Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

4,5 miliona odbiorców na półmetku międzynarodowej akcji „Wiersze w mieście”

4,5 miliona odbiorców na półmetku międzynarodowej akcji „Wiersze w mieście”

reklama
Do ponad 4,5 miliona odbiorców kanałów online i mediów społecznościowych dotarły informacje o tegorocznej odsłonie „Wierszy w mieście” w pierwszej połowie jej trwania. W akcję prowadzoną w warunkach pandemii online zaangażowało się dotąd ponad 100 partnerów z całego kraju. Organizatorzy kontynuują działania zaplanowane do 15 maja.

Dzięki „Wierszom w mieście” co dziesiąty mieszkaniec Polski miał tej wiosny okazję usłyszeć głosy 19 wybitnych europejskich poetek i poetów zaproszonych do tej wyjątkowej edycji akcji. Wśród instytucji, które dołączyły do „Wierszy w mieście” i publikują teksty oraz nagrania wierszy są m.in.: Nowy Teatr w Warszawie, Kraków Miasto Literatury UNESCO, Sopoteka i Biblioteka Sopocka, Mysia 3, Nagroda Literacka i Towarzyszący jej Festiwal Europejski Poeta Wolności, Festiwal Złoty Środek Poezji, Loesje, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, Kultura w kwarantannie czy Teatr Muzyczny Capitol z Wrocławia. Za pośrednictwem partnerskich kanałów już w połowie trwania akcja „Wiersze w mieście” dotarła do 4,5 miliona odbiorców. Poetycki głos traktujący o ekologii oraz przyszłości planety stojącej w obliczu przemian społecznych i zmian klimatycznych wywołanych degradacją środowiska wybrzmiewa w kanałach bibliotek, sklepów, instytucji kultury, na fanpage’ach w mediach społecznościowych, a także na literackich blogach i profilach bookstagramerów. Na stronie „Wiersze w mieście” po raz pierwszy zamieszczone zostały nie tylko teksty, ale także nagrania wierszy. Wszystkich 19 tekstów – każdy w polskiej i oryginalnej wersji językowej – jest dostępnych do odsłuchania na podcaście na Spotify: https://bit.ly/wierszewmiescie

Organizatorzy akcji EUNIC Warszawa i Miasto Stołeczne Warszawa zachęcają też odbiorców do nagrywania wideo z własnymi interpretacjami wierszy i publikowania ich w kanałach społecznościowych. A od 4 maja zapraszają internautów do tworzenia i dzielenia się własnymi wierszami o planecie. Tego dnia na fanpage’u akcji www.facebook.com/wierszewmiescie wystartował konkurs na krótki wiersz zainspirowany tekstami z tegorocznej edycji akcji. Regulamin konkursu jest dostępny na fanpage’u akcji „Wiersze w mieście”.

Dodatkowo, mieszkańcy Warszawy, którzy zakończą domową izolację będą mogli przeczytać wszystkie wiersze podróżując transportem miejskim i metrem. Poezja z akcji „Wiersze w mieście” będzie emitowana na ekranach w autobusach oraz na stumetrowej długości ekranie LED-owym na stacji metra Świętokrzyska. Poezja będzie też towarzyszyć spacerującym po mieście – wiersze, w formie wystawy, zostaną zaprezentowane na ogrodzeniu Ambasady Rumunii przy ulicy Chopina 10, w sąsiedztwie Parku Dolinka Szwajcarska oraz Parku Ujazdowskiego.

-Jestem przekonany, że poezja może być szczególnym sposobem ćwiczenia wyobraźni i empatii. Również empatii ponad granicami, w kontekście projektu europejskiego. Trudno mi sobie wyobrazić cechy, które są teraz bardziej niezbędne do rozwiązywania palących problemów zarówno jednostek, jak i całych społeczeństw. Może również dzięki wierszom uda się nam ten czas boleśnie naznaczony epidemią COVID-19, mówiąc słowami Ingeborg Bachmann, „czas odroczony aż do odwołania”, wykorzystać do tego, by odnaleźć niezbędne teraz ludzkości pokłady współodczuwania z innymi ludzkimi i pozaludzkimi bytami – mówi Rupert Weinmann, dyrektor Austriackiego Forum Kultury w Warszawie i prezydent EUNIC Warszawa.

Do 15 maja, w całym kraju można przeczytać i usłyszeć na wiersze następujących autorek i autorów:
Austria – Friederike Mayröcker
Republika Czeska – Petr Hruška
Dania – Julie Sten-Knudsen
Estonia – Kristiina Ehin
Flandria – Els Moors
Hiszpania – María Sánchez
Irlandia – Aine Macaodha
Luksemburg – Jean Portante
Republika Malty – Antoine Cassar
Republika Mołdawii – Andrei Gamarț
Niemcy – Silke Scheuermann
Polska – Julia Fiedorczuk
Portugalia – Nuno Júdice
Rumunia – Andrei Dósa
Słowacja – Viera Prokešová
Turcja – Nurullah Genç
Ukraina – Iryna Wikyrczak
Wielka Brytania – Imtiaz Dharker
Włochy – Tiziano Broggiato

Organizatorem akcji „Wiersze w mieście” jest EUNIC Warszawa, czyli Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury Państw Unii Europejskiej. Misją Stowarzyszenia jest promocja wartości europejskich poprzez działania na polu sztuki, literatury i nauki. Wśród realizowanych co roku projektów EUNIC Warszawa, które na stałe wpisały się w krajobraz miasta, warto wymienić m.in. Europejski Dzień Języków, Międzynarodowy Dzień Tłumacza czy Spoke’N’Word Festival. Ponadto EUNIC organizuje także konferencje, choćby takie, jak: „Kobiety wobec wyzwań dekady 2020-2030”, (2020) czy „Gdyby – Społeczne Projektowanie Zrównoważonych Miast” (2020).


Wiersze w mieście, 15 kwietnia–15 maja 2020
Więcej informacji: www.wierszewmiescie.eu
Fanpage akcji na Facebooku: www.facebook.com/wierszewmiescie/
Podcast spotify: https://bit.ly/wierszewmiescie

Organizatorzy:
Europejskie instytuty kultury i działy kulturalne ambasad zrzeszone w EUNIC Warszawa: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, British Council, Instituto Camões, Instytut Cervantesa w Warszawie, Czeskie Centrum, Duński Instytut Kultury, Ambasada Estonii, Przedstawicielstwo Generalne Rządu Flandrii przy Ambasadzie Belgii, Goethe-Institut, Ambasada Irlandii, Ambasada Republiki Malty, Ambasada Luksemburga, Rumuński Instytut Kultury, Instytut Słowacki, Włoski Instytut Kultury, Yunus Emre Enstitüsü

Współorganizator:
Miasto Stołeczne Warszawa

Partnerzy:
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury

Patroni medialni: waw4free, RDC, WhiteMad, Booklips, Warszawska-kulturalna, Kultura Na Co Dzień, Poezja Dzisiaj, Ekologia.pl, Ej nie śmieć, Magazyn Wege, Ulica Ekologiczna.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧