Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Jak przygotować się do maratonu od zera

Jak przygotować się do maratonu od zera

reklama
   udostępnij tweetnij wykop
Przebiegnięcie ponad 42 kilometrów jest nie lada wyczynem nawet jak jest się sprawną osobą, która trenuje także wydolnościowo. Przygotowanie do maratonu wymaga jednak ogromnych pokładów czasu, cierpliwości i przede wszystkim świadomości i znajomości swojego ciała. Tylko miesiące wyrzeczeń i ciężkich treningów mogą doprowadzić nas na metę tego wymagającego biegu.

Biegać każdy możeNaturalnie bieganie nie jest przeznaczone wyłącznie dla osób szczupłych i sprawnych. Przygodę z tą formą sportu zacząć może niemal każdy, kogo nie dyskwalifikują problemy zdrowotne np. z kolanami. Wystarczy się rozejrzeć. W parkach, czy na ulicach biegają nie tylko osoby młode. Regularnie można zauważyć wielu seniorów pasjonujących się bieganiem, którzy przyjemnością poświęcają się rozwojowi fizycznemu. Przygotowania do maratonu powinny być poprzedzone przynajmniej kilkumiesięcznym treningiem biegowym, najlepiej pod okiem profesjonalnych trenerów.

Należy jasno i wyraźnie powiedzieć – osoba, która nie biega regularnie nie będzie w stanie przebiec tak długiego dystansu, jakim jest maraton. Podjęcie próby ukończenia biegu liczącego dokładnie 42 kilometry i 195 metrów bez przygotowania, może zakończyć się poważną kontuzją.

Od czego zacząć przygotowania?Wielu amatorów zadaje sobie pytanie, jak przygotować się do maratonu od zera. Przede wszystkim należy rozpocząć treningi biegowe na krótkich dystansach i sukcesywnie je zwiększać. Na kilka miesięcy przed planowanym biegiem warto zaangażować się w treningi zorganizowanych grup biegaczy pod okiem trenerów. Ich wiedza i doświadczenie pomoże nam odpowiednio dostosować rodzaje i charakter treningów, których najbardziej potrzebujemy. Podpowiedzą oni jak zarządzać swoimi siłami, a także co jeść przed maratonem.

Będąc przy tym zagadnieniu – przed maratonem nie warto jeść rzeczy, których nie ma w naszej codziennej diecie. Lepiej odpuścić sobie kulinarne eksperymenty, zaś postawić na potrawy lekkostrawne, które nie będą nam zalegały na żołądku. Bardzo ważną kwestią jest także odpowiednie nawodnienie. Na trasie maratonu zawsze przygotowane są punkty z wodą i żywnością, przy których wolontariusze oferują nam kubeczki z wodą. Rekomendujemy korzystanie z nich, gdyż w trakcie tak długiego biegu ilość wody, jaką wypaca nasz organizm jest niewyobrażalna. Bez regularnego przywracania chociaż jej części możemy zrobić sobie krzywdę.

W jaki czas należy celować?Rekord świata w maratonie wynosi 2:01:39. Oczywiście biegacze, którzy nie są profesjonalistami nie powinni nawet brać go za punkt odniesienia. Osoby uprawiające ten sport bez wieloletniego doświadczenia mogą czuć się w pełni usatysfakcjonowane samym ukończeniem tak długiego i męczącego biegu. Jaki czas w pierwszym maratonie jest “dobrym czasem”? Za granicę wartą złamania polecamy ustalić sobie 5 godzin. Każdy czas poniżej, bez rozgraniczenia na wiek biegaczy spokojnie może być postrzegany jako satysfakcjonujący. Wyniki klasyfikacji generalnej maratonu np. na Igrzyskach Olimpijskich możemy obstawiać u bukmacherów. Atrakcyjnie w tym przypadku wygląda oferta Superbet. Bukmacher ma w ofercie atrakcyjny bonus Superbet, z którym możemy zwiększyć naszą wygraną.

Kolejna rada, którą dzielą się chętnie doświadczeni biegacze – nie zaczynaj zbyt szybko. Adrenalina związana ze startem w tak dużej imprezie sportowej, a także sama atmosfera i pobudzenie organizmu wpływa na zaburzenie naszej zdolności do szacowania własnych możliwości. Wiele osób popełnia prosty błąd, który polega na zbyt szybkim pokonaniu pierwszego kilometra. Może nam przez to zabraknąć sił na samą końcówkę. Warto umiejętnie zarządzać swoimi siłami.
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę