Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Coraz więcej imprez e-sportowych w Warszawie

Coraz więcej imprez e-sportowych w Warszawie

reklama
E-sport – czyli wirtualne mecze i zawody w najpopularniejszych grach video – to niezwykle dynamicznie rozwijająca się dyscyplina sportowa. Szacuje się, że w 2019 r. światowa wartość tego rynku przekroczyła 1 mld dolarów, a najlepsi gracze liczyć mogą na solidne nagrody i wsparcie sponsorów. E-sport z roku na rok umacnia również swoją pozycję nad Wisłą – wiele prestiżowych turniejów organizowanych jest w Warszawie.

Za przełomową datę w rozwoju światowego e-sport uznaje się rok 2000 i zorganizowane wówczas w Korei finały World Cyber Games. Nie bez znaczenia jest także coraz lepsza dostępność sprzętu potrzebnego do grania (komputery i konsole), a także rosnąca liczba uwielbianych przez fanów tytułów. FIFA, Dota, Counter Strike czy League of Legends to gry kultowe dla współczesnych młodych ludzi. O rosnącej popularności e-sportu świadczy też fakt, że zakłady e-sportowe znaleźć można w ofercie wielu legalnych bukmacherów (praktyczne porady typowania e-sportu oraz info jaki jest najlepszy bukmacher znaleźć można TUTAJ). – Tak, e-sport jest pełnoprawnym sportem. I tak jak w tradycyjnym sporcie, wiążą się z nim naprawdę spore pieniądze. Zawodnicy walczą o pulę nagród wynoszącą często kilkanaście czy kilkadziesiąt milionów dolarów – 30 mln dolarów było na przykład do wygrania w wakacyjnym turnieju Fortnite World Cup. Tego typu zawody są również bardzo popularne w Polsce – mówił w rozmowie z portalem legalsport.pl Marcin Kurzawski, CEO Pact E-sport Organisation, ekspert w dziedzinie e-sportu.

Turnieje e-sportowe w Warszawie

Od kilku lat w ramach Warszawskich Targów Książki na stadionie PGE Narodowy odbywa się Meet Point, czyli impreza przeznaczona dla fanów gier video. Czekają na nich najwyższej jakości stanowiska komputerowe oraz amatorskie turnieje w przeróżnych tytułach. Jednak co ważne, w ramach Meet Point odbywają się również zawody profesjonalistów – na środku płyty stadionu powstaje scena otoczona wielkimi telebimami, na której najlepsi polscy gracze walczą o atrakcyjne nagrody. Dla przykładu – w 2018 r. podczas Meet Point rozegrano turniej w Counter Strike: Global Offensive, a w 2019 r. – 3-dniowy turniej kwalifikacyjny w tej samej grze do finałów Games Clash Masters w Gdyni, w którym do wygrania było 100 tys. dolarów.

Stałym punktem w kalendarzu Ptak Warsaw Expo w podwarszawskim Nadarzynie są targi Warsaw Games Show, odbywające się zazwyczaj na przełomie maja i czerwca. Podczas targów najwięksi producenci gier video prezentują swoje nowości, można wziąć udział w pokazach przedpremierowych, spotkać się z najpopularniejszymi graczami, komentatorami oraz youtuberami. To jednak nie wszystko – stałym punktem Warsaw Games Show są e-sportowe turnieje. W 2019 r. podczas wydarzenia zainaugurowano rozgrywki Polskiej Ligi E-sportowej League of Legends, a kibice mogli przyglądać się zmaganiom graczy na żywo.

Już dwukrotnie Warszawa gościła finałowy turniej e-AMP, czyli e-sportowych Akademickich Mistrzostw Polski, organizowanych przez Akademicki Związek Sportowy. – E-sport łączy w sobie pociąg do zdrowej i uczciwej rywalizacji, sumienność oraz wytrwałość w dążeniu do świetności, a także ogrom czysto sportowych emocji – zarówno na poziomie gry, jak i kibicowania. AZS wierzy, że dzięki grze w Counter-Strike: Global Offensive, League of Legednds czy FIFA studenci mogą realizować swoje pasje i rozwijać się w sposób nie mniej wartościowy, niż grając w piłkę nożną czy koszykówkę – czytamy na stronie internetowej e-AMP. Finał w 2018 r. rozegrano w trzech dyscyplinach: League of Legends, FIFA 2019 oraz Counter Strike: Global Offensive, a złote medale zdobyli studenci Politechniki Gdańskiej, Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego.

To oczywiście tylko kilka przykładów – co roku imprez e-sportowych w Warszawie przybywa i wiele z nich ma ambicje, by stać się wydarzeniami cyklicznymi. Dla przykładu – w kwietniu 2019 r. w hali Torwar odbył się największy w Polsce turniej poświęcony wyłącznie grze Minecraft, w którym w różnych kategoriach rywalizowało 16 drużyn, a najlepsza wygrała 30 tys. zł. Pozostaje więc trzymać kciuki, by turniejów e-sportowych w Warszawie było coraz więcej!
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama