Piłka nożna od lat cieszy się ogromną popularnością. Tysiące a czasem i miliony kibiców chcą oglądać mecze przed telewizorem lub na żywo. Nic więc dziwnego, że buduje się coraz droższe i większe stadiony piłki nożnej. W tym gronie znajduje się też Stadion Narodowy w Warszawie.
Świat się zmienia i dziś już nie wystarczy usypana górka ziemi, żeby oglądać sportowe wydarzenie. Obecnie stadiony piłki nożnej są wielofunkcyjne i świetnie wyposażone. Kibice mecze oglądają pod dachem, w komfortowych warunkach i w kilka minut 50 czy 60 tysięcy widzów może zarówno wejść, jak wyjść z obiektu sportowego.
Wielkie imprezy sportowe, wielkie stadiony
Nic nie generuje takiego zainteresowania i takich pieniędzy, jak najważniejsze imprezy sportowe, w tym przede wszystkim piłki nożnej. To właśnie mistrzostwa świata i mistrzostwa Europy w piłce nożnej cieszą się największym zainteresowaniem. Nic więc dziwnego, że to właśnie z powodu organizowania największych imprez sportowych powstają coraz to nowocześniejsze i bardzo drogie stadiony. Tak było z Allianz Areną w Monachium, która szykowana była na mistrzostwa świata w 2006 roku w Niemczech. Stadion Narodowy w Warszawie powstał z myślą o Euro 2012. Jako że koszty produkcji i koszty budowy w ostatniej dekadzie znacznie wzrosły, trudno nie zauważyć, że zbudowanie nowego obiektu sportowego to dziś nie lada wyzwanie. Przede wszystkim architektoniczne, jak i finansowe.
Stadion Wembley w Londynie nie ma sobie równych
Do wyżej postawionej tezy nie pasuje stadion Wembley, który zmodernizowano, a raczej wybudowano w miejscu starego Wembley w 2007 roku, bez specjalnego powodu. Po prostu nadszedł czas na nowoczesny obiekt w stolicy Wielkiej Brytanii. Pojemność stadionu wynosi równe 90 000 miejsc siedzących, jednakże w przypadku zawodów lekkoatletycznych zmniejszana będzie do ok. 68 tysięcy. Trybuny nowego Wembley są trzypoziomowe. Najniższy poziom liczy 34 303 miejsca, środkowy 16 532, a najwyższy 39 165 miejsc. Trybuny są skonstruowane w taki sposób, że zapewniona jest doskonała widoczność z każdego miejsca na stadionie. Stadion posiada rozsuwany dach - Wembley jest największym stadionem na świecie, który może zostać w ciągu kilkunastu minut całkowicie zadaszony. Ponadto zastosowano niezwykle ciekawe rozwiązanie techniczne - w czasie rozgrywania meczu w słoneczny dzień część dachu może być zdalnie pochylona i ustawiona w taki sposób, aby na murawie nie powstawały cienie, które przeszkadzają w przekazywaniu transmisji telewizyjnej. Po tym krótkim opisie stadionu w Londynie chyba nie ma już wątpliwości, dlaczego jest to najdroższy stadion w Europie. Kosztował niemalże miliard euro, a w przeliczeniu na jedno krzesełko wychodzi ponad 10 tys. euro.
Stadion Narodowy w Warszawie budzi skrajne uczucia
W ścisłej europejskiej czołówce, jeśli chodzi o koszty wybudowania obiektu sportowego, plasuje się polski Stadion Narodowy, co samo w sobie budziło i nadal budzi kontrowersje. Stadion Narodowy został wybudowany na miejscu Stadionu Dziesięciolecia, a budowa w stolicy trwała od 2008 do 2011 roku. Najwięcej kontrowersji wzbudzał jego koszt, który jak na polskie i europejskie warunki był więcej niż spory. Jak informowała spółka odpowiedzialna za realizację budowy, całkowita wartość inwestycji miała wynieść 1,569 mld zł netto. Początkowo mówiło się nawet, że suma ta sięgnie niemalże 2 miliardów złotych, co mocno oburzyło nie tylko zwykłych obywateli, ale i architektów. – Przecież to w końcu nie jest to żadne cudo techniki, żeby tyle kosztowało – mówił Polskiej Agencji Prasowej Edmund Obiała, znany polski architekt, który wybudował wiele stadionów na całym świecie. Spore obawy budził także fakt, czy tak duży i drogi w utrzymaniu obiekt sportowy będzie w stanie na siebie zarabiać. W 2016 roku spółka zarządzająca Stadionem Narodowym uzyskała przychody w wysokości 68 milionów 406 tysięcy złotych i poniosła koszty wynoszące ponad 48 mln. Zysk brutto był rekordowy i wyniósł 19 mln 422 tysiące. W 2017 roku przychody osiągnęły ponad 57 mln brutto, natomiast koszty osiągnęły poziom 46,8 mln. Zysk brutto był niższy niż rok wcześniej i wyniósł 10,6 mln. Stadion Narodowy to dziś dom Reprezentacji Polski w piłce nożnej, której oficjalnym sponsorem jest STS. Na obiekcie tym odbywa się wiele wydarzeń, ale nie tylko tych sportowych. To jedyna droga, aby taki obiekt sportowy na siebie zarabiał.
Ile się płaci za stadiony w Europie?
Wembley (Anglia). Koszt budowy: 912 mln euro. Koszt jednego miejsca: 10137 euro.
Emirates Stadium (Anglia). Koszt budowy: 440 mln euro. Koszt jednego miejsca: 7292 euro.
Stadion Narodowy (Polska). Koszt budowy: 377 mln euro. Koszt jednego miejsca: 6615 euro.
Grande Stade Lille Metropole (Francja). Koszt budowy: 324 mln euro. Koszt jednego miejsca: 6460 euro.
Stadion Olimpijski w Kijowie (Ukraina). Koszt budowy: 404 mln euro. Koszt jednego miejsca: 5936 euro.
Donbass Arena (Ukraina). Koszt budowy: 294 mln euro. Koszt jednego miejsca: 5706 euro.
Allianz Arena (Niemcy). Koszt budowy: 340 mln euro. Koszt jednego miejsca: 4864 euro.
Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS (Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.