Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Reumatyzm – ZBADAJ SIĘ! - Ogólnopolski Program Profilaktyki Pierwotnej i Wczesnego Wykrywania RZS

Reumatyzm – ZBADAJ SIĘ! - Ogólnopolski Program Profilaktyki Pierwotnej i Wczesnego Wykrywania RZS

reklama
   udostępnij tweetnij wykop
W wybranych przychodniach w Warszawie pacjenci mogą skorzystać z krótszej ścieżki diagnostycznej pod kątem REUMATOIDALNEGO ZAPALENIA STAWÓW (RZS) w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Pierwotnej i Wczesnego Wykrywania RZS.

Program został opracowany przez Ministerstwo Zdrowia i jest finansowany ze środków Unii Europejskiej. Jego celem jest zmniejszenie opóźnień diagnostycznych i poprawa wczesnej wykrywalności Reumatoidalnego Zapalenia Stawów. W Polsce na RZS cierpi około 350 tysięcy osób. Choroba może wystąpić w każdym wieku. Typowymi objawami choroby są bóle i obrzęki stawów (nasilające się rano i wieczorem), którym często towarzyszy uczucie sztywności. Zmianom stawowym mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak stan podgorączkowy, bóle mięśni, uczucie zmęczenia lub utrata masy ciała. Choroba może również zajmować i uszkadzać narządy wewnętrzne: płuca, nerki, serce i oczy. RZS wiąże się z wyższym ryzykiem miażdżycy i jej powikłań, w tym zawałów mięśnia sercowego. W konsekwencji choroba stopniowo prowadzi do niepełnosprawności i przedwczesnej śmierci.
Aby wziąć udział w programie należy udać się do jednej z poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) współpracujących z Wojskowym Instytutem Medycznym (WIM) lub innym realizatorem programu. Lista placówek POZ włączonych do projektu WIM dostępna jest pod linkiem - www.wim.mil.pl/rzs.

Diagnostyka przesiewowa obejmuje dwie wizyty u lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej:
• na pierwszej wizycie wykonywane są badania układu ruchu i badania krwi,
• na drugiej wizycie - weryfikacja wyników (nie później niż w ciągu dwóch tygodni); w przypadku podejrzenia RZS lekarz POZ wystawia skierowanie na wizytę w Ośrodku Wczesnej Diagnostyki RZS prowadzonym przez Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie (szpital na Szaserów) w celu wykonania kompleksowych badań. Wizyta ta jest ustalana w trybie pilnym do 14 dni od skierowania.

Program kierowany jest do osób:
• w wieku od 18 do 67 lat,
• odczuwających dolegliwości bólowe ze strony stawów, które nie są spowodowane urazem,
• których stawy były lub są obrzęknięte.

Więcej informacji o programie na stronie - www.wim.mil.pl/rzs

obraz

----
Karta zdjęcie utworzone przez ijeab - pl.freepik.com
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę