Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wulkanizacja czyli punkt wymiany opon

Wulkanizacja czyli punkt wymiany opon

reklama

Co kryje się pod słowem "wulkanizacja"?  Pierwsze nasze skojarzenie, jakie przychodzi nam do głowy to serwis ogumienia.  I słusznie. Wulkanizacją przecież powszechnie nazywamy punkty, w których serwisuje się opony samochodowe.  Przykładem jest warsztat ProfiAuto, który zajmuje się wymianą opon w Warszawie  a także diagnostyką i naprawą uszkodzeń.

Wymiana opon – kiedy najlepszy moment?

Gdy temperatura za oknem jest coraz niższa, zastanawiamy się czy już czas na wymianę opon na zimowe. A gdy słońce coraz bardziej przygrzewa już chcemy pędzić do serwisu opon, aby zmienić opony na letnie. Trudno określić idealny czas na to, gdyż konieczność wymiany jest uzależniona od temperatury powietrza oraz asfaltu. Warto trzymać się popularnej zasady 7 stopni Celcjusza. Gdy średnia temperatura powietrza wzrasta aż do 7 stopni Celcjusza i pojawiają się pierwsze deszcze wiosenne, typowe opony zimowe mogą mieć duży problem z hamowaniem na wilgotnej oraz mokrej nawierzchni. Opony letnie mają zupełnie inny bieżnik niż zimowe oraz dodatkowo specjalne rowki, ich zadaniem jest odprowadzanie wody, co zapobiega ryzyku wpadnięcia samochodu w poślizg. W zimie natomiast takie rowki nie byłyby w stanie poradzić sobie ze śniegiem. Ponadto opony zimowe różnią się znacząco od letnich mieszkanką gumy z których są wykonane opony. Przy wysokich temperaturach opony zimowe się nagrzewają, stają miękkie i nie zapewniają właściwej przyczepności, a także ulegają znacznemu zużyciu.

Życie nam pokazuje, że decyzja o wymianie opon zazwyczaj jest podejmowana zbyt późno i kierowcy są skazani na długie oczekiwanie na swoją kolej w serwisach wulkanizacji. Czy można tego uniknąć? Przestrzegajmy zasady 7 stopni Celcjusza, a wymienimy opony przed "wielkim oblężeniem" warsztatów.

Czy wymiana opon jest konieczna?

"W Polsce nie obowiązuje żaden przepis narzucający obowiązek okresowej wymiany opon" – opowiada nam specjalista z serwisu wulkanizacji w Warszawie z sieci ProfiAuto – "Na szczęście z roku na rok coraz więcej kierowców na to się decyduje, co nas bardzo cieszy. Przecież to bezpieczeństwo na drodze nas wszystkich." Miejmy nadzieję, że już wkrótce sezonowa wymiana opon stanie się nawykiem każdego polskiego kierowcy.

Wulkanizacja to nie tylko wymiana opon

Wulkanizacja to nie tylko punkty wymiany opon. To cały szereg usług związanych z naprawą opon. Są to m.in.:

  • wymiana kół
  • wymiana felg
  • wyważanie kół
  • przechowywanie opon
  • bieżnikowanie i konserwacja bieżników
  • regeneracja mikropęknięć na oponach
  • pełna renowacja opon i kół
  • prostowanie, odnawianie i malowanie felg.

Mówiąc w skrócie - Jeśli mamy jakiekolwiek problem z oponami, kołami lub felgami w samochodzie – udajemy się do serwisu wulkanizacji.

Zanim dojedziemy do serwisu

Niestety, ale uszkodzić oponę nie jest wcale trudno.  Wystarczy najechać przypadkiem na ostry przedmiot leżący na drodze, kamień lub przejechać przez dziurę w jezdni. Warto być przygotowanym na takie sytuacje i posiadać przy sobie zestaw naprawczy, który pozwoli nam załatać uszczerbek w oponie i dojechać do zakładu wulkanizacji.

reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama