Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Car-sharing, co to takiego i jak działa w praktyce

Car-sharing, co to takiego i jak działa w praktyce

reklama

Usługa car-sharingu cieszy się ogromną popularnością w Stanach Zjednoczonych oraz w wielu krajach europejskich, co zauważyć można m.in. na przykładzie Niemiec, gdzie wg. danych BCS (Bundesverband CarSharing) korzysta z niej już ponad 1,7 mln osób. W Polsce car-sharing pojawił się stosunkowo niedawno, jednak zdążył zyskać znaczne grono zwolenników. Wynajem aut na minuty to ciekawe rozwiązanie dla osób prywatnych, ale i przedsiębiorców. Co trzeba o nim wiedzieć?


Car sharing - co to właściwie jest?

Pod tą anglojęzyczną nazwą kryje się usługa wynajmu aut. Nie jest to jednak klasyczny wynajem, z którym mieliśmy do czynienia do tej pory. Po pierwsze, skorzystanie z car sharingu pozwala wypożyczyć auto nie tylko na godziny, ale i na minuty. Po drugie nie musimy płacić kaucji, a koszt wynajmu zależny jest wyłącznie od czasu oraz liczby przejechanych kilometrów. Wreszcie po trzecie, jedyne czego potrzebujemy do wypożyczenia auta to specjalna aplikacja w naszym telefonie! Z tych powodów car sharing stanowi ciekawą alternatywę nie tylko dla aut z wypożyczalni, ale również dla taksówek czy komunikacji miejskiej. W niektórych przypadkach może zastąpić także korzystanie z prywatnych aut.


Jak działa car sharing?


zdjecie

Wiemy już, że do wypożyczenia auta potrzebna jest aplikacja, w której musimy się zarejestrować. Następny krok to podpięcie karty płatniczej do konta w aplikacji, dzięki czemu opłata za wypożyczenie samochodu pobierana będzie z naszego rachunku bankowego. Następnie, jedyne co musimy zrobić to zgłosić chęć wypożyczenia pojazdu i udać się we wskazane na mapie miejsce, gdzie znajduje się zarezerwowane przez nas auto. Samochód, który tam znajdziemy otwieramy także przy użyciu aplikacji skanując kod QR znajdujący się najczęściej za przednią szybą pojazdu. Zanim jednak go uruchomimy, musimy sprawdzić, czy nie jest on uszkodzony. Po wejściu do auta mamy kilka minut na przybranie wygodnej pozycji, tj. ustawienie lusterek czy fotela. Ten czas wynosi zazwyczaj ok. 3 minut i jest bezpłatny. Kluczyki lub kartę potrzebne do odblokowania auta znajdziemy w schowku. Nie zawsze zachodzi konieczność umieszczania ich w stacyjce, ponieważ system w samochodach udostępnianych do wynajmu jest często bezkluczykowy, co oznacza, że aby uruchomić pojazd wystarczy wcisnąć przycisk “start”w naszej aplikacji. Po zakończonym użytkowaniu auta, należy je odstawić na jednym z wyznaczonych parkingów. Musimy pamiętać, aby odłożyć kluczyki do schowka i zamknąć pojazd, oczywiście przy pomocy aplikacji, w której zgłaszamy jednocześnie oddanie samochodu. Koszt usługi naliczany jest automatycznie i pobierany z naszego konta, o czym zostaniemy powiadomieni drogą mailową.


Car sharing - kto może skorzystać?

Z usługi car sharingu skorzystać może każda osoba, która posiada prawo jazdy i zarejestruje się w aplikacji. Warto zdecydować się na nią m.in. w przypadku awarii auta. Pozwoli to na bezproblemowe dotarcie na czas do pracy czy załatwienie potrzebnych spraw. To również dobre rozwiązanie dla osób, które nie posiadają własnego auta, jednak czasami potrzebują środka lokomocji, aby wybrać się na zakupy, weekend poza miasto lub dojechać do innego miasta. Car Sharing dedykowany jest jednocześnie przedsiębiorcom, chociażby w sytuacji, gdy potrzebują dostarczyć towar do klienta. W Polsce z tej usługi skorzystać mogą obecnie wyłącznie mieszkańcy większych miast, do których zalicza się m.in. Warszawa, Wrocław czy Gdańsk. Wszystko wskazuje jednak na to, że w niedługim czasie powstanie coraz więcej firm zajmujących się wynajem aut na minuty. Zgodnie z szacunkami do 2025 roku liczba użytkowników car sharingu ma wynosić nawet 36  milionów.


Zalety car sharingu

Nie ulega wątpliwości, że car sharing przynosi mnóstwo możliwości i korzyści jego użytkownikom. W przeciwieństwie do tradycyjnego wynajmu aut, nie wymaga wpłacenia kaucji, której wysokość może znacząco obciążyć budżet. Wynajem auta na minuty przebiega sprawnie i bezproblemowo, nie wiąże się bowiem z wypełnianiem licznych formalności.

Wspominając o zaletach car sharingu nie sposób nie wspomnieć również o wymiarze ekologicznym. Wynajem aut na minuty przyczynia się do zmniejszenia liczby pojazdów w ośrodkach miejskich, a co za tym idzie - ilości spalin. Znaczącą rolę w tym przypadku może odgrywać usługa, e-car sharingu, która polega na wynajmie aut elektrycznych. W tamtym roku zakończył się pilotaż pierwszego warszawskiego elektrycznego car sharingu od innogy Polska, dzięki któremu Warszawiacy testowali 4 najpopularniejsze modele samochodów elektrycznych. Łączny dystans, który pokonali wszyscy użytkownicy tej usługi wyniósł ok. 15 tysięcy kilometrów, co pozwoliło na zmniejszenie emisji CO2 w stolicy o 1,6 tony. Takie rozwiązanie przynosi zatem środowisku jeszcze więcej korzyści, a użytkownikom daje możliwość zapoznania się z samochodami napędzanymi elektrycznie.

Mimo że Car sharing dopiero raczkuje w naszym kraju, to wiele wskazuje na to, że w ciągu najbliższych lat usługa ta stanie się znacznie bardziej popularna i dostępna w większej liczbie polskich miast. Pozostaje więc jedynie obserwować, jak rynek car sharingu się rozwinie i czy zyska większe grono użytkowników.

reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę