Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym: - ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo, - najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)
Otwarcie wystawy: 29 lipca 2013, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 8 września 2013
Kurator: Marcin Krasny
Koordynacja: Ita Krajewska, Katarzyna Tomczak-Wysocka
Akcja filmu "Wyjście" nakręconego w kwietniu 2013 roku przez Karolinę Bregułę dzieje się przed północnym wejściem do Zamku Ujazdowskiego. Nie pierwszy raz artystka podejmuje temat sposobu funkcjonowania instytucji artystycznej i produkowanych przez nią znaczeń.
We wcześniejszym filmie "Fire-Followers" opowiedziała fikcyjną historię miasta, którego mieszkańcy uważają, że muzealne kolekcje sztuki są dla nich śmiertelnym zagrożeniem, podczas konferencji i w książce "Formy przestrzenne jako centrum wszystkiego" prezentowała alternatywne analizy dzieł powstałych w ramach Biennale Form Przestrzennych w Elblągu, a w łódzkiej galerii Wschodniej pozwoliła publiczności samodzielnie porządkować galeryjne archiwa. Zakładając "Biuro tłumaczeń sztuki", Breguła podjęła dialog z produkowaną przez instytucję wiedzą oraz sposobami jej komunikowania. W ramach projektu powstały interpretacje współczesnych dzieł sztuki odmienne od kanonicznych, pisanych zwykle przez kuratorów galerii.
Dlatego muszę wyraźnie zaznaczyć, że jest tyle interpretacji "Wyjścia", ilu jego widzów. A ja, jako kurator z ramienia instytucji, mogę jedynie zaproponować jedną z nich.
Marcin Krasny
Karolina Breguła (ur. 1979) – autorka instalacji, happeningów, wideo i fotografii. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi; doktorantka na tej uczelni. Laureatka nagrody Samsung Art Master, stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium Młoda Polska i stypendium Funduszu Wyszehradzkiego. Nominowana do nagrody Spojrzenia 2013. Autorka takich projektów, jak "Fire-Followers" (2013), "Biuro tłumaczeń sztuki" (2010) czy "Niech nas zobaczą" (2003). Mieszka i pracuje w Warszawie. Obecnie przebywa na Węgrzech, gdzie bierze udział w programie rezydencyjnym Artist Quarter Budapest. W swoich pracach zajmuje się problematyką recepcji sztuki. Bada nieprofesjonalnych odbiorców sztuki i ich relację z dziełem. Budowanie znaczeń i autoanaliza kultury stały się sensem jej aktualnej działalności artystycznej.
VIDEO ROOM to stały projekt Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski prezentujący najlepsze nowe prace wideo. Co trzeci poniedziałek w jednej z galerii Zamku Ujazdowskiego można zobaczyć dokonania renomowanych polskich i zagranicznych twórców sztuki wideo. VIDEO ROOM wraz z Bank Pekao PROJECT ROOM (prezentacja młodej polskiej sztuki też co trzy tygodnie w poniedziałek) oraz PERFORMANCE DAY mają stać się stałym punktem programu dla wszystkich zainteresowanych współczesną sztuką.
To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach:
film
[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama
Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie