tylko program studiów, ale również proces rekrutacji.

Otóż, aby móc kandydować na profil MBA, należy mieć ukończone studia II stopnia, jak również doświadczenie na stanowisku kierowniczym, konkretnie około 3-letnie.

Sama nauka na omawianych studiach jest nastawiona głównie na zdobywanie wiedzy i praktycznych umiejętności. W programie studiów występują zajęcia, które mogą pomóc kandydatowi w rozwijaniu swoich umiejętności praktycznych, analitycznych, a także w zakresie odpowiedniej komunikacji.

To nie wszystko, gdyż na omawianych studia można poznać ciekawe osoby związane np. z branżą podobną do naszej, czy wykładowców posiadających ogromne doświadczenie.

Dzięki tym cechom profil ten uchodzi za studia prestiżowe. Warto również wiedzieć o tym, że studia MBA należą do kategorii tych droższych, za które trzeba zapłacić nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych za semestr.

Studia podyplomowe MBA i ich rodzajeMożna wyróżnić 4 kierunki studiów MBA, oto one:
 • podstawowe studia MBA, które skierowane są do kadry kierowniczej,
 • EMBA, lub Executive MBA, ukierunkowane są dla kadry menedżerskiej,
 • Global Executives, kierunek przeznaczony dla kadry menedżerskiej pracującej w miedzynarodowych instytucjach,
 • kierunki tematyczne, a także branżowe, które skierowane są kadr menedżerskich o specjalizacjach takich jak HR, czy IT i inne podobne.

Czy warto pójść na studia MBAZdecydowanie tak jak było omawiane wcześniej, są to studia dla osób, które pragną pracować na stanowiskach kierowniczych, przygotować się do zarządzania zespołami itp. Należy wziąć pod uwagę, że nie są to studia proste, ani tanie, ponadto, warto posiadać nieco wrodzonych cech, które mogą ułatwić nam studiowanie.

Gdzie można pracować po ukończeniu studiów podyplomowych MBAPo ukończeniu studiów podyplomowych mogą otworzyć się dla Ciebie nowe możliwości. Otóż popularne stanowiska oferowane przez pracodawców dla absolwentów studiów podyplomowych MBA, to np.:
 • project manager,
 • brand manager,
 • account manager,
 • sales manager,
 • business development maganer,
 • IT manager,
 • key account manager,
 • restaurant manager
i inne. To nie wszystko, gdyż możliwości zatrudnienia jest naprawdę mnóstwo.

Cechy, które powinien posiadać dobry menedżerNa koniec warto powiedzieć nieco na temat tego, jakie cechy powinny charakteryzować dobrego menedżera. Otóż, jeżeli ktoś ubiega się o stanowisko, np. kierownicze w danej firmie, każdy pracodawca zwróci uwagę na pewne cechy, poza wykształceniem u danej osoby. Do takich cech można zaliczyć np.:
 • wysoka kultura osobista,
 • umiejętności interpersonalne, takie jak motywowanie innych itp.,
 • umiejętność planowania i zorganizowanie,
 • chęć rozwoju,
 • kreatywność,
 • wiedza z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi,
 • wiedza z zakresu zarządzania projektami,
 • odporność na stres,
 • opanowanie,
 • asertywność,
 • odpowiedzialność
i inne. Okazuje się również, że wielu pracodawców na dane stanowisko wybiera osobę znającą branżę, a także posiadającą wiedzę z zakresu ekonomii, prawa, czy finansów.

Czy warto pójść na studia menedżerskieOkazuje się, że tak. Studia na kierunku menedżerskim wzbogacają kompetencje osób, które swoją przyszłość widzą w obszarze zarządzania, np. zarządzania zespołami. Pozwalają one na rozwinięcie wielu kluczowych umiejętności w zakresie pracy menedżera. Jest to zatem świetna opcja dla osób, które chcą wspinać się w swojej karierze zawodowej na górne partie. Oczywiście, nie są to studia łatwe, lecz każdy kandydat powinien zdawać sobie z tego sprawę. Warto pamiętać o tym, że często zajęcia odbywają się w trybie zaocznym, co może być dużym ułatwieniem dla wielu osób.

PodsumowanieWybierając studia menedżerskie, skup się na kilku czynnikach opisanych w tym poradniku. Ponadto sprawdź, czy możesz kandydować na dany kierunek. Studia menedżerskie to świetna opcja, lecz tylko dla osób, które wiedzą, czego chcą. Rozważ również prestiżowe studia MBA!
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę