Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Zakład pogrzebowy wczoraj i dziś

Zakład pogrzebowy wczoraj i dziś

reklama
Zmiany pokoleniowe oraz sposób postrzegania współczesnego świata znacząco wpłynęły na zmieniające na przestrzeni lat usługi pogrzebowe. Sposób, w jaki obecnie postrzegana jest śmierć, również wpływa na aktualną wizję pogrzebu. Warto więc zobaczyć: jak na przestrzeni lat ewaluowały usługi pogrzebowe w Polsce?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ludzie nie mieli takiego wyboru, który dla współczesnych ludzi jest czymś naturalnym. Organizacją uroczystości pogrzebowej zajmowali się najbliżsi sąsiedzi rodziny zmarłego, a następnie zakład pogrzebowy. W dalekiej przeszłości ceremonia pogrzebowa odbywała się w domu zmarłego, co szczególnie często praktykowane było w małych miastach i na wsiach. Obecnie zakład pogrzebowy udostępnia rodzinie kaplicę, w której następuje ostatnie pożegnanie bliskiego. Co więcej, kremacja zwłok nie była wtedy praktykowanym zwyczajem, w przeciwieństwie do coraz większej jej popularyzacji w obecnych czasach.

Współczesny zakład pogrzebowy
Usługi pogrzebowe znacznie ewaluowały pod wpływem zmieniającej się technologii oraz przemian kulturowych zachodzących w ludziach. Nowoczesne zakłady pogrzebowe - chociażby takie, jak firma Cerber (www.pogrzeby-cerber.pl), działająca od wielu lat na rynku usług pogrzebowych i gwarantująca najwyższą jakość usług oraz wsparcie w trudnych chwilach - oferują obecnie kompleksowe usługi, dzięki którym w tym trudnym czasie rodzina zmarłego uzyskuje skuteczną pomoc w organizacji ostatniego pożegnania. W ofercie domów pogrzebowych znajduje się m.in. całodobowy transport zmarłego do nowoczesnych, specjalistycznych chłodni, w które wyposażone są zakłady pogrzebowe. Co więcej, ze względu na częstą migrację ludzi oraz upowszechnienie podróży większość firm oferuje również transport międzynarodowy, dzięki któremu możliwe jest przewiezienie zwłok z innych państw.

obraz

Kremacja i balsamacja
Tanatopraksja, zwana również balsamacją ciała zmarłego, zapobiega postępowaniu nieodwracalnych procesów zachodzących w ludzkim ciele po śmierci. Ten powszechnie stosowany obecnie zabieg umożliwia przywrócenie pierwotnego wyglądu zmarłej osoby, niweluje plamy opadowe oraz dezynfekuje ciało. Proces ten jest niezbędny, jeśli zmarłego chcemy pożegnać przy otwartej trumnie, zwłaszcza w mniej korzystnych warunkach (wysokiej temperaturze). Coraz częściej stosowana jest również kremacja ciała, która jest znacznie wygodniejszą formą żegnania zmarłego w tym znaczeniu, że chociażby urnę można dochować do istniejącego grobu przed upływem 20 lat od ostatniego pochówku. Nie bez znaczenia jest także aspekt finansowy: pochówek skremowanych ciał jest tańszy, a sprowadzenie prochów z zagranicy jest znacznie prostsze.

obraz

Kremacja i balsamacja
O tym, jak bogata jest oferta współczesnych zakładów pogrzebowych - można się przekonać wchodząc na jakąkolwiek stronę firmy z tej branży. Chociażby po wejściu na stronę zakładu pogrzebowego Cerber znajdujemy informacje wyjaśniające na czym polegają poszczególne usługi pogrzebowe. Można także zapoznać się ze zdjęciami w galerii. To kolejny znak, że dzisiejsze zakłady pogrzebowe starają się być transparentne dla swoich Klientów - zarówno pod względem finansowym, jak i logistycznym. Nowoczesne środki komunikacji - takie, jak Internet - pomagają im nie tylko w sensie informacyjnym, ale także promując ich działania.

Zamiast się temu dziwić, warto pamiętać, że w ostatecznym rozrachunku zyskuje Klient. Bo dobrze jest mieć wybór - nie tylko w sprawach związanych z życiem, ale także z jego końcem...
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama