Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Czym zajmuje się notariusz i kto może nim zostać?

Czym zajmuje się notariusz i kto może nim zostać?

reklama

Mimo że notariusz jest jednym z najważniejszych zawodów zaufania publicznego w naszym kraju, wielu z nas nadal nie wie, czym przedstawiciele tych profesji tak naprawdę się zajmują. Tymczasem ilość sytuacji, w których wizyta w jego kancelarii będzie niezbędna jest naprawdę duża – prędzej czy później każdy z nas będzie więc musiał skorzystać ze świadczonych przez niego usług. Warto więc powiedzieć kilka słów na temat jego działalności oraz tego, jakie warunki zgodnie z prawem należy spełnić, by zostać notariuszem.

  1. Notariusz Śródmieście – kto może nim zostać?
  2. Notariusz Warszawa – czym się zajmuje?
  3. Notariusz w Warszawie – jakie dokumenty?

Notariusz Śródmieście – kto może nim zostać?

Dla osób, które chciałyby zostać notariuszem, mamy niestety niezbyt dobrą wiadomość. Droga do tego zawodu jest bowiem bardzo długa i trudna. Pierwszym krokiem jest ukończenie studiów prawniczych. Następnie należy zdać egzamin wstępny, składający się ze stu pięćdziesięciu pytań. Jego pozytywny wynik otwiera drogę do aplikacji, którą kończy kolejny egzamin. Następnie kandydaci na notariuszy muszą przejść asesurę. Dopiero po jej zakończeniu otrzymują pełne prawa do wykonywania zawodu. Mogą je realizować prowadząc własną kancelarię lub pracując u innego notariusza, jednak w drugim przypadku muszą liczyć z mniejszymi zarobkami.

Notariusz Warszawa – czym się zajmuje?

Czym jednak zajmuje się notariusz Warszawa? Według definicji prawnej, jego zadaniem jest sporządzaniem aktów stosowania prawa, a także, w mniejszym stopniu, świadczenie swoim klientom pomocy prawnej, oczywiście w zakresie wspomnianych aktów. Jak jednak wytłumaczyć to językiem zrozumiałym dla większości osób? Notariusz Śródmieście zajmuje się spisywaniem aktów prawnych dbałością o ich poprawny zapis. Poza tym jego uprawnienia obejmują również przyjmowania na przechowanie różnego rodzaju kosztowności, takich jak pieniądze, papiery wartościowe czy poufne dane (także te w formacie cyfrowym, na odpowiednim nośniku).

Notariusz w Warszawie – jakie dokumenty?

Notariusz w Warszawie zazwyczaj jest jednak kojarzony ze spisywaniem dokumentów. Nic w tym dziwnego, bo działalność większości kancelarii sprowadza się właśnie do tego. Dokumenty, które może dla nas sporządzić to przede wszystkim wszelkiego typu umowy dotyczące nieruchomości – jak na przykład umowa najmu lub kupna-sprzedaży. Poza tym pod jego nadzorem powinny być wykonane takie akty jak testament, darowizna, różnego rodzaju oświadczenia i poświadczenia, a także wypisy i wpisy do ksiąg wieczystych.

reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧