Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Uniwersytet Warszawski dla Juniorów i Seniorów

Uniwersytet Warszawski dla Juniorów i Seniorów

reklama
Zapraszamy osoby, które ukończyły 45 lat i osoby po 65 roku życia do udziału w bezpłatnych kursach prowadzonych przez wykładowców Uniwersytetu Warszawskiego.

Kursy Uniwersytetu Drugiego Wieku (45+) i Uniwersytetu Trzeciego Wieku (65+):

Kurs nr 1. Prawo spadkowe
"...W jakich okolicznościach śnią ci się umarli? Czy często myślisz o nich przed zaśnięciem? (…) Wisława Szymborska „Konszachty z umarłymi”
Uczestnicy kursu dowiedzą się o podstawowych zasadach funkcjonowania prawa spadkowego, aby spadek nie stał się dla nich kłopotliwym ciężarem.
Termin: 12 i 13 września 2019 r. w godz. 10.00-16.00
Miejsce: Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego, al. Niepodległości 22, Warszawa, sala 214

Kurs nr 2. Ochrona osób starszych i chorych przed nadużyciami prawnymi
Jak nie dać się w puścić w maliny, nabić w butelkę (garnki, poduszki, dietę-cud czy co tam na rynku oferują). Kurs samoobrony przed nieuczciwymi praktykami dla osób, które są na nie szczególnie narażone i to nie tylko ze strony przedsiębiorców i innych obcych ludzi, ale też ze strony osób znajomych i bliskich. W ramach kursu uczestnicy poznają podstawowe mechanizmy nadużyć prawnych wobec osób starszych i chorych oraz sposoby ochrony przed nimi.
Termin: 28 i 29 września 2019 r. w godz. 10.00-16.00
Miejsce: Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego, al. Niepodległości 22, Warszawa, sala 217

Kurs nr 3. Odwrócona hipoteka i prawne formy zabezpieczenia na starość
Jak zabezpieczyć swój interes prawny na jesień życia? Jak zbudować swoje relacje z bliskimi tak, żeby zminimalizować szanse na kłótnie kiedy już nas nie będzie? Jak godnie żyć w trakcie zasłużonego odpoczynku w czasie emerytury? Kurs o odwróconej hipotece i prawnych formach zabezpieczenia pozwoli zorientować się w gąszczu przepisów i zdobyć niezbędne informacje stanowiące podstawę świadomego kształtowania swoich relacji prawnych wtedy kiedy jest to dla nas najważniejsze.
Termin: 12 i 13 września 2019 r. w godz. 10.00-16.00
Miejsce: Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego, al. Niepodległości 22, Warszawa, sala 217

Kurs nr 4. Dobra czy zła technologia? Problemy etyczne we współczesnym świecie
Rozwój technologii ułatwia życie codzienne nam wszystkich. Coraz częściej jednak uświadamiamy sobie problemy i zagrożenia płynące z postępu cywilizacyjnego. Stajemy przed pytaniami, na które musimy odpowiedzieć jako pierwsi. Nie uczono nas o tym w domu ani w szkole. Na kursie dowiesz się jak krytycznie patrzeć na zmieniający się świat.
Termin: 28 i 29 września 2019 r. w godz. 9.00-15.00
Miejsce: Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego, al. Niepodległości 22, Warszawa, sala 109

Kurs nr 5. Zasada wzajemności – podstawa życia społecznego, czyli ustanawianie, utrzymywanie i zrywanie więzi z ludźmi
Dlaczego czujemy radość rozpakowując prezent gwiazdkowy? Dlaczego czujemy rozczarowanie? Dlaczego dajemy pieniądze lub jedzenie osobom o to proszącym, choć często uważamy, że nie powinniśmy? Dlaczego zabieramy z pracy służbowe produkty (papier, herbatę, długopisy, co tylko wpadnie w ręce), kserujemy prywatne dokumenty i uważamy, że to w porządku? Dlaczego sądzimy, że pomoc państwa powinna być skierowana na potrzeby w kraju, a nie na wsparcie ofiar suszy w jakimś afrykańskim państwie.
Choć na pierwszy rzut oka pytania mogą wydawać się ze sobą niezwiązane, odpowiemy na nie wszystkie. Ten kurs pozwala zrozumieć nasze działania i ograniczenia. Może odmienić nasze życie.
Termin: 23 i 25 września 2019 r. w godz. 9.00-15.00
Miejsce: Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego, al. Niepodległości 22, Warszawa, sala 214

Kurs nr 6. Historia w filmie, film w historii
Lubisz kino? Interesujesz się historią? Zawsze czułeś, że film historyczny to nie do końca historia, ale nie wiedziałeś dlaczego? Te spotkania są dla Ciebie. Nie musisz posiadać żadnej wiedzy o filmie, nie musisz znać teorii filmoznawczych ani śledzić recenzji krytyków. W trakcie kursu pomożemy ci zrozumieć, w jaki sposób filmy historyczne tworzą nasze wizje przeszłości. Dowiesz się, jak działa narracja filmowa oraz jak film buduje obraz przeszłości, jak ukazuje bohaterów i wrogów. W trakcie kursu będziesz mógł poczuć się jak krytyk filmowy, historyk, filmoznawca. Będzie to unikatowa możliwość podyskutowania o kinie historycznym ze specjalistami.
Termin: 23 i 25 września 2019 r. w godz. 10.00-16.00
Miejsce: Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego, al. Niepodległości 22, Warszawa, sala 109

Kursy Uniwersytetu Drugiego Wieku (45+)

Kurs nr 7. Prawo pracy
Kurs przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które świadczą stosunek pracy i chciałyby dowiedzieć się więcej o swoich prawach i obowiązkach. W trakcie zajęć prócz omówienia zagadnień kodeksowych przećwiczone zostaną kazusy (sytuacje realne). Dowiesz się jak działają przepisy prawa pracy, często nadużywane przez pracodawców.
Termin: 21 i 22 września 2019 r. w godz. 9.00-15.00
Miejsce: Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego, al. Niepodległości 22, Warszawa, sala 109

Kurs nr 8. Polska na pozaeuropejskich rynkach wschodzących – potencjał i instrumenty oraz szanse i wyzwania
Jeśli myślisz o handlu (imporcie lub eksporcie) z krajami należącymi do rynków wschodzących (Afryka, Ameryka Łacińska, Azja), przyjdź do nas. Na kursie zdobędziesz wiedzę na temat tych regionów świata i uwarunkowań gospodarczych w handlu z nimi. Dowiesz się jakie są szanse, możliwości i ryzyko.
Termin: 12 i 13 października 2019 r. w godz. 10.00-16.00
Miejsce: Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego, al. Niepodległości 22, Warszawa, sala 109

Kurs Uniwersytetu Trzeciego Wieku (65+)

Kurs nr 9. Cyfrowa podróż w czasie – biblioteki cyfrowe dla miłośników historii Warszawy i Mazowsza
Lubisz ciekawostki historyczne? Przyjdź do nas, nauczymy Cię, jak je znaleźć i jak podzielić się nimi z innymi. Ciekawe historie są w Twoim zasięgu, pomożemy Ci je odkryć i wykorzystać.
Na kursie odkryjesz historię Soboru św. Aleksandra Newskiego, monumentalnej budowli, która stała na dzisiejszym Placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Dowiesz się, dlaczego już jej nie ma. Poznaj z nimi przedziwną historię Pałacu Staszica z Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie. Dowiedz się, dlaczego warszawska prasa milczała, gdy otwierano Most Poniatowskiego. Nauczymy Cię korzystać z zasobów bibliotek cyfrowych. Z nami dowiesz się, czym żyli mieszkańcy Mazowsza 100 i więcej lat temu!
Termin: 19-20 września 2019 r. w godz. 10.00-16.00
Miejsce: Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Długa 44/50, budynek C, sala J

W ramach kursów zapewniamy:
podręczniki
przerwy kawowe
obiad
miłą atmosferę

ZAJĘCIA SĄ BEZPŁATNE, A ILOŚĆ MIEJSC JEST OGRANICZONA.
REKRUTACJĘ I ZAPISY ROZPOCZYNAMY OD 1 SIERPNIA 2019, W DOMU KULTURY "PRAGA" OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W GODZ. 10.00-17.00

Dom Kultury "Praga"
ul. Dąbrowszczaków 2, Warszawa
tel. 22 618 41 51
e-mail: uw@dkpraga.pl
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę