Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

Usługi pogrzebowe w Warszawie w XIX wieku

Usługi pogrzebowe w Warszawie w XIX wieku

reklama
fb tt w msg wa tm em cp
Pochodzimy z różnych kręgów kulturowych, kultywujemy różne tradycje i obchodzimy różne święta. Są jednak takie dwie okoliczności życiowe, które są ważne i, najczęściej, związane z charakterystyczną obrzędowością, niezależnie od szerokości geograficznej: są to narodziny i śmierć. Obie te okoliczności zazwyczaj są okazją do mniej lub bardziej licznych spotkań rodzinnych czy sąsiedzkich, a często i do łez – tyle, że w pierwszym przypadku są to łzy radości, w drugim zaś – smutku.

Narodziny i śmierć. Te dwa ważne wydarzenia w ludzkim życiu domagają się uroczystego podkreślenia ich zaistnienia. Tyle tylko, że to, co związane z narodzinami, otwiera perspektywy i uskrzydla – to zaś, co związane ze śmiercią nierzadko odbiera siły i sprawia, że osoby, które to osobiście dotyka potrzebują profesjonalnego wsparcia doświadczonego zakładu pogrzebowego.

Jak i w innych dziedzinach życia – tak i w tej specjalizacja pojawiała się wraz z upływem lat. Dla przykładu w Warszawie w XIX wieku za pogrzeby odpowiadał Magistrat i dopiero na początku XX wieku zaczęły powstawać prywatne firmy, które zajmowały się organizowaniem pogrzebów oraz wykonywały ekshumacje.

nekropolis-zaklad-pogrzebowy-warszawa.jpg

Po II wojnie światowej warszawska branża pogrzebowa obejmowała kilka spółdzielczych zakładów pogrzebowych oraz jeden państwowy znany jako Miejskie Przedsiębiorstwo Pogrzebowe. Zmonopolizowało ono jednak w miarę upływu czasu usługi pogrzebowe w Warszawie i dopiero druga połowa lat 80 i początek lat 90.XX wieku dał powtórnie szansę prywatnym zakładom pogrzebowym na zaistnienie oraz działanie.

Jednym z takich właśnie zakładów pogrzebowych jest Nekropolis w Warszawie, który nie tylko zapewnia usługi pogrzebowe, ale i służy zwyczajnym ludzkim wsparciem osobom, które właśnie stanęły oko w oko ze śmiercią. Jego historia zaczęła się jednak dość nietypowo, bo w 1967 roku, kiedy to jego założyciel – Lech Chmielewski – pracując na oddziale patomorfologii w szpitalu przy ul. Szaserów zdobywał równocześnie pierwsze szlify w organizacji pogrzebów, by od 1986 roku oferować już pełen zakres usług pogrzebowych dla mieszkańców Warszawy oraz okolic.

logo-nekropolis-jasne-tlo.jpg

Zakład pogrzebowy z prawdziwego zdarzenia dokłada zawsze wszelkich starań, aby w tych bolesnych chwilach nie tylko zajmować się formalnościami – choć one też są, oczywiście, ważne, a na pierwszych etapach przygotowywania uroczystości żałobnych kluczowe – ale przede wszystkim towarzyszyć ludziom, którzy zmagają się z cierpieniem oraz niewiedzą, jak zachować się w takiej sytuacji.

nekropolis-zaklad-pogrzebowy-warszawa-kaplica-pogrzebowa.jpg

Biorąc pod uwagę tę prawidłowość oraz odpowiadając na oczekiwania społeczne - cały zespół firmy Nekropolis przez wszystkie lata swojej pracy zdobywał wiedzę nie tylko w kwestiach formalnych i logistycznych dotyczących organizacji pogrzebów, ale przede wszystkim poprzez codzienne spotkania z ludźmi szukającymi ich pomocy nabywał doświadczenie, które obecnie procentuje i sprawia, że jest to jeden z najbardziej znanych i cenionych zakładów pogrzebowych w Warszawie.

pogotowie-pogrzebowe-2-768x512.jpg

Liczne osoby, które już zdecydowały się skorzystać z usług pogrzebowych oferowanych przez warszawski Nekropolis zaświadczają, że otrzymali tu nie tylko usługi pogrzebowe na poziomie, jakiego oczekiwali, ale i to wsparcie, które pomogło im przetrwać najtrudniejsze chwile ostatniego pożegnania z drogimi ich sercom osobami. Prawdziwe bowiem jest tutaj chyba, jak w mało której branży, powiedzenie, że w kontakcie z ludźmi należy być po prostu dobrym człowiekiem. Zakład Pogrzebowy Nekropolis to właśnie taki zespół złożony z dobrych ludzi, na których obecność i wsparcie można liczyć zawsze wtedy, kiedy jest ono najbardziej potrzebne.

artykuł sponsorowany
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę