Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Warszawa, Ty i ja. Pocztówka z przeszłości

Warszawa, Ty i ja. Pocztówka z przeszłości

reklama
Fundacja Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii już po raz trzeci zaprasza stołeczne rodziny do udziału w bezpłatnym, wakacyjnym projekcie „Warszawa, Ty i ja”, stanowiącym cykl wycieczek i warsztatów o tematyce historycznej. W tym roku motywem przewodnim programu będzie odkrycie pochodzenia nazw samych dzielnic oraz ich ulic, a cały cykl nosi nazwę: „Warszawa, Ty i ja. Pocztówka z przeszłości”. Spotkania odbywać się będą w każdy weekend, począwszy od 25 czerwca. Projekt zakończy gra miejska zaplanowana na 3 września, która zostanie zrealizowana w obrębie Bulwarów Wiślanych.

Poprzednie edycje akcji zaangażowały łącznie ponad 1 500 osób – dzieci i rodziców. Trzecia odsłona programu „Warszawa, Ty i ja” jest dedykowana jeszcze większej grupie uczestników. W jej ramach zaplanowano bowiem: zrealizowanie 18 wycieczek, po jednej w każdej dzielnicy Warszawy; zrealizowanie 18 zajęć wykładowo-warsztatowych, połączonych z terenowymi grami na orientację w każdej z dzielnic (co warte podkreślenia, karty terenowych gier na orientację zostaną umieszczone na stronie projektu, tak aby każdy – niezależnie od tego czy brał udział zajęciach, czy nie – mógł wydrukować sobie grę i wykonać ją w dogodnym dla siebie terminie) oraz zrealizowanie gry miejskiej w obrębie terenów nadwiślańskich. Więcej informacji na temat tegorocznego programu „Warszawa, Ty i ja” znajduje się poniżej.

Udział w projekcie „Warszawa, Ty i ja” jest bezpłatny, ale liczba miejsc – ograniczona. Rejestracji na wycieczki i warsztaty można dokonać na stronie: wtij.duch.edu.pl od 15 czerwca. Dodatkowe informacje osoby chętne mogą uzyskać także telefonicznie, pod numerem: 692 981 439.

WARSZAWA, TY I JA. POCZTÓWKA Z PRZESZŁOŚCI

Czy warszawiakom wiadomo, że jeszcze nie tak dawno Mokotów był wsią o nazwie wziętej od pewnego Mokota? Jeśli nie, to nadarza się idealna okazja, aby w przyjemnej formie poznać historyczne ciekawostki na temat poszczególnych dzielnic stolicy! W tym roku Fundacja Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii chce zapoznać najmłodszych mieszkańców Warszawy i ich rodziców z historią zarówno nazw dzielnic, jak i nazw poszczególnych ulic. Ten pomysł doskonale wpisuje się w 100. rocznicę poszerzenia granic miasta, gdyż właśnie nazwy nadawane ulicom i dzielnicom są nierozerwalnie związane z pochodzeniem poszczególnych miejsc, a także historią ludzi, którzy byli z nimi związani.

Wycieczki odbywać się będą w weekendy. Każda rodzina, która zarejestruje się na stronie internetowej projektu będzie mogła uczestniczyć w dowolnej liczbie wycieczek, niekoniecznie tylko w dzielnicy zamieszkania. Uczestnictwo w wycieczce będzie punktowane pieczątką na specjalnej karcie uczestnika, stanowiącej jednocześnie mapę Warszawy. Marszruty zostały opracowane przez varsavianistów, a każdą wycieczkę poprowadzą wykwalifikowani przewodnicy. W tym roku w ramach programu „Warszawa, Ty i ja” zaplanowano także weekendowe zajęcia wykładowo-warsztatowe, stanowiące samodzielną ofertą edukacyjną dla rodzin z dziećmi, ale również uzupełnienie wycieczek. W czasie zajęć odbywać się będzie pogadanka o znanej postaci dzielnicy, warsztat historyczny oparty na biogramie tej postaci oraz historii miasta okresu jej życia. Następnie każda rodzina otrzyma kartę terenowej gry na orientację, której punkty rozmieszczone będą w okolicy, a zadania będą powiązane w wcześniejszym wykładem. Każda rodzina będzie musiała odnaleźć w terenie i wykonać zamieszczone na karcie zadania. Karty terenowych gier na orientację zostaną ponadto umieszczone na stronie projektu, z możliwością wydrukowania i zrealizowania w dowolnej dzielnicy, w wybranym czasie. Trzecim etapem projektu „Warszawa, Ty i ja. Pocztówka z przeszłości” jest historyczna gra miejska dla rodzin, rozegrana na terenach nadwiślańskich, a w szczególności na terenie Bulwarów Wiślanych. Organizatorzy do gry miejskiej zapraszają nie tylko rodziny biorące udział w wycieczkach, ale także wszystkich chętnych. Intryga gry będzie oparta na historii słynnego przedwojennego cyrku Braci Staniewskich, którego dzieje są dziś bardzo mało znane, zaś przed wojną cyrk ten cieszył się światową sławą. Na koniec gry uczestnicy wezmą udział w pokazie sztuki cyrkowej autorstwa prawdziwych cyrkowców.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę