Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym: - ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo, - najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)
W związku z realizacją programu: Modernizacja skrzydeł północnego i wschodniego Arsenału Warszawskiego (PMA) - wszystkie wystawy, zajęcia edukacyjne oraz działalność Biblioteki Naukowej zostają ZAMKNIĘTE od dnia 1 października 2018 roku do odwołania.
Prace modernizacyjne budynku Arsenału planowane są na lata 2019-2024.
Państwowe Muzeum Archeologiczne istnieje od 1928 r. Jego zadaniem jest gromadzenie, przechowywanie, udostępnianie zbiorów, konserwacja zabytków i popularyzacja przeszłości ziem Polski oraz prowadzenie działalności naukowo-badawczej.
Zabytki przechowywane w muzeum ukazują dzieje i kulturę mieszkańców ziem polskich od pojawienia się pierwszych grup ludzkich w epoce kamienia aż po czasy pierwszych historycznych władców Polski. Najstarsze zabytki krzemienne pochodzą sprzed 100 000 lat. Muzeum posiada najbogatsze zbiory materiałów związanych z pradziejowym górnictwem krzemienia m.in. z Krzemionek Opatowskich, bogate kolekcje naczyń glinianych, wyrobów metalowych z cmentarzysk, skarbów z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza, zespoły wyposażeń grobowych z wielkich cmentarzysk kultury przeworskiej, importy z Cesarstwa Rzymskiego. Najwięcej materiałów pochodzi z wczesnośredniowiecznych osad, cmentarzysk i grodzisk, liczne są skarby monet i ozdób. PMA posiada także bogate zbiory z ziem bałtyjskich, kolekcję zabytków Józefa Choynowskiego z Kijowa i kolekcję Tyszkiewiczów z Łohojska.
Muzeum prowadzi systematycznie badania wykopaliskowe.
Od 1958 r. Muzeum ma swoją siedzibę w zabytkowym budynku dawnego Arsenału, zbudowanego w XVII wieku za panowania króla Władysława IV Wazy. W czasie Powstania Kościuszkowskiego w 1794 r. i Powstania Listopadowego w 1830 r. był jednym z najważniejszych miejsc rozgrywających się walk. Po upadku Powstania Listopadowego aż do 1935 r. w budynku mieściło się więzienie. W 1943 r. pod Arsenałem miała miejsce akcja odbicia więźniów z rąk hitlerowców przeprowadzona przez harcerzy „Szarych Szeregów”.
Godziny otwarcia:
od poniedziałku do piątku: 9.00 - 16.00
sobota: Muzeum nieczynne
niedziela: 10.00 - 16.00 (wstęp wolny)
[Uwaga! Sugerujemy, aby przed wizytą potwierdzić w placówce godziny i dni otwarcia, zwłaszcza w dni świąteczne, długie weekendy itp.]
Twoje dane będą przetwarzane wyłącznie w celach, dla których nam je udostępniłaś/udostępniłeś. W każdej chwili będziesz mogła/mógł uzyskać dostęp do swoich danych, poprawić je lub usunąć. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych będzie 43MEDIA (NIP 1132613119). Więcej informacji na ten temat znajdziesz w polityce prywatności i cookies pod adresem waw4free.pl/cookies.
Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie