Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Ponowne otwarcie Muzeum Narodowego w Warszawie

Ponowne otwarcie Muzeum Narodowego w Warszawie

reklama
MUZEUM NARODOWE W WARSZAWIE OTWARTE!
Po dwóch miesiącach społecznej kwarantanny MNW znów będzie otwarte dla zwiedzających. Od 12 maja 2020 roku zapraszamy do Gmachu Głównego w Alejach Jerozolimskich 3. Oddziały MNW, z wyłączeniem parków i ogrodów, pozostają na razie zamknięte. Nowy regulamin zwiedzania dostępny jest na stronie internetowej muzeum.

Zasady bezpieczeństwa
Zasady zwiedzania zostały przystosowane do nowych wymogów sanitarnych. Na terenie MNW – w galeriach, holach, parkach i ogrodach oraz na dziedzińcach – obowiązuje zakaz zgromadzeń. Należy zachować odstęp minimum dwóch metrów od innych osób (wyjątkiem są opiekunowie z dziećmi lub z osobami niepełnosprawnymi). Na terenie MNW mogą przebywać wyłącznie zwiedzający w maseczkach, a przed wejściem należy zdezynfekować ręce. Wprowadzono również ograniczenia w liczbie osób jednocześnie zwiedzających wystawy, a także w korzystaniu z muzealnej szatni, księgarni i wind. Muzeum zachęca do zakupu biletów online oraz płatności bezgotówkowych. Wszystkie materiały edukacyjne oraz audioprzewodniki udostępniono nieodpłatnie na stronie internetowej MNW – druki i zestawy stacjonarne nie będą dostępne.

Edukacja i wydarzenia
Ze względów bezpieczeństwa w nadchodzących tygodniach działalność edukacyjna MNW będzie prowadzona wyłącznie online, w ramach akcji #niebawemwMNW. Wszystkie stacjonarne lekcje muzealne, oprowadzania i warsztaty, a także imprezy masowe (koncerty, konferencje, wernisaże i spotkania autorskie) zostały odwołane.

Godziny otwarcia
Ekspozycje będzie można oglądać od wtorku do niedzieli, w godzinach od 10.00 do 16.00. W poniedziałki muzeum pozostaje zamknięte dla zwiedzających. Zostanie wprowadzony rotacyjny harmonogram otwarcia wystaw. W środę i sobotę będzie można oglądać zbiory galerii stałych znajdujących się na parterze (Galeria Faras i Galeria Sztuki Średniowiecznej), a w czwartek, piątek i niedzielę wyłącznie ekspozycje na pierwszym i drugim piętrze (Galeria Sztuki Dawnej, Galeria Sztuki XIX Wieku i Galeria Wzornictwa Polskiego). We wtorki galerie będą otwarte naprzemiennie. 12 i 19 maja oraz 9 i 16 czerwca można zwiedzić wyłącznie galerie znajdujące się na parterze. Pozostałe galerie, umiejscowione na pierwszym i drugim piętrze, będą otwarte 26 maja oraz 2, 23 i 30 czerwca. Aktualne informacje na temat otwarcia poszczególnych galerii znajdują się w regulaminie zwiedzania i na stronie internetowej MNW.

Nowy bilet
W związku z powyższymi zmianami zwiedzającym zaproponowano nowy bilet wstępu, który upoważnia posiadacza do dwóch wizyt w muzeum w ciągu tygodnia. Zwyczajowo, w każdy wtorek bilet wstępu na galerie stałe jest bezpłatny. W celu zapewnienia osobom korzystającym z bezpłatnych biletów dostępu do wszystkich galerii wprowadzony został naprzemienny harmonogram otwarcia we wtorki.

Plan wystaw
Koniecznością stała się także aktualizacja planu wystaw czasowych MNW. Jako pierwsza – w sierpniu – zostanie otwarta wystawa reporterska „Fotorelacje. Wojna 1920”. To opowieść wojenna udokumentowana zdjęciami zarówno zawodowych fotoreporterów, jak amatorów, świadków wojny polskobolszewickiej. Ekspozycja arcydzieł malarstwa polskiego „Polska. Siła obrazu” została przesunięta na wrzesień. Wydarzeniem roku będzie grudniowe otwarcie Galerii Sztuki Starożytnej w nowej odsłonie. Realizacja innych zaplanowanych na rok 2020 wystaw została odsunięta w czasie. Sytuacja epidemiologiczna w Polsce jest jednak zmienna, możliwe są więc zarówno dalsze korekty harmonogramu, jak i całkowita rezygnacja z niektórych ekspozycji.
– Prezentacja dzieł Anny Bilińskiej, wystawa chopinowska i wystawy czasowe w Oddziałach MNW to projekty, w które włożyliśmy bardzo dużo pracy. Uwzględniając realia, będziemy dążyli do ich realizacji w przyszłości. Dzieła sztuki przetrwały już epidemie starożytności i średniowiecza, wojenną pożogę i rabunki. Niezmiennie cierpliwie na nas czekają i nadal zachwycają swoim pozaczasowym pięknem – podkreśla Łukasz Gaweł, p.o. dyrektora MNW.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama