Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

Rozsądne oszczędzanie to podstawa

Rozsądne oszczędzanie to podstawa

reklama
fb tt w msg wa tm em cp

Pieniądze są ważne i mają znaczenie. Myli się każdy, kto uważa inaczej. Nie powinny one przysłaniać danej osobie całego świata, ale prawda jest taka, że bez pieniędzy trudno jest cokolwiek osiągnąć. Nie można też mówić o stabilizacji ekonomicznej czy bezpieczeństwie swoim i swojej rodziny, dlatego warto zająć się kwestią pieniędzy. Poza ich zarabianiem ważne jest też odpowiednie zarządzanie budżetem domowym. Tak, by na wszystko wystarczyło pieniędzy, a przy tym, by udało się osiągnąć zamierzone cele bez konieczności nadmiernego zaciskania pasa. To zadanie trudniejsze niż mogłoby się wydawać, ale mimo wszystko warto jest się tym zająć. Oszczędzanie pieniędzy to nawyk, który może naprawdę mocno wejść w krew, dzięki czemu z biegiem czasu dużo łatwiej będzie ci zarządzać budżetem domowym i oszczędzać pieniądze. A to pozwoli ci być przygotowanym na wszystko - nawet na różnego rodzaju wypadki losowe, które będą wiązały się z koniecznością wyłożenia nagle dużej sumy pieniędzy. A o to naprawdę warto jest zadbać.

  1. Zarządzanie domowym budżetem
  2. Zalety oszczędzania
  3. Jak oszczędzać?
  4. Oszczędzanie w kontekście ekologii

Jak zarządzać domowym budżetem?

Zarządzanie domowym budżetem nie jest zadaniem łatwym. Wymaga pewnego samozaparcia, wiedzy czy umiejętności planowania wydatków oraz systematyczności. Jednak te wszystkie cechy można w sobie wypracować. Warto to zrobić, bo gdy zaczniesz panować nad swoimi wydatkami, zaczniesz też dużo lepiej panować nad swoim życiem. To pozwoli ci planować kolejne rzeczy i poprawić znacząco jakość swojego życia. Oszczędzanie nie jest łatwe, jednak mylisz się, jeżeli myślisz, że wiąże się ono tylko z ogromnymi wyrzeczeniami i ciągłym zaciskaniem pasa. Prawda jest taka, że oszczędzać możesz mądrze i nie musisz tym samym obniżać sobie swojej stopy życiowej. Gdy zaczniesz planować i zapisywać wydatki przekonasz się, ile pieniędzy ci wycieka bez twojej wiedzy i bez ilu rzeczy mógłbyś się obejść.

Dlaczego warto oszczędzać?

Oszczędzanie pozwoli ci zachować pewną sumę pieniędzy, którą będziesz mógł wydać, gdy nadejdzie na to najlepsza chwila. Oszczędzać możesz bowiem na dowolny cel - komputer, samochód, wymarzone wakacje lub po prostu "na czarną godzinę" - gdy twoje dochody w danym miesiącu spadną, gdy będziesz miał spory i niespodziewany wydatek lub gdy ktoś zachoruje i będzie potrzebował drogich lekarstw. To wszystko są sytuacje bardzo nieprzyjemne, ale - niestety - całkiem realne i mogą się zdarzyć każdemu człowiekowi, dlatego warto jest być mądrym i zacząć oszczędzać. Wtedy będziesz przygotowany na każdą sytuację i nie będziesz musiał wpadać w pętle zagrożenia, bo większy wydatek wcale nie zrujnuje twojego portfela.

Jak zabrać się za oszczędzanie, żeby nie żałować?

Oszczędzanie nie oznacza od razu skrajnego skąpstwa. Nie oszczędzaj na rzeczach niezbędnych i takich, których brak sprawi, że znacząco obniży się twoja stopa życiowa. Nie rzucaj się od razu na oszczędzanie jak największych kwot, bo możesz odczuć zniechęcenie koniecznością zbyt mocnego zaciskania pasa. Dużo lepiej jest oszczędzać mniejsze sumy. Najważniejsze jest bowiem to, by zachować pewną regularność. Wtedy oszczędzanie stanie się nawykiem.

Oszczędzanie a ekologia

Oszczędzanie ma też sporo wspólnego z ekologią. Jeśli lepiej planujesz swoje wydatki, nie generujesz tylu odpadów. Istnieją nawet specjalne ruchy, które propagują taki właśnie styl życia - zero waste i jego mniej restrykcyjna forma less waste. Ich założeniem jest ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie odpadów, zwłaszcza takich, których nie można poddać recyklingowi. Dlatego propaguje się zabieranie własnych toreb na zakupy czy kupowanie produktów, które nie są w opakowaniu jednorazowym.

reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę