Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Jak sprawdzić OC sprawcy?

Jak sprawdzić OC sprawcy?

reklama
   udostępnij tweetnij wykop

Dobrze jest wiedzieć, jak sprawdzić OC sprawcy. Dlaczego? Ponieważ może się zdarzyć, że kierowca, który spowoduje wypadek, ucieknie z miejsca zdarzenia, odmówi podania numeru polisy albo nie będzie w stanie tego zrobić, a to Ty musisz zgłosić szkodę do ubezpieczyciela, aby otrzymać odszkodowanie z OC sprawcy. Na szczęście dzięki informacjom zawartym w bazie UFG w szybki sposób dowiesz się, czy kierowca miał wykupione ubezpieczenie OC. Jak? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Ubezpieczenie OC – dlaczego jest takie ważne?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, wiedza, czy sprawca miał wykupione OC i znajomość numeru jego polisy są Ci potrzebne, aby móc ubiegać się o odszkodowanie. Poza tym ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to obowiązkowe i regulowane przez ustawę ubezpieczenie dla posiadaczy pojazdów mechanicznych, także tych tylko garażowanych, a za jego brak grożą kary pieniężne. W dodatku jeśli kierowca, który nie posiada ważnej polisy OC, spowoduje wypadek, będzie musiał pokryć koszty naprawy szkody z własnej kieszeni. Weryfikacją, czy właściciele pojazdów mają wykupione ubezpieczenie OC, a w przypadku braku polisy – karaniem takich osób zajmuje się właśnie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Sprawdzenie OC – co jest potrzebne?

Aby sprawdzić OC sprawcy wypadku, potrzebny jest albo numer rejestracyjny albo VIN pojazdu, którego ubezpieczeniem jesteśmy zainteresowani. Znając te dane, wystarczy wejść na stronę www.ufg.pl i wraz z datą zdarzenia wpisać je w formularzu. Pozwoli nam to dowiedzieć się, czy i w jakiej firmie pojazd ma wykupioną polisę OC. Baza UFG jest bowiem ogólnodostępna i można z niej skorzystać także za pomocą aplikacji mobilnej UFG Baza, którą można ściągnąć za pośrednictwem strony internetowej instytucji. Dzięki niej od razu na miejscu zdarzenia będzie można sprawdzić, czy sprawca ma wykupioną polisę OC.

Baza UFG, czyli skąd UFG ma dane o polisach?

Skąd w ogóle baza UFG czerpie informacje o polisach komunikacyjnych OC i AC? Otóż zakłady ubezpieczeń oferujące sprzedaż polis OC i AC, mają obowiązek przekazywania informacji o nich do bazy danych Ośrodka Informacji UFG. Instytucja dysponuje więc danymi, dostarczanymi bezpośrednio od ubezpieczycieli. Dzięki temu, wypełniając na stronie stosowny formularz, można  uzyskać informacje nie tylko o o numerze polisy OC sprawcy, ale również marce pojazdu, nazwie firmy ubezpieczeniowej, która wystawiła jego polisę oraz jej danych adresowych.

Jak sprawdzić OC sprawcy w UFG?

Jest kilka metod na sprawdzenie OC sprawcy wypadku lub kolizji z Funduszu Gwarancyjnym. Podstawowa jest oczywiście droga listowna lub osobiste stawienie się w siedzibie instytucji. Można też wysłać maila albo fax. Niemniej istnieją łatwiejsze i szybsze sposoby. Musisz wiedzieć, że w lutym 2012 roku weszła nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, która mówi, że sprawdzenie OC może być dokonane online. Jest to możliwe dzięki art. 104 ust. 9 z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych UFG, który umożliwia instytucji udostępnianie przez swoją stronę www informacji o zawarciu umowy ubezpieczenia OC przez posiadacza danego pojazdu oraz nazwy zakładu ubezpieczeń, z którym ta umowa została zawarta, pod warunkiem, że nie zostaną ujawnione dane osobowe posiadacza pojazdu. Dzięki temu wystarczy wejść na stronę UFG w zakładkę Sprawdź ubezpieczenie OC sprawcy wypadku i wypełnić znajdujący się tam formularz. Wszystko, co trzeba zrobić, to wpisać numer rejestracyjny lub VIN pojazdu, którego ubezpieczeniem jest się zainteresowanym oraz datę zdarzenia i kliknąć Dalej. Następnie pojawi się informacja, czy i w jakiej firmie pojazd ma wykupioną polisę OC.

Wiedząc, jak sprawdzić OC sprawcy, będzie Ci łatwiej ubiegać się o odszkodowanie z tytułu jego polisy. Jeśli masz smartfona, najlepszą opcją będzie instalacja aplikacji mobilnej, która umożliwi Ci sprawdzenie OC w każdym miejscu i o każdej porze.

reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!