Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Jak opisać języki w CV?

Jak opisać języki w CV?

reklama
   udostępnij tweetnij wykop
Obecnie znajomość przynajmniej jednego języka obcego jest podstawowym wymogiem pracodawców. Według badań przeprowadzonych przez GUS osoby, które biegle posługują się przynajmniej jednym obcym językiem, zarabiają więcej niż inni. Jeśli dotyczy to też Ciebie, to warto jeszcze wiedzieć, jak poprawnie opisać taką umiejętność w swoim CV.

Miejsce umieszczenie informacji

Informację o znajomości języków najlepiej umieść w lewym dolnym rogu na pierwszej stronie i pod zdjęciem. Zaraz obok doświadczenia i umiejętności jest to najistotniejsza wiadomość dla potencjalnego pracodawcy, który zwykle na przejrzenie jednego CV poświęca ok. 6 sekund.

Forma

Języki obce w życiorysie najlepiej opisywać w najprostszy, najbardziej zrozumiały i nie pozostawiający wątpliwości sposób. Można użyć zwrotów: biegły, podstawowy czy średnio zaawansowany, ale warto pamiętać, że ten ostatni dla każdego oznacza coś innego, więc można i dodać poziom ze skali europejskich standardów biegłości językowej. Niektórzy wykorzystają też opis graficzny, np. pasek postępu, kropki czy belkę, gdyż od razu rzuca się w oczy. CV będzie skuteczniejsze, jeśli użyjemy, co najmniej dwóch metod opisu języka. Pomysły na to można zaczerpnąć z kreatora CV na portalu pracuj.pl.

Jak określić poziom znajomości języka?

Jedną z metod poinformowania o poziomie znajomości języka obcego jest skorzystanie ze skali europejskich standardów. Jednak czasem pojawia się problem: gdzie dokładnie plasujemy się w tej skali? Jeśli nie mamy tego wyraźnie określonego, np. przez szkołę czy kurs, albo po prostu zapomnieliśmy o tym, to wystarczy odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Jeśli potrafimy porozumieć się w danym języku pod warunkiem, że rozmówca mówi wolno i zrozumiale – to możemy śmiało wpisać poziom A1. Jeśli potrafimy swobodnie rozmawiać na popularne tematy - to jest to poziom A2. Z kolei B1 to już sygnał, że rozumiemy standardowe wypowiedzi, komunikujemy się bez większych przeszkód, opisujemy swoje doświadczenie, plany czy opinie. Natomiast B2 pozwala orientować się w konkretnych zagadnieniach i prowadzić dyskusje na tematy związane z pracą. Dodatkowo potrafimy mówić płynnie i spontanicznie reagować. Poziom C1 daje już możliwość rozumienia długich i skomplikowanych wypowiedzi, dostrzeżenia ukrytych znaczeń i porozumiewania się w danym języku w sytuacjach zawodowych, edukacyjnych i prywatnych. Ostatnim jest poziom C2, kiedy rozumiemy wszystko, co usłyszymy bądź przeczytamy. Dzięki tak perfekcyjnej znajomości języka możemy posługiwać się nim, jak własnym.
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!