Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wazektomia - najskuteczniejsza metoda antykoncepcyjna dla mężczyzn

Wazektomia - najskuteczniejsza metoda antykoncepcyjna dla mężczyzn

reklama

Obecnie niemal wszystkie metody antykoncepcyjne przeznaczone są dla kobiet. Mężczyźni pod tym względem mają znacznie mniejszy wybór, który ogranicza się właściwie do użycia prezerwatywy lub wykonania wazektomii. O ile pierwsza metoda jest znana, o tyle druga wciąż stanowi temat tabu. Czym jest i z czym się wiąże wazektomia?

  1. Czym jest wazektomia?
  2. Wazektomia - zabieg odwracalny czy nie?
  3. Fakty i mity na temat wazektomii
  4. Męska antykoncepcja - jeśli nie wazektomia, to co?

Wśród mężczyzn wazektomia budzi sprzeczne uczucia. Z jednej strony jest akceptowana, jako nieodwracalna i bardzo skuteczna metoda antykoncepcji, z drugiej natomiast budzi strach i obawę przez niepłodnością, która dla mężczyzn jest niejako wyznacznikiem męskości.

Czym jest wazektomia?

Wazektomia to prosty zabieg, który polega na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Wbrew powszechnej opinii, nie wymaga on wizyty w szpitalu - z powodzeniem można go wykonać w gabinecie lekarskim podczas półgodzinnej wizyty. Wazektomia przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. W zależności od wybranej metody, zabieg ten może zostać wykonany z nacięciem moszny lub metodą "no scalpel", czyli bez użycia skalpela, a więc również bez konieczności przecinania skóry. Więcej informacji na temat przebiegu zabiegu wazektomii, można przeczytać na https://medifem.pl/urologia/wazektomia-meska-antykoncepcja/.

Wazektomia - zabieg odwracalny czy nie?

Co do zasady, wazektomia jest zabiegiem trwałym, a więc niesie on za sobą nieodwracalne skutki. Jak pokazują jednak liczne przypadki, przywrócenie drożności nasieniowodów jest możliwe. Wymaga jednak skomplikowanej i kosztownej operacji, którą potrafią wykonać nieliczni chirurdzy. Chociaż zabiegi te w niemal 100% kończą się sukcesem, to nie oznacza, że męska płodność została przywrócona.

Fakty i mity na temat wazektomii

Na wykonanie wazektomii decydują się głównie panowie, którzy chcą skutecznie zapobiegać dalszemu rozmnażaniu się. Wazektomia jest bardzo skuteczna - szacuje się, że w ciążę z partnerem po wazektomii zachodzi jedynie 2 na 1000 kobiet. Przecięcie nasieniowodów nie wpływa też na jakość współżycia ani poziom hormonów, a dodatkowo, jest bardzo wygodne - pozwala na rezygnację z innych metod antykoncepcji.

Wokół tego zabiegu krąży jednak wiele mitów, które skutecznie odstraszają panów, szukających trwałych i skutecznych sposobów na zapobieganie ciąży. Według aktualnej wiedzy medycznej, nie istnieją przesłanki do wysnucia twierdzenia, że wazektomia ma wpływ na rozwój raka prostaty, czy występowanie zawału mięśnia sercowego lub miażdżycy. Zabieg ten nie jest też bolesny i nie wymaga długotrwałego przebywania na zwolnieniu lekarskim - do aktywności zawodowej można powrócić niemal od razu, choć wielu panów decyduje się na 2 lub 3 dni odpoczynku. Związane to jest z uczuciem dyskomfortu, które może utrzymywać się w pierwszych dniach po zabiegu.

Męska antykoncepcja - jeśli nie wazektomia, to co?

Męska antykoncepcja to wciąż bardzo wąskie pojęcie. Oprócz wazektomii obejmuje bowiem zaledwie jedną metodę o zweryfikowanej skuteczności, którą jest używanie prezerwatyw. Prezerwatywy są szeroko znane i używane przez miliony par na całym świecie; ich zaletą jest ochrona nie tylko przed zapłodnieniem, ale również chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Wśród metod męskiej antykoncepcji można wymienić również wstrzemięźliwość seksualną oraz stosunek przerywany, chociaż ani jedna, ani druga metoda tak naprawdę nie daje gwarancji braku zapłodnienia. Lekarze już od wielu lat pracują również nad metodami hormonalnymi, które działałyby analogicznie do metod stosowanych przez kobiety.

reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę