Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Koronawirus w Warszawie - odwołane imprezy, wydarzenia, zamknięte placówki

Koronawirus w Warszawie - odwołane imprezy, wydarzenia, zamknięte placówki

reklama
Niestety koronawirus SARS-CoV-2 w Warszawie już jest obecny od kilku dni.
Raczej nie jest możliwe, aby ktoś czytający ten tekst, jeszcze tego nie wiedział, ale powtórzmy: nowy koronawirus wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Więcej informacji o wirusie i chorobie znajdziecie na stronie Ministerstwa Zdrowia.

We wtorek 10 marca premier Mateusz Morawiecki poinformował, że "w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych". Co to oznacza w praktyce? Czy wszystkie wydarzenia zostają odwołane?

Zacznijmy od definicji - jak podaje infor.pl impreza masowa to w rozumieniu ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, impreza artystyczno-rozrywkowa, masowa impreza sportowa, w tym mecz piłki nożnej, z wyjątkiem imprez:
§ organizowanych w teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, bibliotekach, domach kultury i galeriach sztuki lub w innych podobnych obiektach,
§ planowanych w szkołach i placówkach oświatowych przez zarządzających tymi szkołami i placówkami,
§ organizowanych w ramach współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży,
§ sportowych organizowanych dla sportowców niepełnosprawnych,
§ sportu powszechnego o charakterze rekreacji ruchowej, ogólnodostępnym i nieodpłatnym, organizowanych na terenie otwartym,
§ zamkniętych organizowanych przez pracodawców dla ich pracowników,
– o ile rodzaj imprezy odpowiada przeznaczeniu obiektu lub terenu, gdzie ma się ona odbyć.

W przypadku "masowej imprezy sportowej" są to wydarzenia sportowe organizowane w celu współzawodnictwa sportowego lub popularyzowania kultury fizycznej, odbywające się na:
§ stadionie lub w innym obiekcie niebędącym budynkiem, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 1000, a w przypadku hali sportowej lub innego budynku umożliwiającego przeprowadzenie imprezy masowej – nie mniej niż 300,
§ terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób wynosi nie mniej niż 1000.

Innymi słowy wszelkie spektakle teatralne, pokazy filmowe, spotkania w domach kultury, wernisaże, konferencje naukowe, szkolenia, nieduże imprezy sportowe, spotkania autorskie etc. nie są imprezami masowymi.
Decyzja o ich ewentualnym odwołaniu leży w gestii organizatorów.

Odwołane wydarzenia w WarszawieNa waw4free pojawiło się już kilka ogłoszeń o imprezach, które zostały ostatecznie odwołane. Te wydarzenia to m.in.:

Tydzień Mózgu 2020 - prawdopodobnie wydarzenie odbędzie się w październiku;

Targi Trends 4 Kids - targi najprawdopodobniej odbędą się w drugiej połowie roku;

XII Wystawa Tulipanów - wystawa odwołana, odbędzie się za rok;

27. Inżynierskie Targi Pracy - targi odwołane

Mustache Yard Sale vol. 35 - Przebudzenie - przeniesione na 27-28 czerwca.

Oprócz tego odwołane zostały Giełda Zawodów w PKiN, która miała się odbyć w dniach 11-12 marca czy Targi Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka, które miały się odbyć 4-5 kwietnia.

Aktualizacja

Zamknięte teatry, muzea i kina w związku z epidemią koronawirusa11 marca Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło zawieszenie działalności instytucji kultury i placówek szkolnictwa artystycznego.
W związku z podjęciem zdecydowanych kroków mających na celu zatrzymanie szerzenia się koronawirusa SARS-COV-2 sztab kryzysowy z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego zdecydował o czasowym zamknięciu od 12 marca 2020 r. instytucji kultury, filharmonii, oper, teatrów, muzeów, kin oraz szkół, uczelni wyższych i placówek szkolnictwa artystycznego.

Nie oznacza to, że wszystkie wydarzenia odbywające się do końca marca są odwołane.
Staramy się na bieżąco usuwać odwołane wydarzenia z kalendarza w naszym serwisie. Niemniej zalecamy sprawdzać na stronie źródłowej, czy interesująca Was impreza nie została przełożona.

Uczestnictwo w imprezie, a koronawirus


Czy to już pora na panikę?

Panika nigdy nikomu nie służy i nie wychodzi na dobre. O ile GIS rekomenduje unikanie uczestniczenia w imprezach masowych, to osoby zdrowe mogą brać udział w niewielkich wydarzeniach - jak na na razie nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, a decyzja o uczestniczeniu w jakimkolwiek spotkaniu należy do Was.
⚠ Jeśli jednak nie czujesz się dobrze, miałaś/eś kontakt z osobą chorą lub byłaś/eś ostatnio w kraju o wysokim ryzyku zakażenia się koronawirusem - zostań w domu!

Parę dni temu opublikowaliśmy na naszym fanpage'u post, w którym w związku z rozprzestrzeniającą się epidemią, zachęcaliśmy: "róbcie dokładnie to samo, co powinniście robić zawsze, czyli dbajcie o higienę, myjcie często ręce, jak ktoś koło Was kaszle, to się odsuńcie, a jeśli sami jesteście chorzy - zostańcie w domu".
Dodamy do tego jeszcze jedno: śledźcie i słuchajcie się oficjalnych komunikatów!
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama