Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

Wystawa jubileuszowa z okazji 250-lecia Mennicy Polskiej

   udostępnij tweetnij wykop
Mennica Polska, kontynuatorka tradycji Mennicy Warszawskiej założonej przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, pragnie zaprosić do obejrzenia wystawy jubileuszowej „Skarby Mennicy Warszawskiej 1766–1868” odbywającej się w Łazienkach Królewskich.
Na zwiedzających czeka wyjątkowa okazja, aby w jednym miejscu zobaczyć zbiory: Muzeum Narodowego w Warszawie, Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacji Czartoryskich w Krakowie, Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu, Ossolineum we Wrocławiu, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Mennicy Polskiej S.A. Część z eksponatów, to prawdziwe unikaty. Niektóre po raz pierwszy zostaną bowiem udostępnione dla szerokiej publiczności, a pochodzą nie tylko ze zbiorów muzealnych, ale również prywatnych.

Zlokalizowana w Galerii Rzeźby Starej Oranżerii wystawa jest elementem obchodów 250-lecia Mennicy Polskiej i obejmuje eksponaty z czasów panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego – ostatniego króla Polski i założyciela Mennicy Warszawskiej, jak i czasów późniejszych. Ekspozycja, na którą składają się m.in. medale, pieczęcie, monety, dokumenty i ryciny, w barwny sposób przybliżające bogatą historię kontynuatorki jej tradycji – Mennicy Polskiej, można będzie oglądać do 1 października br.
Wśród ciekawostek wystawy, które zainteresują zarówno dorosłych, jak i młodych koneserów sztuki, znalazły się m.in. medal koronacyjny HOLZHAEUSSER z 1764 roku, medal koronacyjny Tomasza Pingo z tego samego roku, czy pierwszy stempel wykonany przez Jana Filipa Holzhaeussera w Mennicy Warszawskiej z 1766 roku, czy też rodzaj XVIII-wiecznej legitymacji, umożliwiającej wejście do budynków menniczych.

Wstęp na to wyjątkowe wydarzenie jest bezpłatny.

Patronat honorowy nad obchodami okrągłej rocznicy Mennicy Polskiej objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Hanna Gronkiewicz – Waltz, a obok Muzeum Łazienki Królewskie, zaangażowały się również inne ważne instytucje: Narodowy Bank Polski postanowił upamiętnić ten jubileusz monetą kolekcjonerską, a Poczta Polska przygotowała znaczek i kopertę poświęconą rocznicy.
reklama

Sprawdź też inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę