Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Wystawa jubileuszowa z okazji 250-lecia Mennicy Polskiej

reklama
   udostępnij tweetnij wykop
Mennica Polska, kontynuatorka tradycji Mennicy Warszawskiej założonej przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, pragnie zaprosić do obejrzenia wystawy jubileuszowej „Skarby Mennicy Warszawskiej 1766–1868” odbywającej się w Łazienkach Królewskich.
Na zwiedzających czeka wyjątkowa okazja, aby w jednym miejscu zobaczyć zbiory: Muzeum Narodowego w Warszawie, Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacji Czartoryskich w Krakowie, Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu, Ossolineum we Wrocławiu, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Mennicy Polskiej S.A. Część z eksponatów, to prawdziwe unikaty. Niektóre po raz pierwszy zostaną bowiem udostępnione dla szerokiej publiczności, a pochodzą nie tylko ze zbiorów muzealnych, ale również prywatnych.

Zlokalizowana w Galerii Rzeźby Starej Oranżerii wystawa jest elementem obchodów 250-lecia Mennicy Polskiej i obejmuje eksponaty z czasów panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego – ostatniego króla Polski i założyciela Mennicy Warszawskiej, jak i czasów późniejszych. Ekspozycja, na którą składają się m.in. medale, pieczęcie, monety, dokumenty i ryciny, w barwny sposób przybliżające bogatą historię kontynuatorki jej tradycji – Mennicy Polskiej, można będzie oglądać do 1 października br.
Wśród ciekawostek wystawy, które zainteresują zarówno dorosłych, jak i młodych koneserów sztuki, znalazły się m.in. medal koronacyjny HOLZHAEUSSER z 1764 roku, medal koronacyjny Tomasza Pingo z tego samego roku, czy pierwszy stempel wykonany przez Jana Filipa Holzhaeussera w Mennicy Warszawskiej z 1766 roku, czy też rodzaj XVIII-wiecznej legitymacji, umożliwiającej wejście do budynków menniczych.

Wstęp na to wyjątkowe wydarzenie jest bezpłatny.

Patronat honorowy nad obchodami okrągłej rocznicy Mennicy Polskiej objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Hanna Gronkiewicz – Waltz, a obok Muzeum Łazienki Królewskie, zaangażowały się również inne ważne instytucje: Narodowy Bank Polski postanowił upamiętnić ten jubileusz monetą kolekcjonerską, a Poczta Polska przygotowała znaczek i kopertę poświęconą rocznicy.
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!