Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Domki ogrodowe z drewna: co jest istotne przy ich wyborze?

Domki ogrodowe z drewna: co jest istotne przy ich wyborze?

reklama

Temat konstrukcji mieszkalnych z drewna wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród Polaków. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych interesów postanowiliśmy nieco bardziej zgłębić tę kwestię i dowiedzieć się, jakimi parametrami powinny odznaczać się dobre domki ogrodowe. Nasze własne spostrzeżenia zostaną jednocześnie skonfrontowane z wiedzą prawdziwego specjalisty w tej dziedzinie. Zaproszenie do wywiadu zgodził się bowiem przyjąć Pan Przemysław Balcewicz, pełniący funkcję Prezesa firmy Eko Architektura, czyli jednego z wiodących producentów konstrukcji z drewna na polskim rynku. Zapraszamy do lektury.

Czym należy się kierować wybierając domki ogrodowe?

Na bazie dokonanego przez nas przeglądu omawianej kwestii udało się nam wyszczególnić kilka czynników, które wydają się mieć największe znaczenie jeżeli chodzi o standard konstrukcji z drewna. Domki ogrodowe powinny więc wykazywać następujące cechy:

  • 1. Wysoka klasa energetyczna
  • 2. Odpowiednie zabezpieczenie przed wpływem czynników atmosferycznych
  • 3. Wysoka jakość materiałów, z których wykonywana jest konstrukcja

Czy jednak nasze podejście jest słuszne? Na pytanie odpowiada Pan Przemysław Balcewicz z firmy Eko Architektura: Można śmiało powiedzieć, że przeprowadzony przez Państwa research był bardzo dobry. Zwrócili Państwo uwagę na dwa kluczowe aspekty, a mianowicie klasę energetyczną oraz technologie stosowane w celu ochrony konstrukcji przed wpływem rozmaitych czynników natury atmosferycznej, o które w naszym klimacie rzecz jasna nie jest trudno. Szczególną uwagę chciałbym jednak zwrócić na trzeci punkt, a mianowicie jakość drewna. Ten element często bywa pomijany, chociaż ma on wręcz ogromne znaczenie. W Eko Architekturze od lat korzystamy wyłącznie ze starannie selekcjonowanych rodzajów drewna o ściśle określonym parametrze suchości. Ma to wydatny wpływ na efektywność izolacji cieplnej oraz technologii w zakresie ochrony konstrukcji przed warunkami atmosferycznymi.

Bardzo zaciekawiło nas to, co powiedział Pan Przemysław Balcewicz. Czy jednak wynika stąd, że jeżeli producent korzysta z drewna nieodpowiedniej jakości to nawet najlepsze formy izolacji i ochrony okażą się nieskuteczne? Prezes Eko Architektury odpowiada: Nie mogę w żaden sposób krytykować konkurencji, więc nie posunę się aż do tak daleko idącego stwierdzenia. Poprzestanę jedynie na tezie, iż jakość drewna to czynnik o naprawdę istotnym znaczeniu. Ponadto jestem przekonany, że klient, który chce wydać swoje pieniądze, ma prawo do pełnej wiedzy na temat metod wykonania zamawianego przez niego projektu. Wiedza ta, w moim mniemaniu, powinna obejmować także informacje w zakresie jakości materiałów.

Cóż, możemy jedynie zgodzić się z Panem Przemysławem Balcewiczem oraz uszanować jego profesjonalne podejście. Interesuje nas jednak kwestia tego, jakie właściwie znaczenie ma np. izolacja cieplna z perspektywy użytkownika konstrukcji?

Domki ogrodowe a izolacja cieplna i klasa energetyczna

Kontynuujemy wątek zasygnalizowany powyżej. Pan Przemysław Balcewicz tłumaczy: Bardzo się cieszę, że poruszyli Państwo tę kwestię. Otóż izolacja cieplna oraz klasa energetyczna domku wpływa w pierwszej kolejności na warunki użytkownika. Domek powinien posiadać odpowiednią temperaturę wewnątrz zarówno latem, jak i zimą czy późną jesienią. Na tym jednak sprawa bynajmniej się nie kończy. W przypadku konstrukcji o niższej klasie energetycznej właściciel często jest zmuszony, aby na przykład dodatkowo ogrzewać domek przez sporą część roku. To z kolei oczywiście generuje dodatkowe koszty. Wreszcie standard izolacji cieplnej wpływa również na to, w jakim stopniu konstrukcja okaże się odporna na wpływ takich czynników, jak zimno czy wilgoć. Mówiąc innymi słowy, wyższy standard izolacji cieplnej to także większa odporność konstrukcji. To zaś oznacza oszczędność na potencjalnych remontach.

Wyjaśnienia Pana Przemysława Balcewicza uzmysłowiły nam starą prawdę, według której tańsze rzeczy często są tańsze jedynie pozornie. Okazuje się, że płacąc mniej za domki ogrodowe wyposażone w gorszą izolację cieplną tak naprawdę wcale nie oszczędzamy pieniędzy, ponieważ do kosztów początkowych szybko będzie trzeba dodać rozmaite wydatki związane z remontami.

Niestety, to już koniec naszego wywiadu z Prezesem Eko Architektury. Bardzo dziękujemy Panu Przemysławowi Balcewiczowi za to, że zgodził się przyjąć nasze zaproszenie oraz w sposób wyczerpujący i klarowny odpowiedział na wszystkie nasze pytania.

Nasze domki dostępne są również we Francji:
Chalet PRO
https://chaletpro.fr/Produits/chalets
187 route de la Féclaz, 73230 ST ALBAN LEYSSE
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧