Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

Darmowa sztuka i kultura online

Darmowa sztuka i kultura online

reklama
fb tt w msg wa tm em cp
waw4free zawsze zachęca do aktywnego i jednocześnie darmowego (lub niedrogiego ;)) spędzenia czasu na mieście - brania udziału w bezpłatnych koncertach, pokazach filmowych, spektaklach teatralnych, warsztatach, wystawach itd., itp. 😊

Tym razem jednak, z uwagi na przeciwdziałanie epidemii koronawirusa, jak wszyscy rozsądni prosimy - zostań w domu!
[ Możecie dodać na swoje zdjęcie profilowe na FB naszą nakładkę z hashtagiem #zostańwdomu - kliknijcie tutaj. ]

Z tego powodu utworzyliśmy na naszej stronie nową kategorię (a w zasadzie "dzielnicę") - online. Znajdują się tutaj nadchodzące wydarzenia odbywające się online, czyli są to o wszelkiego rodzaju transmisje na żywo, webinary, koncerty online, wirtualne zwiedzania. 😃

Niemniej oprócz wydarzeń transmitowanych live, sieć jest pełna różnego rodzaju nagrań, z których możemy korzystać za darmo, dlatego postanowiliśmy zrobić spis darmowych dóbr kultury dostępnych online. 🙂


Darmowe filmy, spektakle teatralne, nagrania koncertów w sieciGigantyczną kopalnią materiałów jest NINATEKA - znajdziecie tutaj darmowe i legalne filmy, spektakle, nagrania koncertów, publicystykę, słuchowiska i wiele, wiele więcej!
Ninateka to filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.
Każdemu materiałowi towarzyszy rzetelny redakcyjny opis, najczęściej z biogramem twórcy czy występujących osób. Obok wybranego przez Was materiału, znajdziecie powiązane tematycznie bądź gatunkowo wideo lub audio.
Wszystkie materiały zamieszczone w Ninatece są bezpłatne. To ponad 7000 darmowych plików audio i wideo. Dostęp do nich nie wymaga logowania. Wszystkie materiały są całkowicie wolne od reklam.

Możecie tutaj za darmo zobaczyć m.in.:
📽 rewelacyjny film Macieja Pieprzycy - "Jestem mordercą" - link
🎭 nagranie spektaklu "Światło w nocy" Krzysztofa Czeczota link
🎶 zapis koncertu "1976: A Space Odyssey"- Zbigniew Wodecki with Mitch & Mitch Orchestra and Choir - link

I znacznie więcej. Sprawdźcie sami Ninatekę - tutaj.


Zwiedzanie muzeów onlineW tym trudnym czasie wiele muzeów proponuje wizytę online lub udostępnia nagrania ze spotkań i innych wydarzeń, które się w ich wnętrzach odbyły.

Muzeum Powstania Warszawskiego przeprowadza wirtualne zwiedzania oraz proponuje darmowe wykłady online - tutaj szczegóły

Dom Spotkań z Historią udostępnia m.in. nagrania ze spotkań i fragmenty słuchowisk - wszystko na swoim profilu na YouTube.

Muzeum Narodowe w Warszawie zapewnia codzienną dawkę sztuki poprzez swój profil na FB. Możecie na przykład odbyć "spacer" po hipnotyzującej Galerii Faras bez konieczności wychodzenia z domu!
Fanpage Muzeum Narodowego w Warszawie
spacer po Galerii Faras

Możliwość wirtualnego zwiedzania wprowadziło również Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Szczegóły tutaj.

Z kolei Łazienki Królewskie zapraszają na zwiedzanie z Wirtualnym Przewodnikiem m.in. do Sali Salomona Pałacu na Wyspie, czy do Świątyni Egipskiej - wideo zobaczycie tutaj (kolejne "wycieczki" są sukcesywnie dodawane).

Obecny czas, to dobra okazja, żeby chociaż wirtualnie, zwiedzić muzea spoza Warszawy, a nawet Polski!
Za darmo możecie zwiedzić:
British Museum w Londynie (strona po angielsku)
Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku (Google Street View)
J. Paul Getty Museum w Los Angeles (strona po angielsku)
Musée d’Orsay w Paryżu (Google Street View)
Muzeum Van Gogha (strona po angielsku)
Galerii Uffizi we Florencji (strona po angielsku)

Generalnie polecamy skorzystać z Google Arts & Culture. 🙂


Teatr onlineTeatr i telewizja czyli "Teatr Telewizji" 😉
Skoro już ponad 2 mld złotych poszły w tym roku na wsparcie mediów publicznych, to skorzystajmy chociaż z biblioteki nagrań Teatru Telewizji na stronie VOD TVP.

Teatr Łaźnia Nowa natomiast na swoim profilu na YouTube udostępnił nagranie VR360 spektaklu Przypadek według Krzysztofa Kieślowskiego. Polecamy oglądać w goglach VR! :) Nagranie jest tutaj.

Możecie też za darmo zobaczyć nagrania spektakli Teatru Wielkiego na vod.teatrwielki.pl

Z kolei na stronie Teatru Współczesnego dostępne jest już archiwum spektakli do obejrzenia online. Uwaga! Archiwum sięga aż 1949 roku! Do przejrzenia tutaj.


Największa biblioteka cyfrowa w PolsceCzytanie on-line bez ryzyka zakażenia. 3 miliony obiektów cyfrowych – książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych – dostępnych jest w Internecie dzięki cyfrowej Bibliotece Narodowej POLONA. To obecnie jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie.

Więcej o Polonie przeczytacie klikając tutaj. :)


Darmowe kursy, szkolenia, wykłady onlineAmbasada Szwecji w Polsce na swoim profilu FB pisze:
"Zawsze chcieliście się nauczyć szwedzkiego, a nigdy jakoś nie było czasu? Teraz macie okazję! Oto bezpłatny kurs szwedzkiego dla początkujących. Zacznijcie już dziś! Nie ma za co 😉"
Darmowy kurs języka szwedzkiego znajdziecie tutaj (kurs jest po angielsku).

Lubicie szyć?
Pobierzcie bezpłatnie kurs online "JAK USZYĆ DAMSKĄ BLUZĘ wraz z wykrojem w rozmiarach od XS do XXXL" od Strefy Szycia - link

Uniwersytet Warszawski udostępnia m.in. zapis „8 Wykładów na Nowe Tysiąclecie", czyli cyklu wykładów, które organizowane są regularnie raz w miesiącu, osiem razy w ciągu roku akademickiego. Cykl rozpoczął się w 2000 roku i trwa do dziś. Wykłady wygłaszają naukowcy, politycy, duchowni oraz osoby ze świata kultury i sztuki.
Do obejrzenia na kanale YouTube UW.

Osobom, które dobrze posługują się językiem angielskim, polecamy sprawdzić tę stronę - znajdziecie tam listę 450 kursów, które możecie zrobić online za free. Kursy pochodzą ze szkół tzw. ligi bluszczowej (8 elitarnych uniwersytetów amerykańskich).


Dla dzieci i nie tylko - darmowe gry i inneW czasach izolacji w ruch idą, wiadomo - planszówki, puzzle i inne domowe gry. Ale co zrobić, gdy wszystkie układanki już skończone, a posiadane gry się znudziły?

Ciekawą propozycję ma Centrum Nauki Kopernik, które na swoim profilu na FB publikuje eksperymenty, które możecie wykonać w domu ze swoimi dziećmi.

Z kolei na fanpage’u Strojnisie pojawił się post z darmową grę z typu roll&write. Pobierzcie i wydrukujcie instrukcję wraz z kartami do gry. INSTRUKCJA: https://bit.ly/2WmSlR9, KARTA DO GRY: https://bit.ly/3d3pl71


Materiałów dostępnych za darmo online ciągle przybywa. Wiele z nich to zapisy transmitowanych na żywo wydarzeń online, które znajdziecie na waw4free. Dlatego jeszcze raz zachęcamy do korzystania z tej kategorii wydarzeń na naszej stronie. A my postaramy się powyższą listę uzupełniać i rozbudowywać o kolejne propozycje. 😊
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę