Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

Interaktywne spotkania ze sztuką dla seniorów

Interaktywne spotkania ze sztuką dla seniorów

reklama
   udostępnij tweetnij wykop
Od września do grudnia br. Muzeum Narodowe w Warszawie prowadziło pilotażowy program edukacyjny dla grup osób starszych z Ośrodków Pomocy Społecznej, Ośrodków Wsparcia dla Seniorów, Domów Dziennego Pobytu, Domów Pomocy Społecznej oraz organizacji pozarządowych. Interaktywne spotkania ze sztuką dla seniorów w ramach zadania „Otwarte Narodowe” zrealizowano dzięki dotacji MKiDN z programu Kultura Dostępna. Od nowego roku zajęcia wejdą do stałej oferty edukacyjnej MNW.

Obcowanie ze sztuką pozytywnie wpływa na samopoczucie, jest także okazją do ćwiczenia pamięci i funkcji poznawczych, co ma znaczenie zwłaszcza dla osób zagrożonych chorobami wieku starszego i demencją. Zajęcia dostosowano do indywidualnych potrzeb odbiorców. W zależności od sytuacji epidemicznej odbywają się w salach muzealnych lub online. Warsztaty prowadzą doświadczeni edukatorzy. Dla uczestników przygotowano duży wybór materiałów edukacyjnych: rekwizyty, przybory plastyczne, ilustracje, karty zadań.

Tematy spotkań dla seniorów

Ogród sztuki
Poznamy sielankowe ogrody przedstawione przez Józefa Mehoffera i Władysława Podkowińskiego. Zatrzymamy się przy delikatnych, eleganckich kompozycjach kwiatowych namalowanych przez Henrykę Bayer. Na koniec wstąpimy do wieczornego Ogrodu Saskiego z obrazu Józefa Pankiewicza. Oberwacja natury i kontemplowanie sztuki to wspaniała forma odpoczynku.

Malowani święci
Historia Zbawienia opisana w Starym i Nowym Testamencie przez wieki była dla artystów niewyczerpanym źródłem inspiracji – malarze i rzeźbiarze chętnie odtwarzali biblijne opowieści. Podczas warsztatów będziemy podziwiać dzieła, które zdobiły wnętrza kaplic i kościołów. Wspólnie odgadniemy, jakie postaci świętych przedstawiono na obrazach, malowidłach i rzeźbach oraz przypomnimy związane z nimi historie.

Dom marzeń
W Galerii Wzornictwa Polskiego porozmawiamy o meblach, ceramice, tkaninach i urządzeniach zaprojektowanych przez najwybitniejszych polskich twórców. To dzięki ich talentowi nasze mieszkania stawały się wygodniejsze i piękniejsze. Zastanowimy się, co częściej inspirowało projektantów w XX wieku: nowoczesne, uprzemysłowione miasto czy świat przyrody.

Warszawa, miasto historii
Historia Warszawy to królewskie rezydencje Jana III Sobieskiego i Stanisława Augusta Poniatowskiego. To także prywatna opowieść, na którą składają się pamięć i doświadczenia mieszkańców. Artyści są wnikliwymi obserwatorami i dokumentatorami życia miasta. W czasie warsztatów podążymy tropem XVIIIi XIX-wiecznych warszawskich wedut (pejzaży miejskich). Porozmawiamy o twórczości Bernarda Belotta zw. Canalettem, Marcina Zaleskiego i Wincentego Kasprzyckiego.

Rezerwacja zajęć

1. Termin warsztatów można zarezerwować telefonicznie (+48 667 774 275 lub +48 22 621 10 31 wew. 246) lub mailowo ([email protected]). Rezerwacja od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30–15.00.

2. Warsztaty dostępne są w formie stacjonarnej lub online.

3. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z koordynatorką projektu Barbarą Tichy z Działu Edukacji MNW ([email protected]).

Interaktywne spotkania ze sztuką dla seniorów w ramach zadania „Otwarte Narodowe. Rozwój oferty kulturalno-edukacyjnej Muzeum Narodowego w Warszawie”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Partnerzy projektu: Centrum Alzheimera w Warszawie i Warszawska Rada Seniorów
reklama

Sprawdź też inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę