Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Jak wygląda Odzyskiwanie Danych dziś

Jak wygląda Odzyskiwanie Danych dziś

reklama
Od najdawniejszych czasów człowiek starał się przechowywać ważne informacje, żeby on sam lub ktoś inny mógł je odczytać. Kiedyś były to ściany, potem tabliczki, potem słowo drukowane, potem dźwięk i obraz.

W obecnych czasach trudno sobie wyobrazić kogokolwiek, kto nie przetrzymuje ważnych dla siebie danych na różnych typach nośników informacji. Czy to będzie telefon, czy komputer, czy aparat fotograficzny - każdy z nas ma tam wspomnienia, ważne dokumenty, których za nic, nie chciałby utracić.

Co by było, gdyby te informacje nagle zniknęły. Nikt nigdy nie jest na to przygotowany. Nie trudno wyciągnąć wnioski, że ilość danych zgromadzonych przez ludzi na wszelkiego rodzaju dyskach jest praktycznie niepoliczalna. Najpopularniejsze nośniki to nadal tradycyjne dyski HDD, potem są dyski elektroniczne SSD i karty pamięci lub pendrive.

Wszystko jest dobrze, jak jest dobrze, a co dzieje się gdy nastąpi uszkodzenie takiego nośnika.

O problemach związanych z utratą danych opowie nasz ekspert z wolainfo.com.pl

Odzyskiwanie danych z dysku HDD.

Talerzowe dyski twarde to jedne z najpopularniejszych nośników informacji wśród użytkowników indywidualnych i firm. Ludzie są do nich przywiązani ze względu na tradycyjną technologię, duże pojemności i przystępne ceny. Główne założenia ich produkcji praktycznie nie zmieniły się od lat. Są one jednak systematycznie modyfikowane, by zagęścić zapis plików na jak najmniejszej powierzchni magnetycznej. Niestety to wszystko sprawia, że dyski te są coraz bardziej wrażliwe na czynniki zewnętrzne. Konstrukcja staje się bardziej skomplikowana, precyzyjna i niestety, bardziej wrażliwa na uszkodzenia.

Jeżeli chodzi o przywracanie danych z dysku HDD, to technologia Odzyskiwania jest bardzo rozwinięta. Skuteczność usług w tym zakresie jest większa niż 90%. Tak wysoki stopień skuteczności jest możliwy tylko wtedy, gdy awaria dysku jest szybko rozpoznana, a nośnik natychmiast odłączony i zabezpieczony. Problemem może być tu pseudo-wiedza użytkowników czerpana z forów internetowych, którzy bez przygotowania i wiedzy próbują rozpracować skomplikowany mechanizm mechatroniczny dysku HDD i samodzielne odzyskać dane. Niestety ta wiedza jest tylko pozorna, a straty poniesione podczas prób oddziaływania na uszkodzony dysk, nieodwracalne. W takich przypadkach samodzielnych prób skanowania skuteczność odzyskiwania spada do 30-40 %. Co kieruje użytkownikami? Być może dostępność informacji, być może analogia usterek prezentowanych na filmach czy forach? Nas dziwi fakt ryzyka, jakie podejmują nieświadomi użytkownicy, bo sprawdzenie dysku w profesjonalnej firmie z reguły nic nie kosztuje, a przynajmniej daje pogląd na sytuację.

Najlepszą metodą zapobiegającą utracie danych jest zawsze regularna kopia zapasowa. Tym bardziej, że dyski HDD przed awarią dają wyraźne ostrzeżenia (głośna praca, znaczne spowolnienie, niepokojące dźwięki). Dyski SSD nie dają już takich szans. Więcej na stronie http://wolainfo.com.pl/odzyskiwanie-danych-z-uszkodzonego-dysku/

Odzyskiwanie danych z dysków SSD

Elektroniczne dyski SSD (Solid State Drive) są nośnikami zupełnie pozbawionymi ruchomych części, co znacznie zmniejsza ich wrażliwość na czynniki zewnętrzne. W szczególności uderzenia, czy upadki.

System dysku SSD składa się z płyty głównej z umieszczonymi na niej kościami pamięci flash i kontrolera, który odpowiada za zapis i odczyt informacji. Niestety skomplikowanie tego systemu bardzo utrudnia odzyskanie z nich danych.

Kontroler - w taki sposób dysponuje komórkami pamięci, by maksymalnie wykorzystać możliwości pamięci flash. Jest on oprogramowany specjalnym firmware, który w tylko sobie znany sposób rozmieszcza informacje do poszczególnych pamięci. W przypadku utraty dostępu do danych konieczne jest odtworzenie funkcji firmware kontrolera, gdyż tylko on wie, gdzie zapisał poszczególne sektory danych. Proces ten jest bardzo żmudny i zawiły, gdyż firmware w nowych rozwiązaniach, dodatkowo szyfruje dane.

Wylutowywanie zatem kości pamięci i odczyt danych mija się z celem, ponieważ nie da się ich odczytać. Pozostaje zatem odtworzenie i zasymulowanie kontrolera. Mnogość rozwiązań oraz modeli dysków i montowanych w nich kontrolerów znacznie tę sprawę komplikuje. Każdy model dysku SSD wymaga indywidualnego podejścia, gdyż każdy firmware jest inny. Jak się zabezpieczyć przed nagłą awarią SSDeka? Co robić ?

- Po pierwsze robić systematycznie backup, gdyż każde odzyskiwanie danych z dysku elektronicznego generuje koszty ze względu na praco i czasochłonność.

- Po drugie – nie warto podejmować żadnych samodzielnych prób Odzyskiwania. Niekt nie jest w stanie odzyskać Danych bez profesjonalnego sprzętu i oprogramowania.

Coraz więcej naszych zleceń dotyczy dysków SSD, co znaczy , że zdobywają one coraz większą rzeszę użytkowników ze względu na spadające ceny, rosnącą pojemność oraz prędkość działania. Częstotliwość zgłoszeń świadczy o tym, że te dyski też nie są bezawaryjne. Uszkodzeniu ulegają najczęściej kości pamięci, kontroler oraz jego oprogramowanie.

Trzeba mieć na uwadze, że każda kość flash ma ograniczoną ilość cykli zapisu, więc żywotność dysku SSD też w dużej mierze zależy od tego.

Odzyskiwanie Danych z kart pamięci i pendrive

Karty pamięci i pendrive również są specyficznymi nośnikami elektronicznymi. Konstrukcja i zasada działania jest zbliżona do dysków SSD. Różnią się jednak tym, że posiadają na swoim pokładzie z reguły jedną kość zwaną monolitem. Czyli zintegrowany kontroler z pamięcią flash w jednej hermetycznej obudowie.

Jedyną możliwością podłączenia się do kości flash i kontrolera jest zeszlifowanie obudowy do wyprowadzeń elektrycznych, do których można się podłączyć ze specjalnym kontrolerem. Jest to bardzo precyzyjna praca możliwa do wykonania pod specjalnym mikroskopem ze względu na miniaturyzację monolitów. Wykopiowanie Danych z kości flash, to jeszcze nie koniec pracy nad ich odzyskaniem. Podobnie jak w dysku SSD również konieczne jest odtworzenie zadań kontrolera, co jest czynnością już bardziej złożoną i pracochłonną. Więcej na http://wolainfo.com.pl/odzyskiwanie-danych-z-uszkodzonego-pendrive/

Odzyskiwanie skasowanych Danych

Na wstępie chciałbym wyjaśnić podstawową kwestię, jeżeli chodzi o kasowanie Danych z nośników. W przypadku zwykłego usunięcia Danych z nośnika - nie są one faktycznie kasowane i istnieją możliwości ich przywrócenia, chyba, że zostaną nadpisane. Więcej dokładniejszych informacji na ten temat można znaleźć na naszych stronach.

Możliwości odzyskania skasowanych Danych jest wiele. Najczęściej służy do tego specjalne oprogramowanie, które jest dostępne nawet na Internecie. Skanuje ona dyski w poszukiwaniu wykasowanych informacji, a potem zapisuje we wskazanym przez użytkownika miejscu.

Niestety przy tej czynności wiele osób pogarsza sytuację nie stosując się do podstawowych zasad:

- Po pierwsze zrób kopię dysku 1:1.

- Po drugie, jeżeli nie jesteś przekonany czy potrafisz, zleć przywracanie Danych profesjonalnej firmie.

- Po trzecie, jeżeli Twój dysk może być uszkodzony, nie skanuj, ani nie wykonuj żadnych czynności na tym dysku. Programy do przywracania Danych wielokrotnie skanują sektory, co w przypadku uszkodzonego nośnika HDD może doprowadzić w dysku do tzw „zapiłowania” powierzchni magnetycznej.

- Po czwarte, nie instaluj oprogramowania, ani nie kopiuj Danych na nośnik z którego przywracasz. Łatwo niechcący nadpisać bezpowrotnie swoje dane.

Jak zapobiec utracie Danych?

Nigdy nie wiadomo kiedy dobiegnie kresu czas funkcjonowania dysku, karty czy pendrive, wiec jedynym wyjściem jest robienie systematycznych kopii bezpieczeństwa najważniejszych Danych. Tylko wtedy unikniemy zbędnych nerwów i kosztów.

Należy zdać sobie sprawę czym jest kopia bezpieczeństwa tzw backup. To kopia najważniejszych informacji na inny nośnik. W przypadku newralgicznych Danych nawet dwie kopie są wskazane.

Przy okazji musimy obalić powszechnie funkcjonujący pogląd na temat technologii RAID. Nawet niektórzy informatycy uważają, że Kopia dysku wygenerowana przez macierz RAID jest wystarczającym backupem. Niestety macierz RAID nie tworzy backupu. Kopiuje po prostu zawartość dysków. Jeżeli na jednym dysku pojawią się problemy, również zostaną skopiowane na pozostałe dyski. Backup polega na tym, że w dowolnym momencie jesteśmy w stanie odtworzyć stan dysków na dany czas (godzina, dzień , miesiąc).

W przypadku braku dostępu do Danych, zalecamy jednak skorzystanie z bezpłatnej analizy nośnika w naszym laboratorium odzyskiwania danych.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę