Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

newsletter waw4free fanpage instagram
Letnie półkolonie w Akademii IT STEP
Letnie półkolonie w Akademii IT STEP
reklama
reklama

Państwowe Muzeum Archeologiczne

Państwowe Muzeum Archeologiczne

reklama
adres ul. Długa 52 (pokaż na mapie)

fanpage @muzeumpma

www pma.pl
Państwowe Muzeum Archeologiczne istnieje od 1928 r. Jego zadaniem jest gromadzenie, przechowywanie, udostępnianie zbiorów, konserwacja zabytków i popularyzacja przeszłości ziem Polski oraz prowadzenie działalności naukowo-badawczej.
Zabytki przechowywane w muzeum ukazują dzieje i kulturę mieszkańców ziem polskich od pojawienia się pierwszych grup ludzkich w epoce kamienia aż po czasy pierwszych historycznych władców Polski. Najstarsze zabytki krzemienne pochodzą sprzed 100 000 lat. Muzeum posiada najbogatsze zbiory materiałów związanych z pradziejowym górnictwem krzemienia m.in. z Krzemionek Opatowskich, bogate kolekcje naczyń glinianych, wyrobów metalowych z cmentarzysk, skarbów z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza, zespoły wyposażeń grobowych z wielkich cmentarzysk kultury przeworskiej, importy z Cesarstwa Rzymskiego. Najwięcej materiałów pochodzi z wczesnośredniowiecznych osad, cmentarzysk i grodzisk, liczne są skarby monet i ozdób. PMA posiada także bogate zbiory z ziem bałtyjskich, kolekcję zabytków Józefa Choynowskiego z Kijowa i kolekcję Tyszkiewiczów z Łohojska.
Muzeum prowadzi systematycznie badania wykopaliskowe.
Od 1958 r. Muzeum ma swoją siedzibę w zabytkowym budynku dawnego Arsenału, zbudowanego w XVII wieku za panowania króla Władysława IV Wazy. W czasie Powstania Kościuszkowskiego w 1794 r. i Powstania Listopadowego w 1830 r. był jednym z najważniejszych miejsc rozgrywających się walk. Po upadku Powstania Listopadowego aż do 1935 r. w budynku mieściło się więzienie. W 1943 r. pod Arsenałem miała miejsce akcja odbicia więźniów z rąk hitlerowców przeprowadzona przez harcerzy „Szarych Szeregów”.

Godziny otwarcia:
od poniedziałku do piątku: 9.00 - 16.00
sobota: Muzeum nieczynne
niedziela: 10.00 - 16.00 (wstęp wolny)

[Uwaga! Sugerujemy, aby przed wizytą potwierdzić w placówce godziny i dni otwarcia, zwłaszcza w dni świąteczne, długie weekendy itp.]

! ! ! ! !
W związku z realizacją programu: Modernizacja skrzydeł północnego i wschodniego Arsenału Warszawskiego (PMA) - wszystkie wystawy, zajęcia edukacyjne oraz działalność Biblioteki Naukowej zostają ZAMKNIĘTE od dnia 1 października 2018 roku do odwołania.
! ! ! ! !
 udostępnij tweetnij wykop
zgłoś błąd/zmianę


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
check the English version of our site