Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Niemowlę na basenie - o czym należy pamiętać?

Niemowlę na basenie - o czym należy pamiętać?

reklama
Widok niemowlęcia na basenie może zadziwić wiele osób, tymczasem przez kilka pierwszych miesięcy życia woda stanowi dla dzieci naturalne środowisko. Maluch rozwijający się w łonie matki przebywa w wodach płodowych, wyrabiając w sobie odruchy pływania i wstrzymywania oddechu, które utrzymują się nawet do 8. miesiąca po urodzeniu. Warto wykorzystać ten czas, żeby w łagodny i bezstresowy sposób wyrabiać nawyk pływania, zwłaszcza, że wizyty na basenie przyniosą dziecku wiele korzyści. Poprawa układu odpornościowego, wyrabianie prawidłowej postawy, usprawnienie koordynacji ruchowej to tylko niektóre z nich. Jednak, aby osiągnąć pozytywne efekty należy pamiętać o kilku wskazówkach, które pomogą nam prawidłowo przygotować do nauki pływania siebie i dziecko.

Przygotowania

Wyjście na basen z niemowlęciem nie wymaga wielogodzinnych przygotowań i kupna drogich akcesoriów. Zatem co wziąć na basen? Dla siebie musisz przygotować kostium kąpielowy, klapki, ręcznik i czepek. Dziecku wystarczy specjalna pielucha do pływania, ręcznik z kapturkiem, zapasowe ubranko i środki pielęgnacyjne do skóry. Przydatne mogą okazać się także szlafroczek i nosidełko. Kostium i pieluszkę zakładamy dopiero w szatni po wzięciu prysznica. Pamiętaj także, żeby w domu oswoić dziecko z widokiem rodzica w czepku. W przeciwnym razie niemowlę może zareagować na twój widok płaczem. Na pół godziny przed zajęciami nie podawaj maleństwu żadnego jedzenia, chyba że karmisz je piersią. Przed wyjściem na pływalnię nie należy smarować go oliwką i kremami, ponieważ utrudni to trzymanie niemowlęcia w wodzie i dodatkowo ją zanieczyści. Zdejmij bransoletki, pierścionki i zegarki. Ozdoby mogą podrażnić, a nawet skaleczyć skórę niemowlęcia w trakcie zajęć. Kluczyk do szatni także lepiej przypiąć na nodze lub do kostiumu.

Czy na każdym basenie można pływać z niemowlęciem?

Woda w basenie musi być czysta, najlepiej ozonowana, mieć temperaturę ok. 35 stopni Celsjusza, a jej poziom nie powinien przekraczać 120 centymetrów. Nie wszystkie obiekty spełniają te wymagania. Znalezienie odpowiedniej pływalni może przysparzać trudności zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Jeżeli mieszkasz w pobliżu stolicy najlepszym rozwiązaniem będzie nauka pływania dla dzieci w Warszawie, gdzie bez trudu zapiszesz się na kurs w przystosowanym do tego basenie.

obraz

Jak zachowywać się w wodzie?

Pobyt w wodzie z niemowlęciem początkowo może być dla rodzica stresującym przeżyciem. Aby uniknąć dodatkowego zdenerwowania najlepiej zapisać się na zajęcia z instruktorem np. te oferowane przez PAAR. Nawet jeżeli uczestniczysz z dzieckiem w zajęciach zorganizowanych musisz zachować czujność i bezwzględnie stosować się do poleceń. Zwróć uwagę, by nie trzymać niemowlęcia zbyt mocno i co pewien czas kontroluj stan pieluszki. W czasie pobytu w basenie nie należy także podawać dziecku smoczka.

Po wyjściu z basenu

Zajęcia na basenie z niemowlakiem zazwyczaj trwają ok. 30 minut. Po wyjściu z wody należy niezwłocznie osuszyć ciało dziecka ręcznikiem, aby uniknąć wyziębienia. W szatni skorzystaj z prysznica, a potem nawilż skórę dziecka oliwką lub kremem. Gdy jest to konieczne, możesz użyć suszarki, aby dobrze osuszyć główkę. Przed wyjściem na zewnątrz odczekaj ok. pół godziny na korytarzu lub w poczekalni. Ten czas możesz wykorzystać na jedzenie i picie. Po zajęciach zarówno tobie, jak i twojemu maluszkowi przyda się dodatkowa porcja energii.

Nauka pływania dla niemowląt to doskonały pomysł na wspólne spędzenie czasu ze swoją pociechą. Na zajęciach jesteś w bliskim kontakcie z dzieckiem, więc w ten sposób pogłębiasz waszą więź. Aktywność w wodzie wspomoże także prawidłowy rozwój niemowlęcia, a tobie zapewni odrobinę relaksu.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę