Rozmowa kwalifikacyjne jest bardzo ważna, gdyż to właśnie na niej pracodawca ma szansę nas poznać. Tylko od nas zależy to, jak siebie na niej pokażemy i zareklamujemy. To jak wyglądamy, jak się zachowujemy i co mówimy, sprawi, że rekruter zachwyci się nami lub nas odrzuci. Warto poznać kilka uniwersalnych zasad, które sprawdzą się na każdej rozmowie kwalifikacyjnej.
Praca jest jednym z najważniejszych aspektów naszego życia. Umożliwia nam zdobywanie pieniędzy na wymarzone cele, zapewnia poczucie bezpieczeństwa, umożliwia samorealizację i spełnienie. Dlatego ważnym jest odpowiednie przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej, by dostać pracę naszych marzeń. Najpierw jednak należy wybrać odpowiednią ofertę pracy na Pracuj.pl, gdzie możemy zawęzić kryteria wyszukiwania do stanowisk, jakie nas interesują. Możemy wybrać region, w którym chcemy pracować, rodzaj stanowiska, wymiar pracy, rodzaj umowy, minimalne wynagrodzenie itp. Po wyświetleniu Oferty Pracy , która spełnia nasze wszystkie oczekiwania, możemy do niej zaaplikować i czekać na zaproszenie, na naszą pierwszą rozmowę kwalifikacyjną.
Udana rozmowa kwalifikacyjna - uniwersalne zasady.
1. Bądź dobrze zorganizowany. Dobra organizacja przydaje się na każdym stanowisku pracy, a twoje nieporadnie poukładane dokumenty, zgubienie adresu z miejscem spotkania, czy spóźnienie się, jasno obrazuje, że tobie jej brak.
2. Notuj. Ważne informacje, które zostaną ci przedstawione na rozmowie, warte są zanotowania. Notując, pokażesz swoje zaangażowanie, a jeśli będziesz miał własny długopis i notatnik, dodatkowo pokażesz, że jesteś samodzielny i zorganizowany.
3. Odpowiedni strój. To jak wyglądasz, zdecyduje o pierwszym wrażeniu, jakie zrobisz na osobie przyjmującej cię do pracy. Ubranie powinno być eleganckie, ale też wygodne. Niewygodne, za małe ubranie może powodować dyskomfort i rozpraszać w stresujących sytuacjach.
4. Wyłącz telefon i wszystkie inne urządzenia, jakie emitują dźwięki.
5. Bądź pewny siebie i emanuj profesjonalizmem, jeśli jednak rekruterzy zachęcają cię żartami do rozluźnienia się, ty również możesz zacząć się uśmiechać i prowadzić rozmowę w nieco mniej oficjalnym tonie. Pamiętaj jednak, że zawsze musisz być nieco bardziej oficjalny niż rekruterzy - oni mogą sobie pozwolić na więcej, gdyż to ty starasz się o pracę.
6. Wiedza o firmie. Zawsze przychodź na rozmowę przygotowany. Nie musisz pamiętać dokładnej daty założenia firmy, jednak zawsze powinieneś wiedzieć, czym się ona zajmuje, jakie przyświecają jej zasady i czym charakteryzuje się praca na stanowisku, do którego aspirujesz.