Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Brama Cafe - praska telenowela fantastyczna

Brama Cafe - praska telenowela fantastyczna

reklama
Co? Gdzie? Kiedy? Dlaczego?

Brama Cafe - to pierwsza praska telenowela fantastyczna, wyprodukowana przez Dom Kultury Praga dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury z programu Kultura w sieci. Serial opowiada o mobilizacji mieszkańców starej kamienicy wobec nadciągających zagrożeń: drugiej fali zarazy, podwyższonych przez nowego właściciela czynszów oraz demonicznej czyścicielki kamienic. Dzięki nadprzyrodzonym talentom szefowej wspólnoty – wróżki Yagi oraz kreatywności mieszkańców w kolejnych odcinkach udaje się odroczyć apokalipsę i rozwijać wspólną inicjatywę mieszkańców: zaimprowizowaną w podwórku kawiarnię Brama Cafe.

W obsadzie serialu znajdują się mieszkańcy Pragi Północ, amatorzy, muzycy, artyści.

Fabuła poszczególnych odcinków serialu osadzona jest w teatralno-musicalowej konwencji. Serial będzie emitowany w sieci dla szerokiego grona odbiorców. Porusza on tematy ogólnopolskie, jest tworzony w praskich realiach z lokalną społecznością. Aktorzy nieinstytucjonalni grają ze statystami związanymi na co dzień z Domem Kultury Praga. W serialu pojawiają się autorskie piosenki dotyczące warszawskiej Pragi. Większość twórców zaproszonych do realizacji znalazła się w trudnej sytuacji bytowej.
Kręcenie zdjęć ruszyło 9 sierpnia. Premiera 1 odcinka przewidziana jest na 19 września br.

Serial jest kręcony głównie w podwórku kamienicy przy ul. 11 Listopada 10 a, w postfabrycznej przestrzeni, gdzie znajduje się Dawna Fabryka Cukrów im. Franciszka Anczewskiego.

Brama Cafe to zaimprowizowane na podwórku praskiej kamienicy z foteli, lamp i śmiecioantyków miejsce spotkań praskich przyjaciół, którzy schodzą się na podwórkowej kawiarni na koncerty, biesiady, zabawy, potańcówki a także kłótnie, które wspólnota zamieszkująca kamienice musi rozwiązać.

To podwórkowa scena, przestrzeń pomiędzy – miastem a domem, izolacją a wspólnotą, portalem, przez który trzeba przejść, żeby zrozumieć najdziwniejszą dzielnicę Warszawy – Pragę Północ, której symbolem jest stara kamienica – miejski labirynt czasów i ludzi.

Rozpadająca się kamienica, znajduje się na upadającej ulicy rzemieślników. Z zewnątrz zaniedbana – w środku kryje zakamarki, w których przepych miesza się z biedą. W jej pomieszczeniach ulokowały się ginące zawody, odludki, outsiderzy, muzycy, malarze, aktorzy i zwykli nieudacznicy, których nie stać na życie w „prawdziwym” mieście.

Reżyseria: Michał Walczak – dramatopisarz, reżyser, prezes Fundacji „Zakochana Warszawa”, kierownik artystyczny Społecznego Centrum Nowego Cyrku. Autor nagradzanych sztuk dla dzieci i młodzieży, nawiązujących do Warszawy i Pragi-Północ, poszukujących oryginalnej syntezy teatru, cyrku i dramatu. Współtwórca kabaretu Pożar w Burdelu, Warszawskiego Cyrku Magii i Ściemy, Praskiego Teatru Lalek i Muzeum Nowych Legend i Baśni Warszawskich.

Operator: Paweł Wiszomirski – operator, reżyser, montażysta, współpracownik DK „Praga”, autor trailera do wystawy „Język kolażu” w DK „Praga”. Artysta samodzielny, reżyserujący własne formy dokumentalne. Absolwent Szkoły Wajdy na kierunku DokPro.

Scenografia: Alicja Kokosińska - Absolwentka Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Scenografii. Współpracowała ze studentami reżyserii na Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W latach 2014–2015 była scenografem grupy teatralnej Pożar w Burdelu. Efektem tej współpracy było 11 spektakli wystawionych m.in.: w Teatrze WARSawy, Teatrze Studio w Warszawie, Teatrze Polskim w Warszawie, Teatrze Nowym, Muzeum Żydów Polskich, Centrum Kultury Koneser oraz na festiwalu Open’er w Gdyni.

Występują:
MARYJKA – Marta Janik
BIANKA/ADA– Justyna Jary
BORDER MIEJSKI KOWBOJ – Łukasz Wójcik
HENNA – Agnieszka Makowska
XAVERY – Miron Jagniewski
DZIKI – Łukasz Wójcicki
CZYŚCICIELKA KAMIENIC WIKTORYNA – Aleksandra Pisula
ZDZISŁAW – Tomasz Drabek
MACIEK/BARTEK – Marcin Sitek
BIAŁY KRÓLIK – Tomasz Piotrowski
DOKTOR KLIN – Katarzyna Sołtys
WRÓŻKA YAGA – Zofia Waszkiewicz
DYREKTOR METRA – Tomasz Drabek
DEWELOPER MARIUSZ WILCZAK – Bartosz Szpak
KELNER – Karol Bulski
Special guest star – Czesław Mozil
Special guest star HUBERT – Conrado Moreno


BRAMA TV - Świat filmu staje się realny

Od 17 sierpnia do 15 września Brama Cafe staje się miejscem spotkań sąsiedzkich. Codziennie w godzinach 18.00-20:00 ekipa filmowa kręci wywiad z mieszkańcami zza baru. Zapraszamy sąsiadów z osiedla (wszyscy dostają list) zapraszamy też lokalnych “celebrytów”, polityków i aktywistów na spotkania przy barze, których fragmenty zostaną nagrane i włączone w fabułę pozostałych 5 odcinków.

Odbiorcy:

- Mieszkańcy dzielnicy uchodzącej za nienowoczesną, która dzięki warsztatom i mini-serialowi rozwinie potencjał i będzie inspiracją dla całej Polski. Dom Kultury „Praga” jest jedną z nielicznych prężnie działających instytucji kultury na Pradze-Północ, dzielnicy, która ma potencjał stać się najbardziej kreatywną częścią stolicy będąc świadomą lokalnych problemów: bezrobociem, biedą, rozwarstwieniem społecznym.
Serial, aktywizujący społeczność lokalną, pokaże, że Polska jest krajem wspólnot lokalnych i od współpracy z sąsiadami, znajomymi a także nowymi członkami wspólnoty zależy przyszłość kultury, jej witalność i przetrwanie w warunkach kryzysu.
W odróżnieniu od wielu artystycznych działań w sieci proponujemy projekt skierowany nie tylko do artystów, ale także zwykłych mieszkańców, którzy mogą odkryć swój pierwiastek kreatywny.

- Odbiorcy kultury popularnej. Zadaniem projektu jest zbudowanie pomostu między kulturą sąsiedzką a kulturą w sieci, który pozwoli ocalić mikroklimat rewitalizowanej Pragi-Północ i w ten sposób zainspirować inne społeczności lokalne, które – według ekspertów – będą kluczem do wyjścia z pandemicznego kryzysu i budowania nowego, zdrowszego społeczeństwa.
Praga-Północ posiada mikroklimat łączący wiejską kulturę sąsiedzką i bliskość natury z miejską tożsamością, w której artystyczne wizje sąsiadują z drapieżnym kapitalizmem. To tygiel, który w obliczu kryzysu ujawnia najciekawsze procesy ogólnopolskie. Według analitycznych trendów Zuzanny Skalskiej przyszłość to MIASTOWIEŚ – struktura społeczna czerpiąca najlepsze inspiracje zarówno z kultury wiejskiej, jak i miejskiej. Praga-Północ ten model realizuje już od dawna w sposób naturalny. Medium serialu internetowego pozwoli ujawnić, jak nowoczesne intuicje kryją się w pogardzanych często dzielnicach, które w obecnej sytuacji mogą poradzić sobie szybciej i sprawniej dzięki więziom międzyludzkim i oddolnej inicjatywie, którą podsyca od lat Dom Kultury „Praga”.

- Emeryci, bezrobotni i wszyscy chętni do zaznajamiania się z narzędziami kultury internetowej na warsztatach prowadzonych przez twórców kultury niezależnej, którzy przez pandemię stają często na krawędzi bankructw.
Kultura w sieci wydaje się przynależna do świata młodych, kreatywnych i samodzielnych indywidualistów, a nie wyrzuconych za burtę emerytów i ludzi nienadążających za współczesną technologią, potrzebujących wsparcia i przynależności do społeczności. Pandemia niestety wzmacnia ten stereotyp.
Celem projektu jest pokazanie pozytywnej twarzy kultury sieciowej, która może integrować, inspirować, wpływać pozytywnie na tworzenie więzi, zwłaszcza w czasach izolacji, która nie musi oznaczać alienacji. Unikalny moment kryzysu w kulturze można przetransformować na rozwój kultury w sieci, do której projekt włączy nowych uczestników i twórców.

Serial będzie pokazywany z napisami w dwóch językach - polskim i angielskim. Napisy będą dostosowane do potrzeb osób starszych i słabowidzących.

INSTAGRAM: brama_cafe
#bramacafe
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę