Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

Kredyt hipoteczny a koronawirus

Kredyt hipoteczny a koronawirus

reklama
fb tt w msg wa tm em cp
Kredyt hipoteczny to dla wielu osób jedyne wyjście, by zdobyć wreszcie upragnione mieszkanie. Na początku 2020 roku  perspektywy pozyskania własnego lokum były bardzo realne, ponieważ banki dość chętnie udzielały kredytów. W połowie marca na rynku nastąpiły jednak znaczne komplikacje. Koronawirus doprowadził do zachwiania światowej gospodarki, a skutki pandemii dało się odczuć także w sektorze bankowym. W jaki sposób wygląda teraz sytuacja kredytobiorców? Czy w czasie pandemii z powodzeniem można ubiegać się o kredyt?

Pandemia a ceny mieszkań.

Zanim zaczniesz ubiegać się o kredyt hipoteczny należy najpierw zdecydować, czy kupno mieszkania w takim momencie ma w ogóle sens. Część osób może obawiać się, że pandemia to nienajlepszy czas na podejmowanie decyzji dotyczących nabycia własnego lokum. Rynek nieruchomości nie reagował jednak dotąd gwałtownie na sytuację związaną z koronawirusem, a ceny mieszkań utrzymują się raczej na tym samym poziomie. Eksperci prognozują nawet spadki cen w niektórych regionach kraju, choć ich zdaniem obniżka będzie minimalna. Sytuacja związana z kupnem nieruchomości wygląda zatem stabilnie.

Umowa o pracę a kredyt.

Z powodu pandemii banki stały się bardziej zachowawcze i ostrożniej przyglądają się dochodom kredytobiorców. Największe szanse na akceptację wniosku mają osoby z umowami zawartymi na czas nieokreślony. Umowa o dzieło lub umowa-zlecenie mogą w większości banków nie wystarczyć, by uzyskać pieniądze. Rozwiązanie może stanowić złożenie wniosku o kredyt w kilku bankach, ponieważ w poszczególnych instytucjach obowiązują w tym zakresie odmienne wytyczne.

Wzrasta wkład własny.

Jednym z warunków uzyskania kredytu na mieszkanie lub dom jest posiadanie środków na wkład własny. O ile przed pandemią mógł on wynosić 20, a w niektórych przypadkach nawet 10 procent wartości lokalu, o tyle teraz progi są wyższe nawet o 10 punktów procentowych.  Oznacza to konieczność dysponowania dużymi kwotami, niekiedy równoważnymi blisko 1/3 kosztów nieruchomości. Na szczęście część banków nie podniosła jeszcze swoich wymagań sprzed pandemii. Niektóre z nich pozostawiły kryteria dotyczące wkładu własnego bez zmian. Dlatego warto złożyć wniosek w kilku bankach i sprawdzić, które udzielą nam kredytu oraz na jakich warunkach. Trzeba jednak pamiętać, że w takim przypadku warto zrezygnować z usług rzeczoznawców bankowych i postarać się o własny operat szacunkowy. Dzięki temu będziemy mogli dostarczyć ten sam dokument do kilku instytucji i zaoszczędzić nieco pieniędzy.

obraz

Czy należy się spieszyć?

Czy  instytucje, które nie podniosły wymagań dla kredytobiorców pozostawią je na tym samym poziomie? Trudno przewidzieć. Z pewnością na tę kwestię wpłynie rozwój sytuacji ekonomicznej w Polsce i na świecie. Dużo zależy więc od dalszego przebiegu pandemii. Jeżeli zatem znalazłeś korzystną dla siebie ofertę warto przyspieszyć starania o kredyt. Gdy zależy ci na czasie postaraj się o usprawnienie całej procedury. I tym razem skorzystanie z usług zewnętrznego rzeczoznawcy majątkowego może okazać się dobrym pomysłem. Wycena mieszkania w Warszawie i w sąsiednich powiatach jest przygotowywana zazwyczaj w trybie natychmiastowym, trwa zaledwie kilka dni. Usługa ta wygląda podobnie również w innych popularnych wśród Polaków lokalizacjach, chociażby w Trójmieście. Rzeczoznawca majątkowy w Gdańsku, Gdyni lub Sopocie przygotuje fachową wycenę w ekspresowym tempie. Takie rozwiązanie pozwoli skrócić czas potrzebny na załatwienie niezbędnych formalności.
Koronawirus w istotny sposób wpłynął na rynek kredytów hipotecznych i spowodował zmiany zasad ich udzielania. Jeśli marzysz o własnym mieszkaniu nie jesteś jednak na straconej pozycji. Poczynienie odpowiednich kroków, pomoże ci przyspieszyć całą procedurę związaną z szacowaniem twojej zdolności kredytowej.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę