Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wiersze w mieście 2019

Wiersze w mieście 2019

reklama
7 sekund. Wydaje się, że to chwila zupełnie bez znaczenia. Jednak to wystarczy, by zatrzymać się w biegu i na moment oderwać od rzeczywistości. Tyle czasu potrzeba, by przeczytać jeden z dwudziestu wierszy, które zawładną Warszawą dzięki kolejnej odsłonie projektu „Wiersze w mieście”. Tematem tegorocznej edycji jest miłość, a organizatorzy prowokacyjnie pytają, czy nie jest tak, że właściwie wszystkie wiersze są o miłości i zachęcają do dzielenia się poezją za pomocą 30 tysięcy specjalnych pocztówek. Akcja startuje 1 kwietnia i potrwa cały miesiąc.

Gdy w społeczeństwie toczy się gorąca dyskusja na temat języka nienawiści, na ulicach Warszawy, już po raz trzeci, pojawią się akcenty silnie kontrastujące z agresją. Tematem tegorocznej edycji „Wierszy w mieście” jest miłość i właśnie wiersze jej poświęcone pojawią się w kwietniu w przestrzeni publicznej. Poezja w swojej istocie jest wyjątkowym rodzajem komunikatu, a tym razem stanie się śmiałą manifestacją języka miłości. Do posługiwania się nim warszawiacy będą zachęcani na każdym kroku - na przystankach, w kawiarniach, bibliotekach, księgarniach, i w szczególny sposób na ulicy Chmielnej, gdzie stanie specjalny „Fotel do czytania wierszy”. Miękki i wygodny fotel będzie zachęcał do zrobienia sobie przerwy w codziennym pędzie i zapewnienia sobie chwili relaksu w samym centrum miasta. Być może ktoś usiądzie w nim tylko na 7 sekund, by przeczytać jeden wiersz, a być może ktoś inny zostanie przez godzinę zgłębiając utwory wszystkich dwudziestu poetów.

W dzisiejszych dynamicznych czasach obecność poezji w codziennym życiu jest szczególnie ważna, dlatego cieszę się, że możemy zaprosić na spotkanie z poświęconymi miłości wierszami europejskich poetów. W wielu nieoczekiwanych miejscach w Warszawie – pełnej tempa, nowoczesnej polskiej metropolii – każdy przechodzień przez cały kwiecień będzie miał okazję do refleksji nad ludzkimi uczuciami – mówi Taťjana Langášková, dyrektorka Czeskiego Centrum w Warszawie.

Wierszami o miłości będzie można także dzielić się z innymi. W ponad stu warszawskich kawiarniach, księgarniach i bibliotekach znajdzie się 30 tysięcy pocztówek z poezją. Wiersze serwowane razem z kawą staną się być może inspiracją do napisania kilku słów do dawnego znajomego czy kogoś z rodziny. Ta zapomniana dzisiaj forma komunikacji niesie za sobą emocje nieporównywalne do kontaktu za pomocą sms-a, czy Messengera. Cały repertuar czynności związanych z wysyłaniem i odbieraniem pocztówki układa się w wyjątkową intymną opowieść idealnie korespondującą z poezją.

Miasto podejmuje różne działania na rzecz rozwoju czytelnictwa. Wsparcie dla „Wierszy w mieście” jest tego przykładem. Przekonani o sile poezji, jak wiele wrażeń i emocji potrafi wywołać, zachęcamy do szukania wierszy w przestrzeni miasta. Z satysfakcją po raz kolejny angażujemy się w projekt, który ukazuje bogactwo i różnorodność kulturową Europy – mówi Prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski.

W ramach tegorocznej edycji „Wierszy w mieście” 7 kwietnia w Laboratorium w CSW odbędą się także warsztaty kreatywnego pisania Loesje – międzynarodowej inicjatywy promującej wolność słowa. Charakterystyczne krótkie interwencje Loesje w przestrzeni publicznej skłaniają do refleksji i zatrzymania się. Na warsztatach powstaną nowe teksty, a ich tematyką będzie właśnie miłość. Organizatorem warsztatów jest Ambasada Królestwa Niderlandów w Warszawie. Więcej o warsztatach: tutaj.
Dzień później, 8 kwietnia, również w Laboratorium odbędzie się wieczór poezji „20 wierszy o miłości. Poezja europejska”, podczas którego zostaną zaprezentowane wszystkie utwory tegorocznej edycji. Więcej o spotkaniu: tutaj.

Organizatorem akcji jest EUNIC Warszawa – Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej w Warszawie oraz Miasto Stołeczne Warszawa. Wśród realizowanych co roku projektów EUNIC Warszawa, które na stałe wpisały się w krajobraz miasta, są m.in. Europejski Dzień Języków, Międzynarodowy Dzień Tłumacza czy Spoke’N’Word Festival. Instytuty zrzeszone w EUNIC stawiają sobie za zadanie wspólne działania instytucji kulturalnych, wymianę doświadczeń i umiejętności oraz współpracę z lokalnymi partnerami oraz Komisją Europejską. W ramach tegorocznej edycji można przeczytać wiersze pochodzące z Austrii, Czech, Danii, Estonii, Flandrii, Hiszpanii, Irlandii, Luksemburga, Malty, Mołdawii, Niemiec, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Turcji, Ukrainy, Włoch, Węgier i Wielkiej Brytanii.

„Wiersze w mieście”, 1-30 kwietnia, przystanki autobusowe, kawiarnie, kluby, księgarnie i biblioteki na terenie całej Warszawy, wystawa na ogrodzeniu Ambasady Rumunii, dokładne lokalizacje: www.wierszewmiescie.eu

Warsztaty Loesje, 7 kwietnia 2019 roku, 12:00, Laboratorium – Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2a. Wstęp wolny, bez wcześniejszych zapisów, liczba miejsc ograniczona, szczegóły.

„20 wierszy o miłości. Poezja europejska”, 8 kwietnia 2019 roku, 19:00, Laboratorium – Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2a. Wstęp wolny. Obowiązują bezpłatne wejściówki, szczegóły

zdjecie

Organizatorzy:
Europejskie instytuty kultury i działy kulturalne ambasad zrzeszone w EUNIC Warszawa: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, British Council, Instituto Camões, Instytut Cervantesa w Warszawie, Czeskie Centrum, Duński Instytut Kultury, Ambasada Estonii, Przedstawicielstwo Generalne Rządu Flandrii przy Ambasadzie Belgii, Goethe-Institut, Ambasada Irlandii, Ambasada Republiki Malty, Ambasada Królestwa Niderlandów, Ambasada Luksemburga, Rumuński Instytut Kultury, Instytut Słowacki, Węgierski Instytut Kultury, Włoski Instytut Kultury, Yunus Emre Enstitüsü

Współorganizator:
Miasto Stołeczne Warszawa

Partnerzy:
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧