Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Najpiękniejsze budowle Łazienek Królewskich, które warto zobaczyć

Najpiękniejsze budowle Łazienek Królewskich, które warto zobaczyć

reklama
Łazienki Królewskie w Warszawie, które dawniej pełniły funkcję letniej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, obecnie są miejscem przepełnionym wspaniałymi dziełami sztuki oraz zjawiskową architekturą, które może zwiedzić każdy, kto ma na to ochotę. Fani klasycystycznych i neoklasycystycznych budowli z delikatnymi nutami antyku i stylistyki orientu z pewnością będa ustatysfakcjonowani tym, co napotkają w czasie spaceru po łazienkowskich ogrodach.

Eremitorium - samotnia Lubomirskiego


Ermitraż, czyli parterowy budynek usytuowany w gęstym ogrodzie stworzonym z drzew owocowych, został wzniesiony w XVII w. z polecenia magnata Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Przeznaczeniem ermitraża było pełnienie roli samotni, miejsca zacisznego, pozwalającego na odpoczynek od codziennego zgiełku. Wraz z przejęciem Ujazdowa przez króla Stanisława Augusta niewielki budynek zyskał piętro. Co ciekawe w XVII w. w ermitrażu znajdowało się przedszkole dla dzieci elit. Budynek pełnił również funkcję miejsca spotkań, m.in. słynnych obiadów czwartkowych. Obecnie ermitraż jest częścią Łazienek Królewskich. Na parterze odbywają się różnego rodzaju wydarzenia (głównie wystawy) i spotkania kulturalne, z kolei na piętrze urzęduje Towarzystwo Opieki nad Zabytkami.

Pałac Na Wyspie, czyli Pałac Łazienkowski


Pałac na Wodzie to klasycystyczny budynek, który powstał na otoczonej stawem sztucznie usypanej wyspie w 1689 r. Z polecenia króla Stanisława Augusta. Po modernizacji przeprowadzonej w 1775 r. Pałac stał się ulubionym miejscem króla.

Pałac na Wyspie to przede wszystkim niezwykle stylowe wypełnione dziełami sztuki wnętrza i wspaniałe komnaty i królewskie apartamenty, m.in. Sala Balowa, Gabinet Portretowa i Sala Jadalna, w której odbywały się obiady czwartkowe. Do pałacu prowadzą dwa mosty, a na przeciwko głównej fasady po drugiej stronie stawu znajduje się wzorowany na architekturze antyku Amfiteatr.

Okalający pałac zabytkowy park to wspaniałe połączenie dzikiego ogrodu angielskiego z regularnym ogrodem francuskim. Przez cały rok w pobliżu pałacu przechadzają się pawie, w kanale pod mostami pływają kaczki i łabędzie.

Amfiteatr - ruina stworzona z premedytacją


Amfiteatr zwany również Teatrem Na Wyspie oraz prowizorycznym teatrem na kępie jest budowlą stworzoną w porządku korynckim, niezwykłą i wyjątkowo piękną. Na pierwszy rzut oka wygląda jak antyczna ruina, jednak nic tutaj się nie zwaliło. Inspiracją do jego powstania były m.in. ruiny Forum Romanum. Amfiteatr powstał zgodnie z życzeniem króla Stanisława Augusta, który pragnął, aby odbywał się w nim duże widowiska. Wokół Amfiteatru znajduje się widownia opisana na łuku, w sezonie letnim odbywają się tu pokazy i przedstawienia.

reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę